Nie, w filii w Wałbrzychu będą prowadzone wyłącznie studia stacjonarne na kierunku lekarskim.
Aby wziąć udział w procesie rekrutacji zarejestruj się w systemie elektronicznej rejestracji kandydatów IRK https://irk.umw.edu.pl/irk/irk/strony/logowaniekandydat.html?locale=pl, wypełnij profil kandydata podając dane osobowe, wykształcenie, załącz zdjęcie , podaj wyniki. Następnie wybierz i zapisz się na jednolite studia magisterskie, stacjonarne, kierunek lekarski (nabór-Filia Wałbrzych).
Szczegóły znajdziesz w harmonogramie rekrutacji.
Internetowa Rejestracja Kandydatów, w skrócie IRK to aplikacja, przy wykorzystaniu której jest prowadzona rejestracja kandydatów na studia na UMW.
Rejestracja w systemie IRK jest bezwzględnym wymogiem ubiegania się o przyjęcie na studia.
Etapy przebiegu procesu rekrutacji opisane są szczegółowo w zakładce REJESTRACJA KROK PO KROKU – warto się z nią zapoznać.
Zgodnie z harmonogramem rekrutacji na rok akademicki 2025/2026, który zostanie udostępniony w kwietniu 2025 roku, rejestracja w systemie rekrutacyjnym IRK będzie możliwa w maju 2025 roku. Rejestracja kandydatów na I rok studiów odbywa się wyłącznie on-line.
Wszelkie informacje odnośnie terminów rejestracji zamieszczone są w harmonogramach rekrutacji na poszczególne kierunki i formy studiów, które dostępne są na stronie rekrutacji, pod linkiem https://rekrutacja.umw.edu.pl/harmonogramy-rekrutacji/.
Niestety nie, nie ma takiej możliwości.
Rekrutacja to całościowy proces związany z przyjęciem kandydata na studia, natomiast rejestracja jest jednym z etapów tego procesu i jest dokonywana drogą internetową w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Rejestracja kandydatów odbywa się wyłącznie on-line.
W przypadku wystąpienia problemów technicznych przy wprowadzaniu danych do IRK – skorzystaj z przycisku „Zgłoś problem techniczny”.
Poniżej podajemy kontakt to obsługi IRK:
e-mail: rekrutacjaumw@umw.edu.pl
tel. 665 866 669
tel. 781 610 045
Może się zdarzyć, że napotkasz problemy typu:
– nie działa jakiś przycisk;
– nie działa możliwość akceptacji warunków, itp.
W tej sytuacji skorzystaj z innej przeglądarki internetowej i/lub upewnij się, czy używana przeglądarka internetowa jest zaktualizowana. Jeśli mimo wykonania tych czynności problem występuje nadal, skorzystaj z przycisku „Zgłoś problem techniczny” lub skontaktuj się z obsługą IRK: e-mail: rekrutacjaumw@umw.edu.pl, tel: 665 866 669, 781 610 045.
Wystarczy dowód osobisty oraz świadectwo dojrzałości, aneks do świadectwa, jeśli wynik z przedmiotu maturalnego był poprawiany (do IRK trzeba wpisać dane z ww dokumentów). Jeżeli jesteś tegorocznym maturzystą i jeszcze nie posiadasz świadectwa dojrzałości, możesz na tym etapie pominąć wpisywanie numeru i innych danych ze świadectwa, aż do czasu jego otrzymania.
Pamiętaj jednak, że dane te należy uzupełnić nie później niż w terminie wskazanym w harmonogramie rekrutacji na dany kierunek.
Tak, wyniki z egzaminów można uzupełnić po otrzymaniu świadectwa z wynikami matury. Do tego momentu możesz pominąć zakładkę Wykształcenie i zająć się wypełnianiem pozostałych.
Nie, wszelkie zapisy na dowolną liczbę kierunków studiów są dokonywane z jednego konta kandydata w IRK: wybierz kierunki, jakie Cię interesują i potwierdź zapoznanie się z warunkami rekrutacji.
Nie ma to żadnego znaczenia, kandydaci są przyjmowani na studia zgodnie z zasadami przyjęć uchwalonymi przez Senat UMW.
Nie, kandydat wpisuje jedynie aktualne wyniki, czyli te, które zostały poprawione w kolejnych latach.
Tak, w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydata należy wpisać numer świadectwa oraz numer aneksu.
Gdy w IRK wypełnione zostaną wszystkie wymagane pola i wniesiona zostanie opłata rekrutacyjna – zakładki zmienią kolor z czerwonego na zielony. Od tego momentu osoba o statusie Zarejestrowany będzie oczekiwać na zmianę swojego statusu na Kandydat przez komisję rekrutacyjną (uwaga: zmiana statusu dokonywana jest przez komisję rekrutacyjna i n i e dokonuje się automatycznie po wypełnieniu wszystkich pól).
Po zamknięciu rejestracji komisja rekrutacyjna dokonuje weryfikacji danych kandydata. Dopiero po pozytywnej weryfikacji zmienia status z Zarejestrowanego na Kandydat.
Informacja o etapach postępowania rekrutacyjnego przesyłana jest na podany przez kandydata adres mailowy, a zmiana statusu widoczna jest na indywidualnym profilu kandydata w IRK.
Aby aplikować się na studia w j. angielskim należy, w terminie obowiązującym dla tej rekrutacji, zarejestrować się w systemie IRK tu.
Ponieważ rekrutacja odbywa się on-line rejestracja w systemie IRK jest bezwzględnym wymogiem ubiegania się o przyjęcie na studia.
Etapy przebiegu procesu rekrutacji opisane są szczegółowo w zakładce REJESTRACJA KROK PO KROKU – warto się z nią zapoznać.
Nie, kandydat o statusie „zakwalifikowany do przyjęcia na studia”, zobowiązany jest do dostarczenia, w terminie wyznaczonym w harmonogramie, kompletu dokumentów do siedziby komisji rekrutacyjnej (KR). Po pozytywnej weryfikacji dokumentów KR dokonuje wpisu kandydata na listę studentów, zmieniając mu status w IRK na „przyjęty na studia”. Kliknij w STATUSY W IRK, aby dowiedzieć się, co oznacza dany status.
Opisy statusów, które są nadawane przez komisję rekrutacyjną w systemie IRK osobom aplikującym na studia, znajdziesz tu: STATUSY W IRK.
Każdy kandydat po prawidłowo wypełnionym formularzu rejestracyjnym i zapisaniu wprowadzonych danych otrzyma komunikat o poprawnym zarejestrowaniu kandydata i konieczności sprawdzenia skrzynki pocztowej, aby aktywować konto. Należy więc aktywować konto postępując zgodnie z instrukcją zawartą w mailu. Dopiero po aktywacji konta kandydat może zalogować się do systemu.
Sprawdź, czy mail potwierdzający rejestrację nie został skategoryzowany jako niechciana wiadomość mailowa – SPAM. Brak wiadomości może również oznaczać, że rejestracja nie zakończyła się powodzeniem. Proces rejestracji zostanie zakończony sukcesem po zapisaniu wprowadzonych danych poprzez kliknięcie przycisku ZAPISZ na dole strony i wyświetleniu komunikatu „Poprawnie zarejestrowano kandydata, proszę sprawdzić skrzynkę pocztową i aktywować konto”. W systemie nie zapiszą się żadne dane dopóki rejestracja nie zostanie zakończona sukcesem.
