WYDZIAŁ FIZJOTERAPII (studia stacjonarne od poniedziałku do piątku)
5-LETNIE STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE – STACJONARNE I NIESTACJONARNE
PRZEDMIOTY KTÓRE MUSISZ ZDAĆ NA MATURZE:
obowiązkowo biologia oraz do wyboru jeden z przedmiotów: chemia albo matematyka albo fizyka albo fizyka i astronomia (poziom podstawowy albo rozszerzony); język polski - kryterium dodatkowe
Fizjoterapia jest integralną częścią obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Zajmuje się wykorzystaniem w leczeniu i terapii metod oraz środków naturalnych, takich jak różne rodzaje energii fizycznej, występującej w środowisku człowieka.
Fizjoterapeuta to osoba wykonującą zawód medyczny, cechująca się kompetencjami i kwalifikacjami do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie. W pracy zawodowej wykorzystuje ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne, w celu utrzymywania i przywrócenia maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych człowieka. Fizjoterapeuta po zakończeniu studiów będzie posiadał kompetencje do badania, oceny, diagnostyki funkcjonalnej oraz programowania postępowania fizjoterapeutycznego w wielu dziedzinach medycyny, rekreacji i sportu. Zaletą fizjoterapii jest jej interdyscyplinarność. Fizjoterapeuta, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami czy potrzebami ośrodków rehabilitacyjnych posiada kwalifikacje do pracy na oddziałach szpitalnych (neurologia, ortopedia, kardiologia, reumatologia, pulmonologia, kardiologia), w przychodniach – w Działach Rehabilitacji ambulatoryjnej, w sanatoriach i uzdrowiskach, w Domach Pomocy Społecznej (geriatria), w korektywie (gimnastyka korekcyjna – sala, basen – hydrokinezyterapia), w rehabilitacji dziecięcej (pediatria), w rekreacji (siłownie, kluby fitness) oraz w sporcie (odnowa biologiczna, sport osób z niepełnosprawnościami). Po ukończeniu studiów absolwent kierunku fizjoterapia posiada wiedzę i umiejętności w zakresie kinezyterapii (ćwiczenia lecznicze, usprawnianie ruchowe), fizykoterapii (oddziaływanie czynników fizykalnych) i masażu.
Jednolite studia magisterskie trwają 5 lat.
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, komu poleciliby studiowanie fizjoterapii:
Wszystkim osobom, które fascynują się tajemnicami ludzkiego ciała, jego budowy, funkcji oraz zdolności adaptacyjnych i naprawczych. Polecam ten kierunek wszystkim, którzy chcą pracować w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem, którzy chcą zajmować się precyzyjną diagnostyką, a dzięki temu leczeniem przyczyn, a nie objawów problemów pacjenta. Polecam ten kierunek osobom, które chcą się udać w fascynującą i trwającą całe życie podróż po niezmierzonym oceanie nauki, jakim jest człowiek!
Dawid Gut
Praca fizjoterapeuty wymaga nawiązania szczególnej więzi między terapeutą a pacjentem. Z tego względu poleciłabym ten kierunek osobom, które właśnie w pracy z ludźmi odnajdują się najbardziej, a przy tym są cierpliwe, pracowite, mają w sobie dar przekonywania i nie boją się pracy fizycznej. Fizjoterapia rozwija się teraz bardzo dynamicznie i na wielu polach, co sprawia, że zarówno osoba ukierunkowana na pracę z dziećmi, jak i specjalizacje typowo sportowe odnajdzie się na tym kierunku.
Marlena Telenga
Na fizjoterapii bardzo dobrze sprawdzą się osoby, które miały do czynienia ze sportem, a na skutek kontuzji przestały trenować. Oczywiście nie jest to warunek konieczny, ale u tego typu osób przejawia się samoistne i szczere zainteresowanie tematem. Sprawność fizyczna się przydaje, ponieważ wykonywanie tej pracy często wiąże się z koniecznością przesunięcia lub przeniesienia pacjenta. Równie ważne są pasja do pomagania i wrażliwość na potrzeby innych, ponieważ fizjoterapeuci w większości przypadków pracują z osobami niepełnosprawnymi. W tej sytuacji kluczową rolę odgrywa empatia, połączona w dość nietypową parę ze stanowczością. Fizjoterapeuta musi umieć zmotywować pacjenta i przekonać go, że włożony w ćwiczenia wysiłek się opłaci.
