WYDZIAŁ PIELĘGNIARSTWA I POŁOŻNICTWA (studia stacjonarne od poniedziałku do piątku, studia niestacjonarne od piątku do niedzieli)
3-LETNIE STUDIA I STOPNIA LICENCJACKIE – STACJONARNE
3,5-LETNIE STUDIA I STOPNIA LICENCJACKIE – NIESTACJONARNE
2-LETNIE STUDIA II STOPNIA MAGISTERSKIE – STACJONARNE I NIESTACJONARNE
PRZEDMIOTY KTÓRE MUSISZ ZDAĆ NA MATURZE:
do wyboru jeden z przedmiotów: biologia albo chemia albo matematyka albo fizyka albo fizyka i astronomia (poziom podstawowy lub rozszerzony); język polski - kryterium dodatkowe
Pielęgniarstwo jest dziedziną, w zakresie której na przestrzeni lat nastąpiły znaczące zmiany, których efektem jest poszerzenie znaczenia pielęgniarstwa oraz roli zawodowej pielęgniarki i pielęgniarza.
Pielęgniarstwo to nowoczesny i praktyczny kierunek, który obejmuje obszar kształcenia z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. Obecnie obserwuje się znaczne uznanie dla polskiego pielęgniarstwa, nie tylko jako wyodrębnionej działalności praktycznej, ale również odrębnej dyscypliny naukowej. Współczesna pielęgniarka/pielęgniarz to profesjonalista w zakresie pielęgnowania w sposób samodzielny i odpowiedzialny.
Pielęgniarki i pielęgniarze zajmują się pielęgnacją i opieką nad osobami chorymi, zdrowymi, dorosłymi oraz dziećmi. Ważnym elementem pielęgniarstwa jest edukacja oraz działania mające na celu szeroko rozumianą profilaktykę zdrowotną. Pielęgniarki i pielęgniarze są uprawnieni do samodzielnego udzielania w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, leczniczych, a także medycznych czynności ratunkowych. Są członkami zespołów terapeutycznych w podmiotach leczniczych. Mogą wystawiać recepty w procesie farmakoterapii jak również orzekać o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo – pielęgnacyjnych. Pielęgniarki i pielęgniarze mogą sprawować opiekę nad pacjentami w szpitalach, przychodniach jak również w środowisku domowym.
Obecnie kształcenie w zawodzie pielęgniarki/pielęgniarza odbywa się wyłącznie na poziomie studiów wyższych w oparciu o regulacje prawne.
Kształcenie na kierunku pielęgniarstwo realizowane jest w formie:
Studiów stacjonarnych I – go stopnia, (3-letnie studia), uzyskując tytuł licencjata pielęgniarstwa
Studia stacjonarne i niestacjonarne II – go stopnia (2-letnie studia), uzyskując tytuł magistra pielęgniarstwa
Studia niestacjonarne I- go stopnia, (3,5–letnie studia), uzyskując tytuł licencjata pielęgniarstwa
Kierunek pielęgniarstwo prowadzi również wymianę studentów w ramach programu Erasmus, dzięki czemu studenci maja możliwość odbycia części studiów za granicą.
Pielęgniarstwo jest samodzielnym zawodem medycznym, uregulowanym ustawowo. Pielęgniarki i pielęgniarze zajmują się pielęgnacją i opieką nad osobami chorymi, zdrowymi, dorosłymi oraz dziećmi. Ważnym elementem pielęgniarstwa jest edukacja oraz działania mające na celu szeroko rozumianą profilaktykę zdrowotną. Pielęgniarki i pielęgniarze są uprawnieni do samodzielnego udzielania w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, leczniczych, a także medycznych czynności ratunkowych. Są członkami zespołów terapeutycznych w podmiotach leczniczych. Mogą wystawiać recepty w procesie farmakoterapii jak również orzekać o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo – pielęgnacyjnych. Pielęgniarki i pielęgniarze mogą sprawować opiekę nad pacjentami w szpitalach, przychodniach jak również w środowisku domowym. Podczas pierwszych semestrów studiów zajęcia odbywają się głównie w warunkach symulowanych. Kontakt z pacjentami studenci mają możliwość nawiązać bardzo szybko, bo już podczas zajęć praktycznych w 2 semestrze I roku.