Jeśli rejestracja została przerwana wcześniej, należy ponownie ją rozpocząć.
W celu ustalenia nowego hasła skorzystaj z opcji „Przypomnij hasło” na stronie logowania do aplikacji IRK. Nowe hasło jest przesyłane kandydatowi na adres e-mail, który podał podczas internetowej rejestracji. Loginem każdego zarejestrowanego kandydata jest adres email podany podczas rejestracji.
System nie pozwala wpisać błędnego numeru PESEL. Jeżeli kandydat twierdzi, że numer PESEL wpisał błędnie, znaczy to, że nie użył poprawnego PESELU.
Uczelnia akceptuje zdjęcia, które zostały wykonane zgodnie z zasadami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych.
Fotografia spełniająca ww wymagania to fotografia kolorowa, obejmująca aktualny wizerunek osoby od wierzchołka głowy do górnej części barków (twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia) w pozycji frontalnej na jednolitym jasnym tle, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącej na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.
Zdjęcie w formie elektronicznej, które kandydat wgrywa w IRK do swojego profilu, powinno mieć rozmiar 300×375 pikseli, JPEG – JPG, rozdzielczość nie mniejszą niż 300 dpi (odpowiadającą fotografii o wymiarach 35×45 mm), maksymalny rozmiar 100 KB.
Jeśli masz kłopot z wgraniem zdjęcia do systemu IRK – wykorzystaj link do aplikacji. Znajdziesz go w zakładce Zdjęcie, w punkcie 4.
Wgranie zdjęcia, które będzie elementem elektronicznej legitymacji studenckiej, jest obowiązkowe. Należy je dołączyć w pierwszym etapie rejestracji kandydatów na studia.
Jeśli masz kłopot z wgraniem zdjęcia do systemu IRK – wykorzystaj link do aplikacji. Znajdziesz go w zakładce Zdjęcie, w punkcie 4.
Kandydat może edytować tylko dane osobowe i wykształcenie. Kluczowe dane podane podczas rejestracji (adres email, rodzaj matury) mogą być zmienione tylko przez właściwą komisję rekrutacyjną. Kandydat, który wybrał niewłaściwy rodzaj matury lub chciałby zmienić adres email, zobowiązany jest z dotychczasowego adresu email, podanego podczas rejestracji, wysłać prośbę do Biura Rekrutacji: rekrutacjaumw@umw.edu.pl o zmianę adresu email bądź rodzaju matury.
W tej sytuacji proszę wpisać nazwę miejscowości z adresu zamieszkania. Pole to nie może pozostać puste.
Konta utworzone podczas poprzedniej rekrutacji zostały usunięte przed rozpoczęciem aktualnego naboru. W celu uczestnictwa w procesie rekrutacji w danym roku rekrutacji, kandydaci zobligowani są do ponownej rejestracji.
Sytuacja taka jest możliwa jedynie wtedy, gdy kandydat po wprowadzeniu danych osobowych czy też danych dotyczących wykształcenia, nie potwierdził wpisu przyciskiem „Zapisz dane osobowe/Zapisz etap wykształcenie/Zapisz wyniki”.
Wyniki z przedmiotów wprowadza się do systemu IRK poprzez podwójne zatwierdzanie:
– najpierw należy wybrać przedmiot, poziom i wpisać odpowiedni wynik, a następnie wybrać przycisk „ZAPISZ WYNIK”. W taki sposób należy kolejno wprowadzić wyniki ze wszystkich przedmiotów wymaganych na danym kierunku.
– po zapisaniu wszystkich wyników należy wcisnąć przycisk pod tabelką z wynikami „ZAPISZ ETAP WYNIKI”.
Sytuacja taka jest możliwa jedynie wtedy, gdy kandydat po wprowadzeniu wyników, nie potwierdził wpisu przyciskiem „Zapisz wynik”.
Wyniki z przedmiotów wprowadza się do systemu IRK poprzez podwójne zatwierdzanie:
– najpierw należy wybrać przedmiot, poziom i wpisać odpowiedni wynik, a następnie wybrać przycisk „ZAPISZ WYNIK”. W taki sposób należy kolejno wprowadzić wyniki ze wszystkich przedmiotów wymaganych na danym kierunku.
– po zapisaniu wszystkich wyników należy wcisnąć przycisk pod tabelką z wynikami „ZAPISZ ETAP WYNIKI”.
Wyniki należy wpisać samodzielnie. System IRK weryfikuje zgodność wpisanych danych z otrzymanymi z KReM, o ile wcześniej wyraziłeś zgodę na przetwarzanie tych danych przez KReM.
Warunkiem koniecznym jest podłączenie komputera do internetu oraz możliwość drukowania dokumentów w formacie PDF (np. Acrobat Reader). Zalecane jest używanie aktualnych, najnowszych wersji przeglądarek internetowych.
Do czasu opublikowania list zakwalifikowanych do przyjęcia na studia, na której będzie widniał Twój numer ID, nie należy dostarczać do uczelni żadnych dokumentów.
Ze studiów można zrezygnować na każdym etapie procesu rekrutacji i jest to proces nieodwracalny.
Rezygnację z rekrutacji na studia, kandydat może złożyć:
1) bezpośrednio z indywidualnego profilu kandydata w IRK albo
2) drogą elektroniczną –przesyłając podpisaną rezygnację (skan pisma z podpisem) z adresu mailowego zarejestrowanego w IRK, albo
3) osobiście, albo
4) przez osobę posiadającą odpowiednie upoważnienie – pełnomocnictwo do działania w imieniu kandydata.
Jeżeli nie jesteś zainteresowany podjęciem studiów na kierunku/ach, na które aplikowałeś i chcesz zrezygnować z rekrutacji , poinformuj nas o tym – dasz w ten sposób szansę innym kandydatom.
Przykładowe oświadczenie o rezygnacji
W swoim profilu w IRK należy wpisać numer uzyskanego świadectwa maturalnego. Wynik poprawionego egzaminu należy podać wg aneksu. Świadectwo łącznie z aneksem należy przedstawić przy składaniu dokumentów komisji rekrutacyjnej po zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia.
Na studiach stacjonarnych prowadzonych w języku polskim opłata za usługi edukacyjne (czesne) pobierana jest wyłącznie od cudzoziemców, z zastrzeżeniem art. 324 ust 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Natomiast na studiach stacjonarnych prowadzonych w języku angielskim opłaty za usługi edukacyjne są pobierane od wszystkich studentów.
Numer rachunku bankowego znajdziesz w swoim profilu kandydata w IRK w zakładce OPŁATA. System generuje numer konta bankowego indywidualny dla kandydata, kierunku, formy i poziomu studiów.
Terminy wnoszenia opłaty za przeprowadzenie rekrutacji określone są w harmonogramie rekrutacji na dany kierunek i formę. Po zaksięgowaniu opłaty rekrutacyjnej na rachunku Uczelni indywidualnym dla każdego kandydata system automatycznie zmieni kolor zakładki w profilu w IRK na zielony.
Uwaga! Przesyłanie mailem do komisji rekrutacyjnej potwierdzenia o dokonaniu wpłaty NIE JEST WYMAGANE.
Uwaga! Tegoroczni kandydaci dokonują opłaty rekrutacyjnej dopiero po otrzymaniu wyników matury.