Zuzanna Zientek
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali studia na kierunku fizjoterapia:
Interesował mnie zawód, w którym mogłabym połączyć pracę z pacjentem z elementami aktywności fizycznej. Drugim argumentem była możliwość założenia własnej działalności. Fizjoterapia nie była moim pierwszym wyborem, długo wahałam się przy podejmowaniu decyzji, ale już pierwszy semestr utwierdził mnie w przekonaniu, że był to strzał w dziesiątkę. Jestem bardzo zadowolona ze studiów, nie tylko pod względem nauki, ale też atmosfery panującej na kierunku i uczelni. Na początku wiele naszych zajęć ma formę zabawy (wychowanie fizyczne, pływanie, gry i zabawy), co ułatwia integrację i zawieranie przyjaźni.
Zuzanna Zientek
Ponieważ kilkukrotnie doznałem w swoim życiu poważnych kontuzji i tylko dlatego, że spotkałem wówczas na swojej drodze niesamowitego fizjoterapeutę, mogę dzisiaj w pełni funkcjonować bez najmniejszych problemów, biegać maratony i dźwigać spore kilogramy. Dzięki tym spotkaniom przekonałem się, jak wspaniałą i niesamowicie efektowną i efektywną pracę potrafi wykonać fizjoterapeuta. To otworzyło mi oczy na pasję mojego życia i przekonało mnie, że ja także chciałbym być równie skuteczny w pomocy drugiemu człowiekowi.
Dawid Gut
Długo zastanawiałam się nad wyborem kierunku studiów i do ostatniego momentu rekrutacji nie byłam przekonana, czy podejmuję dobrą decyzję. Teraz wiem, że jestem we właściwym miejscu i nie mogłam wybrać lepiej, bo nic nie daje mi takiej satysfakcji jak systematyczna praca z pacjentem nad osiągnięciem wspólnie określonego celu. Same studia są dla mnie niezwykle ciekawe i dają ogromne możliwości, a koła naukowe działające przy Katedrze Fizjoterapii pozwalają na rozpoczęcie pracy naukowej i połączenie jej z rozwojem umiejętności praktycznych.
Marlena Telenga
Dlaczego warto studiować fizjoterapię na uczelni medycznej?
Anatomii można uczyć się w prosektorium, nie tylko z atlasów. Dyplom uczelni medycznej jest doceniany wśród pracodawców. Mając zajęcia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym można poznać charakterystykę pracy z różnymi pacjentami (kardiologicznymi, ortopedycznymi, neurologicznymi itd.), by świadomie zadecydować o dalszy rozwoju zainteresowań.
Zapytaliśmy również kilku naszych studentów dlaczego wybrali Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu:
Był to jedyny uniwersytet, na który złożyłem dokumenty na kierunek fizjoterapia. Wybrałem go, ponieważ słyszałem wiele pozytywnych opinii o Katedrze Fizjoterapii i nauczycielach akademickich w niej pracujących – i nie były to błędne opinie.
Dawid Gut
Wybrałam Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, bo pozwala mi on łączyć moje dwie największe pasje – naukę i śpiew. Nasza uczelnia zrzesza nie tylko ludzi ambitnych, którzy swoją wiedzą chcą pomagać i służyć innym, ale i ludzi niezwykle wrażliwych i uzdolnionych artystycznie. Uniwersytecki Chór Medici Cantantes oraz Orkiestra Uniwersytetu Medycznego dają możliwość rozwijania pasji, która wcale nie musi kolidować ze studiami, a nawet z nimi współgra, pokazując, że medycy mają różne oblicza.
Marlena Telenga
Program studiów obejmuje przedmioty, których uczą się także lekarze i pielęgniarki. Jednak większość przedmiotów występuje tylko w programach nauczania fizjoterapeutów. Nauczycielami fizjoterapeutów są fizjoterapeuci, lekarze, psycholodzy i inni specjaliści.
W czasie studiów fizjoterapeuci uczą się o chorobach i ich objawach. Poznają wskazania i przeciwwskazania do stosowania konkretnych ćwiczeń i zabiegów. Uczą się, jak można zapobiec deformacjom, zmianom zwyrodnieniowym, dolegliwościom bólowym oraz jak dobrać sprzęt ortopedyczny.
Na pierwszym roku studiów wśród przedmiotów z kategorii humanistyczno-społecznej znajdują się między innymi pedagogika ogólna i specjalna, socjologia niepełnosprawności i psychologia, które mają na celu wypracować u przyszłych fizjoterapeutów zdolność komunikacji z pacjentem. Ponadto studenci uczą się biochemii, biofizyki i oczywiście anatomii. Kluczowym elementem tego zawodu jest sprawność, stąd też zajęcia wychowania fizycznego i pływanie. Na drugim semestrze pierwszego roku znacznie poszerza się zakres przedmiotów zawodowych, kontynuowana jest metodyka nauczania ruchu, a rozpoczynają się zajęcia z diagnostyki funkcjonalnej, fizykoterapii, z masażu czy kinezyterapii.