Studia I stopnia są realizowane w formie 3-letnich studiów stacjonarnych i 3,5-letnich studiów niestacjonarnych. Studia 3,5-letnie odbywają się i są przeznaczone przede wszystkim dla osób chcących uzyskać nowe kwalifikacje.
Program studiów jest urozmaicony. Studenci pozyskują wiedzę i kształtują umiejętności praktyczne w ramach przedmiotów – klinicznych, w tym szczególnie pielęgniarstw specjalistycznych jak również przedmiotów o podłożu humanistycznym takich jak psychologia oraz przedmiotów poszerzających wiedzę z innych dziedzin takich jak np. dietetyka czy język migowy.
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, komu poleciliby studiowanie pielęgniarstwa:
W tym zawodzie trzeba lubić kontakt z ludźmi. Odnajdą się w nim zwłaszcza osoby, które już w liceum angażowały się w działalność charytatywną lub wolontariat. Studia pielęgniarskie uczą pokory, kształtują charakter i dają niesamowitą satysfakcję. Każdego dnia sprawiamy radość i niesiemy pomoc drugiemu człowiekowi oraz uczymy, jak poradzić sobie w chorobie. Dzień spędzony z pacjentami daje ogromną motywację. Choć kierunek jest sfeminizowany, studentami kierunku pielęgniarstwo coraz częściej są mężczyźni, więc płeć nie gra roli.
Magdalena Bełz
Zdecydowanie poleciłbym pielęgniarstwo osobom, które nie boją się kontaktu z ludźmi, są empatyczne oraz cierpliwe i mają chęć niesienia pomocy innym, nie zważając na płeć, odcień skóry, wyznanie czy orientację oraz sposób zachowania. Pomoc i zrozumienie należy się każdemu człowiekowi.
Patryk Grubiak
Osobom zainteresowanym medycyną i zdrowiem, poszukującym pewnej pracy.
Mikołaj Sadowski
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali kierunek pielęgniarstwo:
Wybrałem ten kierunek, ponieważ od zawsze interesowała mnie praca z ludźmi, medycyna oraz klimat szpitala.
Patryk Grubiak
Przez przypadek, nigdy nie byłam nawet pacjentką w szpitalu. Mając zajęcia w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, hospicjach czy przychodniach od podszewki poznałam, jak funkcjonuje ochrona zdrowia w Polsce. Rozpoczęłam też drugie studia i odkryłam moją pasję: marketing medyczny i zarządzanie w ochronie i zdrowia. Wyboru żadnego z kierunków absolutnie nie żałuję.
Magdalena Bełz
Odpowiedź jest prosta. Kocham pomagać ludziom! Uśmiech, jaki mogę wywołać na ich twarzy moją pomocą, jest najlepszą nagrodą.
Klaudia Henowska
Ranking polskich uczelni 2023, przygotowany na podstawie World University Rankings 2023, otwiera Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, który uplasował się na pierwszym miejscu wśród wszystkich polskich Uczelni Wyższych.
W rankingu Perspektywy 2022 pielęgniarstwo na UMW uplasowało się w pierwszej piątce w Polsce wśród wszystkich ocenianych uczelni oferujących ten kierunek.
Zapytaliśmy również kilku naszych studentów, dlaczego wybrali studia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu:
Lubię żyć niestandardowo. Kiedy znajomi wybierali się na studia do Warszawy, Krakowa czy Lublina, ja pomyślałam, że we Wrocławiu nigdy nie byłam i fajnie byłoby zamieszkać na drugim końcu Polski. Sprawdziłam ranking Forbesa, w którym nasza uczelnia, a szczególnie Wydział Nauk o Zdrowiu był w pierwszej trójce laureatów. To zadecydowało o przeprowadzce do miejsca oddalonego od mojego rodzinnego miasta o blisko 650 km. Nie pomyliłam się – zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego dnia.