Należy bezwzględnie przestrzegać terminów wnoszenia opłaty rekrutacyjnej wyznaczonych w harmonogramie dla poszczególnych kierunków i form, ponieważ niedokonanie wpłaty lub nieterminowa wpłata na rachunek Uczelni indywidualny dla każdego kandydata lub wpłata dokonana na inne rachunki bankowe Uczelni jest równoznaczne z rezygnacją z rekrutacji na dany kierunek i może skutkować niedopuszczeniem kandydata do dalszych etapów rekrutacji.
Uwaga! Ponieważ liczy się data wpływu opłaty rekrutacyjnej na rachunek bankowy Uczelni, proszę wziąć pod uwagę, że operacje bankowe mogą trwać dłużej niż jeden dzień i nie zależą od Uczelni.
Opłata rekrutacyjna podlega zwrotowi w następujących sytuacjach:
Uwaga: Kandydat ponosi wszelkie koszty bankowe związane ze zwrotem środków, w tym opłaty bankowe, prowizje. Jedynie w przypadku nieuruchomienia kierunku studiów opłaty te pokrywa Uczelnia.
Zwrot opłaty rekrutacyjnej następuje na pisemny wniosek o zwrot opłaty rekrutacyjnej złożony przez kandydata we właściwej komisji rekrutacyjnej, do którego należy dołączyć potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej w postaci wydruku z portalu bankowego/przelewu pocztowego.
Zapoznaj się z regulamin wnoszenia i zwrotu opłaty rekrutacyjnej.
Wnioski należy składać do 15 października roku kalendarzowego.
Nie, nie musi Pan ponownie wpłacać opłaty rekrutacyjnej. Zgodnie z regulaminem wnoszenia opłaty za przeprowadzenie rekrutacji na I rok studiów w przypadku uruchomienia kolejnego naboru na wskazany kierunek i formę studiów wyższych, opłata rekrutacyjna nie jest pobierana w sytuacji, gdy kandydat uczestniczył w I i/lub kolejnym naborze na ten sam kierunek studiów, bez względu na formę studiów.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na kilka kierunków studiów, wnosi opłatę rekrutacyjną za każdy kierunek osobno. Dla każdego wybranego kierunku system IRK generuje indywidualny dla kandydata rachunek bankowy Uczelni, na który należy dokonać opłaty rekrutacyjnej.
Nie, w filii w Wałbrzychu będą prowadzone wyłącznie studia stacjonarne na kierunku lekarskim.
Aby wziąć udział w procesie rekrutacji zarejestruj się w systemie elektronicznej rejestracji kandydatów IRK https://irk.umw.edu.pl/irk/irk/strony/logowaniekandydat.html?locale=pl, wypełnij profil kandydata podając dane osobowe, wykształcenie, załącz zdjęcie , podaj wyniki. Następnie wybierz i zapisz się na jednolite studia magisterskie, stacjonarne, kierunek lekarski (nabór-Filia Wałbrzych).
Szczegóły znajdziesz w harmonogramie rekrutacji.
Egzamin z języka polskiego przeprowadzany jest w tegorocznej rekrutacji tylko raz, w terminie 4 czerwca br. Jego wynik jest ważny w każdym naborze tegorocznej rekrutacji. Egzamin obowiązuje kandydatów ze świadectwem uzyskanym za granicą oraz dyplomem IB lub EB, gdy brak jest na tym świadectwie wyniku z nauczania języka polskiego. Kandydaci, którzy nie zarejestrowali się w systemie rekrutacyjnym IRK do dnia 3 czerwca br. do g. 11.59 lub uzyskali wynik niższy niż 60% nie będą mogli wziąć udziału w rekrutacji w pierwszym oraz kolejnych naborach.
Tu znajdziesz regulamin egzaminu z języka polskiego w formie zdalnej. Zapoznaj się z nim!
Procedury związane z zapobieganiem oraz przeciwdziałaniem COVID 19 stosowane w przypadku kandydatów na studia znajdziesz poniżej.
W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo, pamiętaj o podstawowych zasadach postępowania podczas składania dokumentów.
UWAGA: W uzasadnionych przypadkach (objawy wskazujące na ryzyko wystąpienia choroby zakaźnej) osoby uczestniczące w rekrutacji mogą zostać poproszone o bezdotykowe wykonanie pomiaru ciepłoty ciała.
Rekrutacja to całościowy proces związany z przyjęciem kandydata na studia, natomiast rejestracja jest jednym z etapów tego procesu i jest dokonywana drogą internetową w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Rejestracja kandydatów odbywa się wyłącznie on-line.
W procesie rekrutacji wynik badania lekarskiego nie jest wymagany.
Badania lekarskie dotyczą wyłącznie przyjętych na studia, dlatego skierowanie na badanie będzie dostępne do wygenerowania i pobrania z Wirtualnej Uczelni, po przyjęciu na studia.
Badania lekarskie mogą być zrealizowane m.in. w placówkach, których lista jest publikowana na stronach – http://www.dwomp.pl/badania-uczniow,-studentow (Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we Wrocławiu DWOMP). Placówki te wykonują badania studentów bezpłatnie pod w a r u n k i e m posiadania dostępnego limitu w ramach zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy. Jeżeli więc wybrałeś placówkę z listy DWOMP i skierowałeś się tam na badania należy z a p y t a ć p r z e d badaniem, czy dana placówka może je wykonać bezpłatnie w ramach wolnego limitu, ponieważ w przypadku realizacji badań lekarskich w placówce nieposiadającej dostępnych limitów, badania będą odpłatne, a ich koszt nie będzie refinansowany przez Uczelnię.
Uwaga: Niedostarczenie do dziekanatu, w terminie, ważnego zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o istnieniu lub braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia na danym kierunku studiów, skutkuje niedopuszczeniem do zajęć dydaktycznych.
W procesie rekrutacji wynik badania lekarskiego nie jest wymagany.
Badania lekarskie dotyczą wyłącznie przyjętych na studia, dlatego skierowanie na badanie będzie dostępne do wygenerowania i pobrania z Wirtualnej Uczelni, po przyjęciu na studia.
Wyniki badań należy złożyć w terminie do 30 września: w przypadku kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego – w odpowiednim dziekanacie, w przypadku kierunków WNoZ i Wydziału Farmaceutycznego – na spotkaniu z opiekunem roku.
Badania lekarskie mogą być zrealizowane m.in. w placówkach, których lista jest publikowana na stronach – http://www.dwomp.pl/badania-uczniow,-studentow (Dolnośląski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we Wrocławiu DWOMP). Placówki te wykonują badania studentów bezpłatnie pod w a r u n k i e m posiadania dostępnego limitu w ramach zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy. Jeżeli więc wybrałeś placówkę z listy DWOMP i skierowałeś się tam na badania należy z a p y t a ć p r z e d badaniem, czy dana placówka może je wykonać bezpłatnie w ramach wolnego limitu, ponieważ w przypadku realizacji badań lekarskich w placówce nieposiadającej dostępnych limitów, badania będą odpłatne, a ich koszt nie będzie refinansowany przez Uczelnię.
Uwaga: Niedostarczenie do dziekanatu, w terminie, ważnego zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o istnieniu lub braku przeciwwskazań do podjęcia kształcenia na danym kierunku studiów, skutkuje niedopuszczeniem do zajęć dydaktycznych.