Na pierwszym semestrze wiedzę przyswajamy na wykładach, ćwiczeniach audytoryjnych, seminariach, a nawet na zajęciach prowadzonych w warunkach symulowanych, takich jak pierwsza pomoc przedmedyczna, której nie da się nauczyć bez praktyki. Student fizjoterapii ma też do wyboru szeroką gamę zajęć ruchowych. Część przedmiotów jest realizowana w kilku formach. Dobrym przykładem jest anatomia, nauczana zarówno w formie wykładów, jak i zajęć praktycznych odbywających się w prosektorium.
Praktyka zawodowa to integralny element procesu kształcenia. Każdy student podczas realizacji praktyki zawodowej, uczestniczy w wykonywaniu czynności zawodowych w realnych warunkach pracy fizjoterapeuty, pod ścisłym nadzorem opiekuna praktyki w placówce.
Po zakończeniu kształcenia na pierwszym roku studiów, przewidziano tzw. praktykę asystencką (czas realizacji to 150 godzin dydaktycznych, czyli 3 tygodnie).
Praktyka realizowana jest pod opieką wykwalifikowanego fizjoterapeuty. W tym czasie student asystuje i obserwuje pracę fizjoterapeuty, ewentualnie, w uzasadnionych przypadkach może realizować czynności zawodowe, jednak pod ścisłym nadzorem opiekuna, w oparciu o nabytą w procesie kształcenia, wiedzę i umiejętności.
Z roku na rok, system kształcenia zakłada wydłużenie czasu odbywania praktyk zawodowych. W procesie kształcenia student uczestniczy również w ćwiczeniach klinicznych, wykonując czynności zawodowe przy pacjencie, w ścisłym kontakcie i pod nadzorem nauczyciela akademickiego.
Na studia niestacjonarne obowiązują te same zasady rekrutacji, co na studia stacjonarne.
Realizowany jest ten sam wymiar godzin, forma i treści zajęć jak na studiach stacjonarnych.
Limity miejsc na kierunek fizjoterapia w rekrutacji 2024/2025:
100 miejsca na studia stacjonarne
40 miejsc na studia niestacjonarne.
W rekrutacji 2024/2025 na kierunek fizjoterapia o jedno miejsce starało się 11 osób. Aby dostać się na fizjoterapię należało uzyskać 135 pkt.
Rekrutacja 2023/2024 – 60 pkt., na studia jednolite magisterskie w formie stacjonarnej (II nabór).
Rekrutacja 2022/2023 – 63 pkt., na studia jednolite magisterskie w formie stacjonarnej (II nabór).
Rekrutacja 2021/2022 – 75 pkt., na studia jednolite magisterskie w formie stacjonarnej (II nabór).
Rekrutacja 2020/2021 – 90 pkt., na studia jednolite magisterskie w formie stacjonarnej (II nabór).
Rekrutacja 2019/2020 – 65 pkt., na studia jednolite magisterskie w formie stacjonarnej, na studia II stopnia – 65 pkt.
Rekrutacja 2018/2019 – 85 pkt., na studia II stopnia – 57 pkt.
Rekrutacja 2017/2018 – 79 pkt., na studia II stopnia – 68 pkt.
Dla studiów jednolitych magisterskich maksymalna liczba punktów do zdobycia to 200.
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci, po spełnieniu warunków rekrutacji na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów.
Finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów.
Na pierwszym roku olimpijczycy mogą liczyć na stypendium przyznawane przez Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także stypendium przyznawane przez Radę Miejską Wrocławia w wysokości do 1000 zł na okres 9 miesięcy.
Szczegółowe zasady przyjmowania na I rok studiów laureatów/finalistów/uczestników ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiad przedmiotowych sprawdzisz w Uchwale Senatu UMW nr 1979.
Rekrutacja kandydatów na I rok studiów według niniejszych zasad dotyczy olimpijczyków z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji.
1.Informacja o uczelnianym egzaminie wstępnym z języka polskiego
Egzamin wstępny z języka polskiego, organizowany przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jest obowiązkowy dla kandydatów ze świadectwem/dyplomem uzyskanym za granicą przyjmowanych na studia prowadzone w języku polskim w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Wyniki egzaminu stanowią dodatkowe kryterium kwalifikacji w rankingu kandydatów na limitowane miejsca, co oznacza, że uzyskane punkty nie są doliczane do sumy punktów rekrutacyjnych z przedmiotów kierunkowych.
Egzamin z języka polskiego, zostanie przeprowadzony w jednym terminie, określonym w harmonogramie rekrutacji, w formie zdalnej za pośrednictwem portalu testowego.