Magdalena Bełz
Wybrałem naszą uczelnię ze względu na wiele dobrych opinii na temat wysokiego poziomu kształcenia, ale również ze względu na miasto. Od dziecka podobał mi się Wrocław i marzyłem o tym, żeby w przyszłości w nim mieszkać i studiować – i na szczęście to marzenie się spełniło.
Patryk Grubiak
Proces kształcenia obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, w zakresie nauk podstawowych, nauk społecznych, nauk podstaw opieki pielęgniarskiej oraz opieki specjalistycznej.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako nieliczny w Polsce umożliwia studentom pielęgniarstwa naukę anatomii w prosektorium na preparatach, a także udział w sekcjach zwłok podczas zajęć z patomorfologii. Przedmioty kliniczne wymagające zdobywanie kompetencji w zakresie wiedzy, a także umiejętności praktycznych realizowane są w prestiżowym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.
Na kierunku zdobędziesz wiedzę z zakresu psychologii, umiejętności pracy z drugim człowiekiem i niesienia mu pomocy, ale również specjalistyczną wiedzę w zakresie nauk medycznych. Podczas pierwszego roku zrealizujesz przedmioty stricte medyczne: anatomia, patomorfologia, fizjologia czy mikrobiologia. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jako nieliczny w Polsce umożliwia studentom pielęgniarstwa naukę anatomii w prosektorium na preparatach, a także udział w sekcjach zwłok podczas zajęć z patomorfologii. Przedmioty kliniczne wymagające specjalistycznej wiedzy a także umiejętności praktycznych realizowane są zarówno w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, posiadającym ogromną bazę kliniczną, jak również w warunkach symulowanych.
Na kierunku zajęcia realizowane są w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń oraz zajęć praktycznych przy pacjencie. Pierwszy rok studiów to zajęcia przedkliniczne. Pozwolą na uzyskanie wiedzy oraz umiejętności, które przydadzą się na dalszych etapach kształcenia. W trakcie kształcenia teoretycznego zdobędziesz wiedzę niezbędną do planowania, organizowania oraz sprawowania opieki zdrowotnej i oceny działań z tym związanych. Drugi i trzeci rok studiów to przede wszystkim zajęcia praktyczne w szpitalu oraz w innych placówkach opieki zdrowotnej pod nadzorem nauczycieli akademickich kształtują umiejętności praktyczne w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Nabywają umiejętności współpracy w interdyscyplinarnym zespole oraz organizacji pracy. W wyniku zaliczenia przewidzianych programem kształcenia zajęć teoretycznych i praktycznych oraz praktyk zawodowych, przystępujesz do teoretycznego i praktycznego egzaminu kończącego studia. Ukończenie studiów z pozytywnym wynikiem uprawnia do uzyskania prawa wykonywania zawodu.
Podczas toku studiów zrealizowane są praktyki zawodowe w szpitalach oraz przychodniach. Praktyki realizowane są przez studentów w okresie wakacyjnym lub w czasie przerwy międzysemestralnej. Za zgodą Dziekana praktyki mogą być realizowane podczas trwania semestru. Praktyki zawodowe pozwalają studentom na ugruntowanie umiejętności klinicznych zdobytych podczas studiów na zajęciach. Podczas praktyk, studenci je realizujący, mają możliwość zapoznania się z różnymi oddziałami i placówkami medycznymi.
Pielęgniarka/pielęgniarz maja prawo do ustawicznego doskonalenia kompetencji zawodowych w formie kształcenia podyplomowego oraz prawo używania tytułu specjalisty.