W przypadku uzyskania przez kilku kandydatów najmniejszej, jednakowej sumy punktów uprawniających do przyjęcia na kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmację i analitykę medyczną, zastosowane będzie dodatkowe kryterium kwalifikacji – wynik uzyskany z egzaminu maturalnego/UEW/zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego, z niżej wymienionych przedmiotów:
1) biologia, a następnie, jako kolejne kryterium kwalifikacji, chemia, fizyki, matematyki na kierunkach: lekarskim i lekarsko-dentystycznym;
2) chemia, a następnie, jako kolejne kryterium kwalifikacji, biologii, matematyki na farmacji
3) biologii, a następnie, jako kolejne kryterium kwalifikacji, chemii, matematyki na analityce medycznej
Pierwszeństwo ma kandydat z wyższą liczbą punktów z egzaminu maturalnego/UEW/ zaświadczenia o wynikach egzaminu ze wskazanego przedmiotu. Jeżeli mimo zastosowania takiej kwalifikacji liczba kandydatów przyjętych na kierunek lekarski lub lekarsko-dentystyczny przekroczy limit miejsc, wówczas na te kierunki na I rok studiów zostanie przyjęta mniejsza liczba kandydatów.
W przypadku uzyskania przez kilku kandydatów najmniejszej, jednakowej sumy punktów uprawniających do przyjęcia na pozostałe kierunki studiów dodatkowym kryterium kwalifikacji jest wynik uzyskany z języka polskiego z egzaminu maturalnego/UEW/zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego.
Progi punktowe oraz liczbę kandydatów na studia w poprzednim roku akademickim można znaleźć na stronie rekrutacji: https://rekrutacja.umw.edu.pl/ w zakładce OFERTA dot. poszczególnych kierunków.
Tak, jednak pod warunkiem, że w danym etapie nie został wykorzystany limit przyjęć (tzn. nie wszyscy zakwalifikowani do przyjęcia na studia dostarczyli do komisji rekrutacyjnej dokumenty). Jeżeli natomiast limit przyjęć został wypełniony, wówczas nie nastąpi obniżenie progu punktowego.
Mogą być podobne, ale nie muszą – zależy to przede wszystkim od wyników uzyskanych w danym roku przez maturzystów, a także od tego, czy warunki rekrutacji na dany kierunek uległy zmianie.
Odwołanie może złożyć osoba, która otrzymała decyzję w sprawie przyjęcia na piśmie. Od decyzji komisji rekrutacyjnej (KR) o odmowie przyjęcia na studia, kandydatom przysługuje odwołanie do rektora, złożone w terminie do 14 dni od daty doręczenia decyzji, za pośrednictwem KR, która decyzję wydała.
Natomiast w przypadku cudzoziemców procedura odwoławcza wygląda następująco:
Od decyzji o odmowie przyjęcia na studia, kandydatowi-cudzoziemcowi przysługuje prawo do złożenia wniosku do rektora o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Wniosek składa się do rektora, poprzez KR, która przeprowadzała postępowanie kwalifikacyjne.
Ze studiów można zrezygnować na każdym etapie procesu rekrutacji i jest to proces nieodwracalny.
Rezygnację z rekrutacji na studia, kandydat może złożyć:
1) bezpośrednio z indywidualnego profilu kandydata w IRK albo
2) drogą elektroniczną –przesyłając podpisaną rezygnację (skan pisma z podpisem) z adresu mailowego zarejestrowanego w IRK, albo
3) osobiście, albo
4) przez osobę posiadającą odpowiednie upoważnienie – pełnomocnictwo do działania w imieniu kandydata
Jeżeli nie jesteś zainteresowany podjęciem studiów na kierunku/ach, na które aplikowałeś i chcesz zrezygnować z rekrutacji, poinformuj nas o tym jak najszybciej – dasz w ten sposób szansę innym kandydatom.
Przykładowe oświadczenie o rezygnacji
Pamiętaj jednak, że rezygnacja jest procesem nieodwracalnym.
Po zakończeniu rekrutacji z I naboru, w przypadku niewypełnienia przez kandydatów limitu przyjęć na danym kierunku, poziomie i formie studiów, uruchamiany jest kolejny nabór na studia. Informacja o takim naborze i terminach jest opublikowana w harmonogramach rekrutacji na oraz na stronie internetowej rekrutacji w zakładce News’y.
Uwaga: Rejestracja w IRK obowiązuje wszystkich kandydatów na wszystkie kierunki, którzy nadal są zainteresowanie podjęciem studiów na naszej Uczelni (również tych, którzy brali udział w rekrutacji I naboru).
Kandydaci, którzy brali udział w rekrutacji I naboru i nadal są zainteresowani podjęciem studiów na danym kierunku są zobowiązani do ponownego wpisania wyników z przedmiotów kierunkowych oraz dokonania wyboru kierunku z kolejnego naboru, bez konieczności ponownej rejestracji się w systemie elektronicznej rejestracji IRK.
Kandydaci, którzy uczestniczyli w postępowaniu rekrutacyjnym I i kolejnym naborze na studia i których wynik egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów został w efekcie odwołania podwyższony do liczby punktów kwalifikujących do przyjęcia na dany kierunek studiów, mogą wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.
W tym celu kandydat na studia, po otrzymaniu dokumentu ze zmienioną liczbą punktów na kwalifikującą go do przyjęcia, zobowiązany jest do:
Po spełnieniu przez kandydata wszystkich wymogów może on zostać przyjęty na I rok studiów odpowiedniego kierunku w ramach obowiązujących limitów na dany kierunek.
Nie, kandydat o statusie „zakwalifikowany do przyjęcia na studia”, zobowiązany jest do dostarczenia – w wyznaczonym w harmonogramie terminie – kompletu dokumentów do siedziby Komisji Rekrutacyjnej (KR). Po pozytywnej weryfikacji dokumentów KR dokonuje wpisu kandydata na listę studentów, zmieniając mu status w IRK na „przyjęty na studia”.
Zapoznaj się też z etapami rekrutacji pod linkiem.
Dostarczyć, osobiście lub przez pełnomocnika, komisji rekrutacyjnej wymagane dokumenty we wskazanym terminie.
Osoba upoważniona do składania dokumentów w Twoim imieniu musi posiadać przy sobie komplet wymaganych dokumentów oraz pełnomocnictwo.
Jeżeli już teraz wiesz, że nie będziesz mógł osobiście wpisać się na studia, przygotuj wcześniej dokumenty dla pełnomocnika.
Upoważnienie – pełnomocnictwo do działania w imieniu kandydata
Termin dostarczania dokumentów znajdziesz na liście zakwalifikowanych do przyjęcia lub w harmonogramie rekrutacji, pod linkiem: https://rekrutacja.umw.edu.pl/harmonogramy-rekrutacji/.
Jest to egzamin organizowany przez uczelnię i obowiązkowy dla kandydatów ze świadectwem/dyplomem uzyskanym za granicą przyjmowanych na studia prowadzone w języku polskim w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Wyniki egzaminu stanowią dodatkowe kryterium kwalifikacji w rankingu kandydatów na limitowane miejsca.
Egzamin ma formę pisemną i może składać się z części sprawdzającej rozumienie ze słuchu oraz części testowej, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa z zakresu biologii i chemii. Jego celem jest określenie stopienia znajomości języka polskiego przez kandydata.