Egzamin, odpowiadający poziomowi B2, może składać się z części sprawdzającej rozumienie ze słuchu oraz części testowej, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa z zakresu biologii i chemii. Jego celem jest określenie stopnia znajomości języka polskiego przez kandydata.
Kandydat posiadający świadectwo uzyskane za granicą jest zobowiązany zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym IRK w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Dotyczy również kandydatów z dyplomem IB/EB, gdy na tym świadectwie brak wyniku z nauczania języka polskiego.
Regulamin oraz terminy egzaminu z języka polskiego w formie zdalnej znajdziesz tu Zapoznaj się z nimi!
2.Informacja o uznawaniu uczelnianego egzaminu wstępnego UEW zdawanego z przedmiotów kierunkowych na innej uczelni – dla kandydatów ze świadectwem zagranicznym.
Informujemy, że w rekrutacji 2024/2025 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie uznawał zaświadczenia o wynikach z UEW przeprowadzonych od 2022r. przez inne akademickie uczelnie medyczne, na wzorze obowiązującym w roku 2022, z przedmiotów kierunkowych, obowiązujących dla danego kierunku studiów. Warunkiem uznania wyników z egzaminu wstępnego jest jego przeprowadzanie na arkuszach egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz ocenionych według standardów obowiązujących przy ocenianiu arkuszy egzaminu maturalnego.
W roku 2016 porozumienie o wzajemnym uznawaniu wyników egzaminów wstępnych na studia prowadzone w języku polskim, było zawarte przez następujące Uczelnie:
* Collegium Medicum UJ uznaje osiągnięcia kandydatów, uzyskane na egzaminach przeprowadzonych (w trybie ogólnopolskim) w innych uczelniach medycznych, ale Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu nie uznaje wyników egzaminu wstępnego zdawanego od 2016 r. w CM UJ , ponieważ CM UJ organizuje własne, a nie ogólnopolskie egzaminy dla kandydatów legitymujących się „starą maturą”.
Biuro ds Osób z Niepełnosprawnościami powstało po to, aby te osoby wspierać. Do każdej osoby zgłaszającej się do Biura podchodzimy indywidualnie, wspólnie szukając możliwości likwidacji barier wynikających z niepełnosprawności. W przypadku konieczności zapewnienia kandydatom z niepełnosprawnością wsparcia w procesie rekrutacji na I rok studiów niezbędne jest określenie swoich potrzeb oraz zgłoszenie ich bezpośrednio do Biura ds Osób z Niepełnosprawnościami lub Biura Rekrutacji. Wniosek o udzielenie wsparcia należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, najpóźniej w terminie do 6 tygodni przed terminami i czynnościami określonymi w harmonogramie rekrutacji, by umożliwić uczelni zapewnienie tego wsparcia w pożądanym czasie. Wszyscy kandydaci podchodzą do rekrutacji i przechodzą postępowanie kwalifikacyjne zgodnie z obowiązującymi na danym kierunku studiów warunkami rekrutacji.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie internetowej https://www.umw.edu.pl/pl/kierunek-lekarski/oferta-niepelnosprawne oraz znajdującym się tam regulaminem wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami.
Kandydatom z niepełnosprawnością rekrutującym się na studia możemy zaoferować użyczenie sprzętu specjalistycznego ułatwiającego naukę (dyktafony, tablety, stetoskopy, pętle indukcyjne szyjne), natomiast osobom przyjętym na studia:
Biuro ds. Osób z niepełnosprawnościami
Pełnomocnik Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych: dr Krzysztof Aleksandrowicz e-mail: krzysztof.aleksandrowicz@umw.edu.pl
Kontakt dla kandydatów – Komisja Rekrutacyjna
(dostępny po rozpoczęciu rekrutacji)
zalecamy przede wszystkim kontakt mailowy:
rekrutacja.fizjoterapia@umw.edu.pl
(71) 784 28 03
w godzinach od 10:00 do 14:00
Kontakt dla kandydatów – Biuro Rekrutacji
rekrutacjaumw@umw.edu.pl
+48 665 866 669, +48 781 610 045
Kontakt dla PRZYJĘTYCH STUDENTÓW, którzy dostarczyli już swoje dokumenty rekrutacyjne – dziekanat Wydziału Fizjoterapii
DZ-D@umw.edu.pl
(71) 784 18 79
ul. Chałubińskiego 3, 51-618 Wrocław
Studenci fizjoterapii ćwiczą metody specjalne, sala w Centrum Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej
Stronę prowadzi Biuro Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów UMW. Kontakt: rekrutacjaumw@umw.edu.pl