Wykaz dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne (Dz. U. z 2013r., poz. 1562).
Do specjalizacji mogą przystąpić pielęgniarki/położne posiadające min 2 lata stażu pracy w zawodzie. Wybierać można spośród kilkunastu szkoleń specjalizacyjnych, które zakończone są złożeniem egzaminu państwowego. Szkolenie specjalizacyjne jest najczęściej płatne, choć może być finansowane przez szpital lub inne instytucje, w tym przez środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej.
Specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa możesz wybrać dopiero po ukończeniu studiów I stopnia, dodatkowych kursów (np. RKO lub EKG) oraz minimum dwóch latach pracy zawodowej. Wybierać możesz spośród kilkunastu rodzajów specjalizacji, takich jak między innymi: pielęgniarstwo chirurgiczne, geriatryczne, onkologiczne, rodzinne czy neonatologiczne. Specjalizacja jest najczęściej płatna, choć czasem może być finansowana przez szpital lub inne instytucje, w tym przez środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej.
Na studentów pielęgniarstwa pierwszego stopnia czeka nie tylko praca na oddziałach szpitalnych, ale również w przychodniach, szkołach czy innych instytucjach państwowych. Kolejnymi etapami kształcenia są studia magisterskie, szkolenia specjalizacyjne, kursy specjalistyczne i kwalifikacyjne. Pielęgniarki/pielęgniarze, mogą również realizować swoje kompetencje zawodowe prowadząc działalność naukową. Tu kolejnym etapem kształcenia są studia trzeciego stopnia –w Szkołach Doktorskich. Innym obszarem, w którym pielęgniarki i pielęgniarze mogą realizować zadanie zawodowe są badania kliniczne. Dziedzina bardzo prężnie rozwijająca się w Polsce i świecie.
W kwestii wynagrodzenia należy podkreślić, że wynagrodzenia pielęgniarek stale rosną. Widać to szczególnie w ostatnich latach – stałe podwyżki, uregulowana ustawowo siatka płac w pielęgniarstwie, gwarantująca bezpieczeństwo finansowe osób pracujących w tym zawodzie.
Zawód pielęgniarki/pielęgniarza można wykonywać po ukończeniu studiów licencjackich. Studia magisterskie – drugiego stopnia – poszerzają wiedzę, jaką zdobędziesz na studiach pierwszego stopnia i zwiększają możliwości pracy. Oprócz studiów pielęgniarstwa II stopnia na naszej uczelni możesz wybrać także studia magisterskie na kierunku zdrowie publiczne.
Aby dostać się na 2-letnie magisterskie studia z pielęgniarstwa musisz mieć ukończone studia I stopnia na tym samym kierunku. Na studia niestacjonarne II stopnia obowiązują te same zasady rekrutacji, jak na studia stacjonarne.
Studia niestacjonarne I stopnia, to nowość na Polskich uniwersytetach. Studia na naszej uczelni zostały uruchomione w 2020 roku i trwają 3,5 roku. Skierowane są przede wszystkim do osób, które już pracują, ale chciałyby uzyskać nowy zawód. Na studia niestacjonarne I stopnia obowiązują te same zasady rekrutacji, jak na studia stacjonarne.
Na studiach niestacjonarnych realizowany jest ten sam wymiar godzin, forma i treści zajęć jak na studiach stacjonarnych.
Limity miejsc na kierunku pielęgniarstwo w rekrutacji 2024/2025:
150 miejsc na studia stacjonarne I stopnia,
65 miejsc na studia stacjonarne II stopnia,
60 miejsc na studia niestacjonarne I stopnia,
60 miejsc na studia niestacjonarne II stopnia.
W rekrutacji 2024/2025 na studia stacjonarne I stopnia na kierunek pielęgniarstwo o jedno miejsce starało się 7 osób – aby dostać się na pielęgniarstwo należało uzyskać 80 pkt. Próg na studia II stopnia studiów stacjonarnych wynosił: 4,17 pkt. Aby dostać się na pielęgniarstwo niestacjonarne I stopnia należało uzyskać 62 pkt. Próg na studia niestacjonarne II stopnia wynosił: 3,30 pkt.