Kandydat posiadający świadectwo uzyskane za granicą jest zobowiązany zadeklarować w systemie rekrutacyjnym IRK przystąpienie do uczelnianego egzaminu z języka polskiego. Dotyczy również kandydatów z dyplomem IB/EB, gdy na tym świadectwie brak wyniku z nauczania języka polskiego.
Egzamin z języka polskiego przeprowadzany jest w tegorocznej rekrutacji tylko raz, w terminie 4 czerwca br. Jego wynik jest ważny w każdym naborze tegorocznej rekrutacji. Egzamin obowiązuje kandydatów ze świadectwem uzyskanym za granicą oraz dyplomem IB lub EB, gdy brak jest na tym świadectwie wyniku z nauczania języka polskiego.
Kandydaci, którzy nie zarejestrowali się w systemie rekrutacyjnym IRK do dnia 3 czerwca br. do g. 11.59 lub uzyskali z tego egzaminu wynik niższy niż 60% nie będą mogli wziąć udziału w rekrutacji w pierwszym oraz kolejnych naborach.
Tu znajdziesz regulamin egzaminu z j. polskiego . Zapoznaj się z nim!
Zgodnie z regulamin egzaminu z j. polskiego: „Do egzaminu można przystąpić tylko jeden raz w bieżącej rekrutacji, a uzyskany przez kandydata wynik jest ostateczny, wiążący i uznawany wyłącznie w roku rekrutacji na studia.”
W związku z powyższym, do egzaminu kandydat może podejść tylko jeden raz, a wynik zostanie przypisany do każdego kierunku.
Kandydat posiadający świadectwo uzyskane za granicą jest zobowiązany zadeklarować w systemie rekrutacyjnym IRK przystąpienie do uczelnianego egzaminu z języka polskiego. Dotyczy również kandydatów z dyplomem IB/EB, gdy na tym świadectwie brak wyniku z nauczania języka polskiego.
Egzamin z języka polskiego przeprowadzany jest w tegorocznej rekrutacji tylko raz, w terminie 4 czerwca br. Jego wynik jest ważny w każdym naborze tegorocznej rekrutacji. Egzamin obowiązuje kandydatów ze świadectwem uzyskanym za granicą oraz dyplomem IB lub EB, gdy brak jest na tym świadectwie wyniku z nauczania języka polskiego.
Kandydaci, którzy nie zarejestrowali się w systemie rekrutacyjnym IRK do dnia 3 czerwca br. do g. 11.59 lub uzyskali z tego egzaminu wynik niższy niż 60% nie będą mogli wziąć udziału w rekrutacji w pierwszym oraz kolejnych naborach.
Kandydaci mogą składać i odbierać dokumenty osobiście lub przez osobę posiadającą odpowiednie upoważnienie, zawierające potwierdzenie autentyczności podpisu osoby upoważniającej, dokonane przez KR lub notariusza. Osoba upoważniona do składania dokumentów w Twoim imieniu musi posiadać przy sobie komplet wymaganych dokumentów oraz pełnomocnictwo.
Jeżeli już teraz wiesz, że nie będziesz mógł osobiście wpisać się na studia, przygotuj wcześniej dokumenty dla pełnomocnika.
Upoważnienie – pełnomocnictwo do działania w imieniu kandydata
Kandydaci mogą składać i odbierać dokumenty osobiście lub przez osobę posiadającą odpowiednie upoważnienie, zawierające potwierdzenie autentyczności podpisu osoby upoważniającej, dokonane przez KR lub notariusza. Osoba upoważniona do składania dokumentów w Twoim imieniu musi posiadać przy sobie komplet wymaganych dokumentów oraz pełnomocnictwo.
Jeżeli już teraz wiesz, że nie będziesz mógł osobiście wpisać się na studia, przygotuj wcześniej dokumenty dla pełnomocnika.
Upoważnienie – pełnomocnictwo do działania w imieniu kandydata
Kandydat może ubiegać się o przyjęcie na dowolną liczbę kierunków. Za każdy wybrany kierunek wnosi opłatę rekrutacyjną osobno.
Dla każdego wybranego kierunku system generuje indywidualny dla kandydata rachunek bankowy Uczelni, na który należy dokonać opłaty rekrutacyjnej.
Nie, wszelkie zapisy na dowolną liczbę kierunków studiów są dokonywane z jednego konta kandydata w IRK.
Nie. Kandydat może wybrać kolejny kierunek, a na ten źle wybrany nie dokonuje opłaty rekrutacyjnej.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na kilka kierunków studiów, wnosi opłatę rekrutacyjną za każdy kierunek osobno.
Dla każdego wybranego kierunku system generuje indywidualny dla kandydata rachunek bankowy Uczelni, na który należy dokonać opłaty rekrutacyjnej.
Każdy kandydat na studia w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu musi wziąć udział w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym również laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych, którzy zostają przyjęci – po spełnieniu warunków rekrutacji -na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc. Więcej informacji można znaleźć na stronie rekrutacji: https://rekrutacja.umw.edu.pl/ w zakładce OFERTA dot. poszczególnych kierunków / INFORMACJE DLA OLIMPIJCZYKÓW.
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci – po spełnieniu warunków rekrutacji – na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów (które samodzielnie wpisują do systemu internetowej rekrutacji kandydatów IRK po zaznaczeniu odpowiedniej olimpiady).
Finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów (które samodzielnie wpisują do systemu internetowej rekrutacji kandydatów IRK po zaznaczeniu odpowiedniej olimpiady).
Rekrutacja kandydatów na I rok studiów według tych zasad dotyczy olimpijczyków z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji.
Kandydaci są kwalifikowani na podstawie odpowiedniego wpisu na świadectwie maturalnym o uzyskaniu tytułu laureata ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej albo zaświadczenia/certyfikatu potwierdzającego tytuł laureata/finalisty w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji, wystawionego przez organizatora olimpiady lub certyfikatu/zaświadczenia o uczestnictwie w przedmiotowej olimpiadzie międzynarodowej.
Do czasu opublikowania list zakwalifikowanych do przyjęcia na studia, na której będzie widniał Twój numer ID, nie należy dostarczać do uczelni żadnych dokumentów.
Lista rankingowa obejmuje wszystkich kandydatów, którzy dokonali prawidłowej, kompletnej i terminowej rejestracji w IRK, wpisali wyniki z przedmiotów kierunkowych oraz uiścili opłatę rekrutacyjną w pełnej wysokości na indywidualny rachunek bankowy Uczelni z zachowaniem terminu płatności – zgodnie z warunkami i harmonogramem rekrutacji na dany kierunek, formę, poziom, język prowadzonych studiów.
Na tej liście znajdują się wyłączenie kandydaci, którzy zostali dopuszczeni do postępowania kwalifikacyjnego i oczekują na przyjęcie na studia, aż do momentu obniżenia punktacji, która pozwoli zakwalifikować danego kandydata na listę osób zakwalifikowanych do przyjęcia na I rok studiów.
Odwołanie może złożyć osoba, która otrzymała decyzję w sprawie przyjęcia na piśmie. Od decyzji komisji rekrutacyjnej (KR) o odmowie przyjęcia na studia, kandydatom przysługuje odwołanie do rektora, złożone w terminie do 14 dni od daty doręczenia decyzji, za pośrednictwem KR, która decyzję wydała.
Natomiast w przypadku cudzoziemców procedura odwoławcza wygląda następująco:
Od decyzji o odmowie przyjęcia na studia, kandydatowi-cudzoziemcowi przysługuje prawo do złożenia wniosku do rektora o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Wniosek składa się do rektora, poprzez KR, która przeprowadzała postępowanie kwalifikacyjne.