Rekrutacja 2023/2024 – studia stacjonarne – 71 pkt., studia niestacjonarne – 50 pkt. II stopień – 3,53 pkt. (studia stacjonarne), 3,0 pkt. (studia niestacjonarne).
Rekrutacja 2022/2023 – studia stacjonarne – 40 pkt., studia niestacjonarne – 30 pkt. II stopień – 3,78 pkt. (studia stacjonarne), 3,24 pkt. (studia niestacjonarne).
Rekrutacja 2021/2022 – studia stacjonarne – 33 pkt., studia niestacjonarne – 30 pkt. II stopień – 3,2 pkt. (studia stacjonarne), 3,6 pkt. (studia niestacjonarne).
Rekrutacja 2020/2021 – studia stacjonarne – 33 pkt., II stopień – 3,66 pkt. (studia stacjonarne).
Rekrutacja 2019/2020 – studia stacjonarne – 30 pkt., II stopień – 3,83 pkt. (studia stacjonarne) i 3,33 pkt. (studia niestacjonarne).
Rekrutacja 2018/2019 – studia stacjonarne – 30 pkt., II stopień – 4,01 pkt. (studia stacjonarne) i 3,31 pkt. (studia niestacjonarne).
Rekrutacja 2017/2018 – studia stacjonarne – 30 pkt., II stopień – 4,11 pkt. (studia stacjonarne) i 2,93 pkt. (studia niestacjonarne).
Dla studiów I stopnia maksymalna liczba punktów do zdobycia to 100.
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci, po spełnieniu warunków rekrutacji na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów.
Finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów.
Na pierwszym roku olimpijczycy mogą liczyć na stypendium przyznawane przez Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także stypendium przyznawane przez Radę Miejską Wrocławia w wysokości do 1000 zł na okres 9 miesięcy.
Szczegółowe zasady przyjmowania na I rok studiów laureatów/finalistów/uczestników ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiad przedmiotowych sprawdzisz w Uchwale Senatu UMW nr 1979.
Rekrutacja kandydatów na I rok studiów według niniejszych zasad dotyczy olimpijczyków z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji.
1.Informacja o uczelnianym egzaminie wstępnym z języka polskiego
Egzamin wstępny z języka polskiego, organizowany przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jest obowiązkowy dla kandydatów ze świadectwem/dyplomem uzyskanym za granicą przyjmowanych na studia prowadzone w języku polskim w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Wyniki egzaminu stanowią dodatkowe kryterium kwalifikacji w rankingu kandydatów na limitowane miejsca, co oznacza, że uzyskane punkty nie są doliczane do sumy punktów rekrutacyjnych z przedmiotów kierunkowych.
Egzamin z języka polskiego, zostanie przeprowadzony w jednym terminie, określonym w harmonogramie rekrutacji, w formie zdalnej za pośrednictwem portalu testowego.
Egzamin, odpowiadający poziomowi B2, może składać się z części sprawdzającej rozumienie ze słuchu oraz części testowej, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa z zakresu biologii i chemii. Jego celem jest określenie stopnia znajomości języka polskiego przez kandydata.
Kandydat posiadający świadectwo uzyskane za granicą jest zobowiązany zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym IRK w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Dotyczy również kandydatów z dyplomem IB/EB, gdy na tym świadectwie brak wyniku z nauczania języka polskiego.
Regulamin oraz terminy egzaminu z języka polskiego w formie zdalnej znajdziesz tu Zapoznaj się z nimi!
2.Informacja o uznawaniu uczelnianego egzaminu wstępnego UEW zdawanego z przedmiotów kierunkowych na innej uczelni – dla kandydatów ze świadectwem zagranicznym.