Na naszej Uczelni nie istnieją „miejsca rektorskie”.
Jedynym kryterium decydującym o przyjęciu na studia jest suma punktów osiągnięta w postępowaniu kwalifikacyjnym. W sytuacji, gdy kandydat otrzymał decyzję odmowną, dostanie się na studia jest możliwe wyłącznie w kolejnym naborze. Jednak i wówczas o przyjęciu decyduje pozycja kandydata na liście rankingowej wynikającą z sumy uzyskanych punktów oraz liczba wolnych miejsc.
Do kandydata zakwalifikowanego przez komisję rekrutacyjną do przyjęcia na studia wysyłana jest przez system IRK informacja o zmianie statusu oraz zmienia się status w profilu w IRK. Ponadto na stronie rekrutacji uczelni publikowane są listy rekrutacyjne wg numeru ID kandydata oraz kierunku.
Ważne! Zgodnie z warunkami rekrutacji kandydaci zobowiązani są do zapoznawania się na bieżąco z komunikatami i informacjami o rekrutacji podawanymi na stronie internetowej Uczelni oraz na swoim indywidualnym profilu w IRK.
Niestety nie, ponieważ matura dwujęzyczna ma przede wszystkim na celu sprawdzenie poziomu umiejętności językowych w zakresie słownictwa, rozumienia tekstów specjalistycznych oraz udzielania krótkich odpowiedzi z zakresu objętego wymaganiami z danego przedmiotu. Czas trwania egzaminu wynosi 60 minut i do niego dostosowana jest liczba zadań w arkuszu.
Oceną odzwierciedlającą poziom wiedzy z danego przedmiotu na świadectwie dwujęzycznym jest wynik uzyskany w języku polskim.
Niestety nie ma możliwości zmiany terminów, wynikających z harmonogramu rekrutacji, dla poszczególnych kandydatów i np zablokowania dla nich miejsc na liście przyjętych.
Jednocześnie jednak nie możemy wykluczyć sytuacji wyjątkowych i odmówić złożenia wniosku o przywrócenie terminu na złożenie dokumentów w związku ze stanem zdrowia lub izolacją epidemiologiczną.
Wniosek ten będzie podlegał indywidualnemu rozpatrzeniu przez komisję rekrutacyjną, przy uwzględnieniu posiadanych wolnych miejsc.
Nie, w warunkach rekrutacji nie mamy zapisu dotyczącego szczepień. Nie musisz przynosić zaświadczenia, że przyjąłeś szczepionkę. Mimo wszystko gorąco rekomendujemy i zachęcamy do udziału w programie szczepień.
Ogólne zasady przyjmowania na studia na UMW znajdują się na stronie rekrutacji w warunkach rekrutacji, pod linkiem: https://rekrutacja.umw.edu.pl/warunki-rekrutacji/
Zgodnie z obowiązującymi warunkami rekrutacji, jako wynik z przedmiotu rozszerzonego uznajemy wynik z ZNO (Ukraina) lub CT (Białoruś). W związku z tym, jeśli na wybranym kierunku wymagany jest przedmiot na poziomie rozszerzonym, należy podać wynik z ZNO lub CT. Natomiast jeśli na danym kierunku istnieje wybór pomiędzy poziomem podstawowym lub rozszerzonym przedmiotu kierunkowego, można wtedy wybrać przedmiot o korzystniejszym wyniku albo z ATESTATU albo ZNO/CT.
Uwaga kandydaci z Ukrainy!
Zmiany zasad rekrutacji dotyczą kandydatów z Ukrainy, którzy mieli w roku 2022, 2023 i 2024 zdawać ZNO. W przypadku odwołania tegorocznego egzaminu ZNO przez oficjalne władze oświatowe Ukrainy, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu dopuści rekrutację na podstawie wyników ze świadectwa o pełnym średnim wykształceniu (про повну загальну середню освiту). Kandydaci np. z Ukrainy przeliczają wynik ze świadectwa z przedmiotów kierunkowych, obowiązujących na danym kierunku studiów, według następującej tabeli:
Punkty odpowiadające wynikowi ze świadectwa / atestatu mnoży się przez przelicznik 0,8 i podaje w zaokrągleniu do liczby całkowitej.
Warunki odpłatności za kształcenie cudzoziemców na studiach stacjonarnych w języku polskim reguluje ustawa. Na tej podstawie uczelnia publiczna nie pobiera opłat za usługi edukacyjne (czesnego) od cudzoziemca, którego znajomość języka polskiego jako obcego została potwierdzona certyfikatem, wydanym przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, na poziomie co najmniej C1.
W Pana przypadku, potwierdzenie znajomości języka na poziomie B1, niestety nie uprawnia do bezpłatnego odbywania studiów, ponieważ jest to poziom niższy od C1.
Limit przyjęć to inaczej liczba miejsc przeznaczona dla kandydatów na I rok studiów na kierunku, formie i stopniu w danej rekrutacji.
Możesz zostać przyjęty na tyle kierunków, na ile aplikowałeś podczas rekrutacji.
Natomiast jeżeli, po przyjęciu na kilka kierunków, nie jesteś zainteresowany podjęciem studiów na kierunku/ach, na które aplikowałeś i chcesz zrezygnować z rekrutacji , poinformuj nas o tym jak najszybciej – dasz w ten sposób szansę innym kandydatom. Rezygnację z rekrutacji na studia, kandydat może złożyć:
1) bezpośrednio z indywidualnego profilu kandydata w IRK albo
2) drogą elektroniczną –przesyłając podpisaną rezygnację (skan pisma z podpisem) z adresu mailowego zarejestrowanego w IRK, albo
3) osobiście, albo
4) przez osobę posiadającą odpowiednie upoważnienie do działania w imieniu kandydata
Ze studiów można zrezygnować na każdym etapie procesu rekrutacji i jest to proces nieodwracalny.
W przypadku uzyskania przez kilku kandydatów najmniejszej, jednakowej sumy punktów uprawniających do przyjęcia na kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmację i analitykę medyczną, zastosowane będzie dodatkowe kryterium kwalifikacji – wynik uzyskany z egzaminu maturalnego/UEW/zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego, z niżej wymienionych przedmiotów:
1) biologia, a następnie, jako kolejne kryterium kwalifikacji, chemia, fizyki, matematyki na kierunkach: lekarskim i lekarsko-dentystycznym;
2) chemia, a następnie, jako kolejne kryterium kwalifikacji, biologii, matematyki na farmacji
3) biologii, a następnie, jako kolejne kryterium kwalifikacji, chemii, matematyki na analityce medycznej
Pierwszeństwo ma kandydat z wyższą liczbą punktów z egzaminu maturalnego/UEW/ zaświadczenia o wynikach egzaminu ze wskazanego przedmiotu. Jeżeli mimo zastosowania takiej kwalifikacji liczba kandydatów przyjętych na kierunek lekarski lub lekarsko-dentystyczny przekroczy limit miejsc, wówczas na te kierunki na I rok studiów zostanie przyjęta mniejsza liczba kandydatów.
W przypadku uzyskania przez kilku kandydatów najmniejszej, jednakowej sumy punktów uprawniających do przyjęcia na pozostałe kierunki studiów dodatkowym kryterium kwalifikacji jest wynik uzyskany z języka polskiego z egzaminu maturalnego/UEW/zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego.
Nasza uczelnia nie organizuje egzaminu wstępnego dla kandydatów ze „starą maturą”. Tacy kandydaci mają możliwość zdawania egzaminu maturalnego z przedmiotów kierunkowych w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i otrzymania zaświadczenia o wynikach egzaminu, na podstawie którego będą kwalifikowani na studia. Jeśli kandydat dotychczas nie zgłosił się do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, może zdawać egzamin przedmiotowy w innej uczelni medycznej.
Informujemy, że Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie uznawać, w procesie rekrutacji na rok akademicki 2024/2025, zaświadczenie o wyniku z wyżej wymienionego egzaminu wstępnego.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie uznawać zaświadczenie o wynikach egzaminu wstępnego wydane, przez inną akademicką uczelnię medyczną, od 2022. Warunkiem uznania wyników z egzaminu wstępnego jest jego przeprowadzanie na arkuszach egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz ocenionych według standardów obowiązujących przy ocenianiu arkuszy egzaminu maturalnego. KR uznaje wyniki UEW wyłącznie na podstawie wystawionego na papierze firmowym zaświadczenia, podpisanego i opieczętowanego przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej danego kierunku z uczelni, na której zdawany był UEW.
Uwaga: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest jedną z uczelni organizujących egzaminy wstępne z przedmiotów kierunkowych (biologia, chemia, matematyka, fizyka). Szczegółowe informacje na stronie uczelni : https://www.umb.edu.pl/zasady_rekrutacji/egzaminy
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie uznawać zaświadczenie o wynikach egzaminu wstępnego wydane przez inną akademicką uczelnię medyczną od 2022. Warunkiem uznania wyników z egzaminu wstępnego jest jego przeprowadzanie na arkuszach egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz ocenionych według standardów obowiązujących przy ocenianiu arkuszy egzaminu maturalnego. KR uznaje wyniki UEW wyłącznie na podstawie wystawionego na papierze firmowym zaświadczenia, podpisanego i opieczętowanego przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej danego kierunku z uczelni, na której zdawany był UEW.
Egzamin dojrzałości (stara matura) to egzamin maturalny zdawany do roku 2004. Natomiast egzamin maturalny (nowa matura) to egzamin maturalny zdawany od roku 2005.
Nie. Przy rekrutacji na I rok studiów na kierunki lekarski, lekarsko-dentystyczny, ratownictwo medyczne, zdrowie publiczne i fizjoterapię kandydat nie otrzymuje żadnych dodatkowych punktów za fizykę lub matematykę zdaną na poziomie rozszerzonym.
Niestety nie, ponieważ matura dwujęzyczna ma przede wszystkim na celu sprawdzenie poziomu umiejętności językowych w zakresie słownictwa, rozumienia tekstów specjalistycznych oraz udzielania krótkich odpowiedzi z zakresu objętego wymaganiami z danego przedmiotu. Czas trwania egzaminu wynosi 60 minut i do niego dostosowana jest liczba zadań w arkuszu.
Oceną odzwierciedlającą poziom wiedzy z danego przedmiotu na świadectwie dwujęzycznym jest wynik uzyskany w języku polskim.
Niestety nie ma możliwości zmiany terminów, wynikających z harmonogramu rekrutacji, dla poszczególnych kandydatów i np. zablokowania dla nich miejsc na liście przyjętych.
Jednocześnie jednak nie możemy wykluczyć sytuacji wyjątkowych i odmówić złożenia wniosku o przywrócenie terminu na złożenie dokumentów w związku ze stanem zdrowia lub izolacją epidemiologiczną.
Wniosek ten będzie podlegał indywidualnemu rozpatrzeniu przez komisję rekrutacyjną, przy uwzględnieniu posiadanych wolnych miejsc.
Egzamin z języka polskiego, który będzie przeprowadzony w formie zdalnej za pośrednictwem portalu testowego, może składać się z części sprawdzającej rozumienie ze słuchu oraz części testowej, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa z zakresu biologii i chemii.
Ponieważ jego celem jest określenie stopnia znajomości języka polskiego przez kandydata – testy z lat ubiegłych nie są udostępniane.
Egzamin z języka polskiego przeprowadzany jest w tegorocznej rekrutacji tylko raz, w terminie 4 czerwca br. Jego wynik jest ważny w każdym naborze tegorocznej rekrutacji. Egzamin obowiązuje kandydatów ze świadectwem uzyskanym za granicą oraz kandydatów z dyplomem IB lub EB, gdy brak jest na tym świadectwie wyniku z nauczania języka polskiego. Kandydaci, którzy nie zarejestrowali się w systemie rekrutacyjnym IRK do dnia 3 czerwca br. do g. 11.59 lub uzyskali na tym egzaminie wynik niższy niż 60% nie będą mogli wziąć udziału w rekrutacji w pierwszym oraz kolejnych naborach.
Nie, w warunkach rekrutacji nie mamy zapisu dotyczącego szczepień. Nie musisz przynosić zaświadczenia, że przyjąłeś szczepionkę. Mimo wszystko gorąco rekomendujemy i zachęcamy do udziału w programie szczepień.
Zgodnie z obowiązującymi warunkami rekrutacji jako wynik z przedmiotu rozszerzonego uznajemy wynik z ZNO (Ukraina) lub CT (Białoruś). W związku z tym, jeśli na wybranym kierunku wymagany jest przedmiot na poziomie rozszerzonym, należy wówczas podać wynik z ZNO lub CT. Natomiast jeśli na danym kierunku istnieje wybór pomiędzy poziomem podstawowym lub rozszerzonym przedmiotu kierunkowego, można wtedy wybrać przedmiot o korzystniejszym wyniku albo z ATESTATU albo ZNO/CT.
Uwaga kandydaci z Ukrainy!
Zmiany zasad rekrutacji dotyczą kandydatów z Ukrainy, którzy mieli w 2022, 2023 i 2024 roku zdawać egzamin ZNO. W przypadku odwołania tegorocznego egzaminu ZNO przez oficjalne władze oświatowe Ukrainy, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie dopuszczać rekrutację na podstawie wyników ze świadectwa o pełnym średnim wykształceniu (про повну загальну середню освiту) oraz na podstawie wyników NMT. Kandydaci np. z Ukrainy przeliczają wynik ze świadectwa z przedmiotów kierunkowych, obowiązujących na danym kierunku studiów, według następującej tabeli:
Punkty odpowiadające wynikowi ze świadectwa / atestatu mnoży się przez przelicznik 0,8 i podaje w zaokrągleniu do liczby całkowitej.
Wynik z NMT z przedmiotu kierunkowego traktujemy jako poziom rozszerzony.
Cudzoziemiec ma możliwość podjęcia studiów stacjonarnych, bezpłatnych, jeżeli spełnia przynajmniej jeden z poniższych warunków lub posiada przynajmniej jeden z poniższych dokumentów:
Jeżeli cudzoziemiec posiada inny dokument niż te, które zostały wymienione, należy skontaktować się Biurem Rekrutacji w celu zapoznania się z ofertą studiów stacjonarnych płatnych.
Natomiast do czasu otrzymania takiej decyzji, kandydat uczestniczy w procesie rekrutacji, w którym zostaje przyjęty na studia w trybie obowiązującym cudzoziemców tzn. na mocy decyzji rektora. W razie pytań skontaktuj się z Biurem Rekrutacji.