Informujemy, że w rekrutacji 2024/2025 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie uznawał zaświadczenia o wynikach z UEW przeprowadzonych od 2022r. przez inne akademickie uczelnie medyczne, na wzorze obowiązującym w roku 2022, z przedmiotów kierunkowych, obowiązujących dla danego kierunku studiów. Warunkiem uznania wyników z egzaminu wstępnego jest jego przeprowadzanie na arkuszach egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz ocenionych według standardów obowiązujących przy ocenianiu arkuszy egzaminu maturalnego.
W roku 2016 porozumienie o wzajemnym uznawaniu wyników egzaminów wstępnych na studia prowadzone w języku polskim, było zawarte przez następujące Uczelnie:
* Collegium Medicum UJ uznaje osiągnięcia kandydatów, uzyskane na egzaminach przeprowadzonych (w trybie ogólnopolskim) w innych uczelniach medycznych, ale Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu nie uznaje wyników egzaminu wstępnego zdawanego od 2016 r. w CM UJ , ponieważ CM UJ organizuje własne, a nie ogólnopolskie egzaminy dla kandydatów legitymujących się „starą maturą”.
Biuro ds Osób z Niepełnosprawnościami powstało po to, aby te osoby wspierać. Do każdej osoby zgłaszającej się do Biura podchodzimy indywidualnie, wspólnie szukając możliwości likwidacji barier wynikających z niepełnosprawności. W przypadku konieczności zapewnienia kandydatom z niepełnosprawnością wsparcia w procesie rekrutacji na I rok studiów niezbędne jest określenie swoich potrzeb oraz zgłoszenie ich bezpośrednio do Biura ds Osób z Niepełnosprawnościami lub Biura Rekrutacji. Wniosek o udzielenie wsparcia należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, najpóźniej w terminie do 6 tygodni przed terminami i czynnościami określonymi w harmonogramie rekrutacji, by umożliwić uczelni zapewnienie tego wsparcia w pożądanym czasie. Wszyscy kandydaci podchodzą do rekrutacji i przechodzą postępowanie kwalifikacyjne zgodnie z obowiązującymi na danym kierunku studiów warunkami rekrutacji.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie internetowej https://www.umw.edu.pl/pl/kierunek-lekarski/oferta-niepelnosprawne oraz znajdującym się tam regulaminem wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami.
Kandydatom z niepełnosprawnością rekrutującym się na studia możemy zaoferować użyczenie sprzętu specjalistycznego ułatwiającego naukę (dyktafony, tablety, stetoskopy, pętle indukcyjne szyjne), natomiast osobom przyjętym na studia:
Biuro ds. Osób z niepełnosprawnościami
Pełnomocnik Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych: dr Krzysztof Aleksandrowicz e-mail: krzysztof.aleksandrowicz@umw.edu.pl
Kontakt dla kandydatów – Komisja Rekrutacyjna
(dostępny po rozpoczęciu rekrutacji)
zalecamy przede wszystkim kontakt mailowy:
rekrutacja.pielegniarstwo@umw.edu.pl
(71) 784 28 03
w godzinach: od 10:00 do 14:00
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Kontakt dla kandydatów – Biuro Rekrutacji
rekrutacjaumw@umw.edu.pl
+48 665 866 669, +48 781 610 045
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Kontakt dla PRZYJĘTYCH STUDENTÓW, którzy dostarczyli już swoje dokumenty rekrutacyjne – dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu
wnoz@umw.edu.pl
pielęgniarstwo I stopnia (71) 784 18 06, (71) 784 18 07
pielęgniarstwo II stopnia (71) 784 18 09, (71) 784 18 12
ul. K. Bartla 5, Wrocław
Studenci w Pracowni Umiejętności Pielęgniarskich w Centrum Symulacji Medycznej
Stronę prowadzi Biuro Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów UMW. Kontakt: rekrutacjaumw@umw.edu.pl