Kandydatów ze świadectwem uzyskanym za granicą na studia na UMW obowiązuje wewnętrzny uczelniany egzamin z języka polskiego, który zgodnie z warunkami rekrutacji, stanowi dodatkowe kryterium kwalifikacji na studia. Posiadanie certyfikatu / wyniku ukończonego kursu przygotowawczego nie zwalnia z tego egzaminu. W razie pytań skontaktuj się z Biurem Rekrutacji.
Egzamin z języka polskiego przeprowadzany jest w tegorocznej rekrutacji tylko raz, w terminie 4 czerwca br. Jego wynik jest ważny w każdym naborze tegorocznej rekrutacji. Egzamin obowiązuje kandydatów ze świadectwem uzyskanym za granicą oraz kandydatów z dyplomem IB lub EB, gdy brak jest na tym świadectwie wyniku z nauczania języka polskiego. Kandydaci, którzy nie zarejestrowali się w systemie rekrutacyjnym IRK do dnia 3 czerwca br. do g. 11.59 lub uzyskali na tym egzaminie wynik niższy niż 60% nie będą mogli wziąć udziału w rekrutacji w pierwszym oraz kolejnych naborach.
Stypendium NAWA nie zwalnia z udziału w rekrutacji na studia, jeśli jesteś zainteresowany studiami w naszej uczelni.
Cudzoziemcy, którzy uczestniczą w kursie przygotowawczym do studiów medycznych na Uniwersytecie Łódzkim i/lub ubiegają się o stypendium NAWA zobowiązani są przystąpić do rekrutacji na ogólnych zasadach i w terminach obowiązujących wszystkich cudzoziemców. Przechodzą cały proces rekrutacyjny, rozpoczynający się rejestracją w IRK. Każdy kandydat ze świadectwem uzyskanym za granicą musi wziąć udział w postępowaniu rekrutacyjnym, które obejmuje także wniesienie opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł. Po otrzymaniu decyzji Ministra Zdrowia o skierowaniu na studia na wybrany kierunek naszej uczelni, należy dostarczyć decyzję do Biura Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów, w oparciu o którą dokonana zostanie zmiana podstawy przyjęcia na studia. Natomiast do czasu otrzymania takiej decyzji, kandydat uczestniczy w procesie rekrutacji, w którym zostaje przyjęty na studia w trybie obowiązującym cudzoziemców tzn. na mocy decyzji rektora. W razie pytań skontaktuj się z Biurem Rekrutacji.
Podczas rejestracji wstępnej, po zaznaczeniu opcji „Jestem cudzoziemcem”, pojawi się komunikat o wyborze podstawy studiowania. Należy wtedy wybrać: „decyzja Ministra Zdrowia”.
Jeżeli jednak kandydat, oczekując na otrzymanie decyzji Ministra Zdrowia o skierowaniu na studia na UMW, przystąpił do rekrutacji na ogólnych zasadach i w terminach obowiązujących wszystkich cudzoziemców i wybrał „decyzja rektora”, wtedy zmiany podstawy przyjęcia na studia może dokonać wyłącznie Biuro Rekrutacji na podstawie przedstawionej decyzji ministra.
W procesie rejestracji i rekrutacji Uczelnia nie wymaga i nie uwzględnia takiej informacji.
Dopiero skierowanie na studia przez Ministra Zdrowia jest informacją istotną podczas aplikowania na studia. Do momentu otrzymania wymienionej decyzji o skierowaniu na studia, kandydat ubiega się o przyjęcie na studia w standardowym trybie i w oparciu o decyzję rektora.
W przypadku skierowania przez Ministra Zdrowia na studia na wybrany kierunek w Uniwersytecie Medycznym należy w pierwszej kolejności zarejestrować się w systemie IRK, poprawnie i kompletnie wypełnić obowiązkowe pola w profilu kandydata oraz wnieść opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 zł. Następnie należy złożyć w Biurze Rekrutacji wymagane dokumenty, które są opisane w warunkach rekrutacji dla cudzoziemców przyjmowanych na podstawie decyzji Ministra Zdrowia wraz ze skierowaniem na I rok studiów z określeniem kierunku oraz warunków finansowych studiowania, wystawionego przez Ministra Zdrowia.
Dokumenty wydane w języku obcym, muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Link do wspomnianych warunków rekrutacji cudzoziemców.
Należy przygotować oryginały oraz kserokopie:
Komplet dokumentów należy złożyć w Biurze Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, przy ul. Jana Mikulicza-Radeckiego 4A. Dokumenty przyjmujemy od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 14:00, po wcześniejszym umówieniu.
Zgodnie z Regulaminem egzaminu z języka_polskiego : „Do egzaminu można przystąpić tylko jeden raz w bieżącej rekrutacji, a uzyskany przez kandydata wynik jest ostateczny, wiążący i uznawany wyłącznie w roku rekrutacji na studia.” W związku z powyższym, do egzaminu kandydat może podejść tylko jeden raz, a wynik będzie uwzględniony w rekrutacji na każdym kierunku.
Egzamin z języka polskiego przeprowadzany jest w tegorocznej rekrutacji tylko raz, w terminie 4 czerwca br. Jego wynik jest ważny w każdym naborze tegorocznej rekrutacji. Egzamin obowiązuje kandydatów ze świadectwem uzyskanym za granicą oraz kandydatów z dyplomem IB lub EB, gdy brak jest na tym świadectwie wyniku z nauczania języka polskiego. Kandydaci, którzy nie zarejestrowali się w systemie rekrutacyjnym IRK do dnia 3 czerwca br. do g. 11.59 lub uzyskali z tego egzaminu wynik niższy niż 60% nie będą mogli wziąć udziału w rekrutacji w pierwszym oraz kolejnych naborach.
Warunki odpłatności za kształcenie cudzoziemców na studiach stacjonarnych w języku polskim reguluje ustawa. Na tej podstawie uczelnia publiczna nie pobiera opłat za usługi edukacyjne (czesnego) od cudzoziemca, którego znajomość języka polskiego jako obcego została potwierdzona certyfikatem, wydanym przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, na poziomie co najmniej C1.
W Pana przypadku, potwierdzenie znajomości języka na poziomie B1, niestety nie uprawnia do bezpłatnego odbywania studiów, ponieważ jest to poziom niższy od C1.
W zakładce Informacje dla cudzoziemców oraz obywateli polskich ze świadectwem/dyplomem uzyskanym za granicą, na stronie: https://rekrutacja.umw.edu.pl/studia-dla-osob-ze-swiadectwem-zagranicznym/ podane są szczegółowe zasady rekrutacji dla osób ze świadectwem zagranicznym.
W razie pytań lub wątpliwości można również zgłosić się do Biura Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów, który udzieli informacji na temat rekrutacji. Kontakt:
e-mail: rekrutacjaumw@umw.edu.pl
tel. 665 866 669
tel. 781 610 045
Tak. Posiadanie certyfikatu, poświadczającego znajomość języka na poziomie C1, nie zwalnia z obowiązkowego egzaminu z języka polskiego organizowanego przez Uczelnię, ponieważ wynik z egzaminu stanowi dodatkowe kryterium w postępowaniu kwalifikacyjnym.
Stronę prowadzi Biuro Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów UMW. Kontakt: rekrutacjaumw@umw.edu.pl