WYDZIAŁ LEKARSKO-STOMATOLOGICZNY (studia stacjonarne i niestacjonarne od poniedziałku do piątku)
5-LETNIE STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE – STACJONARNE I NIESTACJONARNE
PRZEDMIOTY, KTÓRE MUSISZ ZDAĆ NA MATURZE:
biologia - poziom rozszerzony oraz drugi przedmiot do wyboru na poziomie rozszerzonym: chemia albo matematyka albo fizyka albo fizyka i astronomia
Stomatologia to dział medycyny, dlatego studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w pierwszych latach zbliżone do tych na kierunku lekarskim. Lekarz dentysta zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób i zaburzeń w zakresie jamy ustnej. Po otrzymaniu dyplomu może pracować jako lekarz dentysta w zakresie całej stomatologii lub może po uzyskaniu jednej ze specjalizacji pracować jako specjalista posiadający szerszą i bardziej specjalistyczną wiedzę z zakresu np. stomatologii zachowawczej, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyki czy periodontologii.
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, komu poleciliby podjęcie studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym:
Według mnie ten zawód najlepiej opisuje rozwinięcie słowa DENTIST. D, czyli doctor, ponieważ lekarz dentysta leczy nie tylko zęby, ale całą jamę ustną, i powinien posiadać ogólnomedyczną wiedzę. EN, czyli engineer, gdyż zdecydowana większość leczenia jest wykonywana za pomocą narzędzi oraz sprzętów medycznych. I na końcu artIST, bo lekarz dentysta powinien mieć poczucie estetyki oraz sprawne ręce. Osoby, które posiadają te cechy, to najlepsi kandydaci do wykonywania tego zawodu. W stomatologii odnajdą się miłośnicy nowinek technologicznych i gadżetów, gdyż jest to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi medycyny pod względem technologicznym.
Elżbieta Midura
Kierunek lekarsko-dentystyczny polecam wszystkim ambitnym ludziom, którzy nie chcą mieć problemów ze znalezieniem miejsca na rynku pracy i jednocześnie mogą pomóc wielu ludziom.
Michał Perszke
Każdemu, kto chce pomagać przy chorobach i dolegliwościach związanych z jamą ustną, przy poprawie estetyki zębów i twarzy oraz poprawie samooceny pacjenta.
Witold Świenc
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali studia na kierunku lekarsko-dentystycznym:
Ogromną satysfakcję dają mi manualne prace, gdzie widać efekt włożonego trudu. Chęć niesienia pomocy innym – nie tylko fizycznej, ale i psychicznej – również wpisuje się w wybór tego kierunku. Plusem jest też możliwość założenia własnego gabinetu w przyszłości. Ten zawód, co równie ważne, daje możliwość samodzielnego decydowania o swoim kierunku rozwoju, charakterze pracy i działalności. Jako stomatolog nie muszę po prostu być wykonawcą poleceń innej osoby, które nie zawsze będą zgodne z moją wizją.
Elżbieta Midura
Wybrałem ten kierunek, ponieważ stomatologia to element medycyny, który bardzo dynamicznie się rozwija i daje ogromne możliwości.
Witold Świenc
Studia stomatologiczne to część, a właściwie początek realizacji mojego planu zostania chirurgiem stomatologicznym lub twarzowo-szczękowym.
Michał Perszke
W rankingu Perspektywy 2021 kierunek lekarsko-dentystyczny na UMW uplasował się na 3. miejscu w Polsce wśród wszystkich ocenianych uczelni oferujących ten kierunek.
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu:
Przy wyborze zwracałam uwagę na to, w jaki sposób rozwija się uczelnia. Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu niedawno powstała nowoczesna biblioteka, zaczęło działać Centrum Symulacji Medycznej. Do tego uczelnia jest otwarta i nastawiona na integrację między wydziałami. Działa tu mnóstwo organizacji studenckich i kół naukowych. Dla mnie znaczenie miało również to, że Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu słynie z wielu wybitnych dydaktyków i specjalistów, którzy się zapisali i wciąż zapisują na kartach historii polskiej i światowej medycyny. Nie ukrywam, że oczarowało mnie też samo miasto. Wrocław jest przepiękny, ma swój niepowtarzalny urok i nieprzypadkowo nazywany jest „miastem spotkań”. Warto czasem oderwać się od książek i poświęcić czas, żeby poznać go lepiej. Łasuchom podpowiem, że lokalna gastronomia stoi na naprawdę wysokim poziomie.
Elżbieta Midura
Wrocław to miasto wspaniałe do studiowania, jest tu mnóstwo miejsc, w których można spędzać czas wolny, są tu dobre połączenia komunikacyjne, a sam kampus to miejsce magiczne, położone w pięknej części Wrocławia, gdzie wspaniale spędza się czas.
Witold Świenc
Na tym kierunku zdobędziesz wiedzę ogólnomedyczną (wiele przedmiotów, szczególnie na pierwszych latach studiów, pokrywa się z kierunkiem lekarskim), a także wiedzę specjalistyczną. Będziesz się uczyć między innymi anatomii, biofizyki, biochemii, farmakologii, histologii, embriologii fizjologii, patomorfologii, patofizjologii z naciskiem na działy stomatologiczne.
Interesujące przedmioty realizowane wyłącznie na naszej Uczelni to: zarządzanie gabinetem stomatologicznym, implantologia stomatologiczna i stomatologia cyfrowa.
Trzeba pamiętać, że stomatologia jest specjalizacją lekarską, w której spotkamy się nie tylko z jednym rodzajem pacjenta, biorąc przykład z geriatrii czy pediatrii, dlatego dobry dentysta powinien posiadać dużą wiedzę w zakresie komunikacji interpersonalnej, aby miał właściwe podejście do każdego pacjenta.
Zajęcia odbywają się w formie wykładów, seminariów oraz ćwiczeń. Na pierwszym roku ćwiczyć będziesz sprawność manualną np. modelując zęby w wosku. Na drugim natomiast zaczną się zajęcia przedkliniczne w warunkach symulacji stomatologicznej. Przygotujesz się do pracy z pacjentem na specjalnych fantomach pod czujnym okiem lekarzy dentystów. Z pacjentem spotkasz się już na trzecim roku na zajęciach z przedmiotów klinicznych, takich jak stomatologia zachowawcza, interna, chirurgia ogólna.
Przyszli lekarze dentyści mają obowiązek odbycia praktyk po każdym roku studiów. Na pierwszym roku są to miesięczne praktyki pielęgniarskie w szpitalu, później w gabinetach stomatologicznych, gdzie możesz już asystować przy zabiegach, a po 3 roku już samodzielnie wykonywać podstawowe zabiegi stomatologiczne.
Aby zostać lekarzem-dentystą, należy ukończyć trwające 5 lat studia, po których następuje roczny staż oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Po spełnieniu tych warunków można ubiegać się o odbycie rezydentury z takich specjalizacji jak stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza z endodoncją, protetyka, periodontologia, chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, zdrowie publiczne. Odbycie rezydentury nie jest jednak konieczne, żeby móc wykonywać zawód lekarza-dentysty.
Stomatolog nie musi się ograniczać tylko do pracy w gabinecie. Można pracować w placówkach niepublicznych, publicznych, czy instytutach badawczo-naukowych, a także spełniać się jako dydaktyk, np. na naszym Uniwersytecie Medycznym.
Na studia niestacjonarne na kierunku lekarsko-dentystycznym obowiązują te same zasady rekrutacji, co na studia stacjonarne. Wysokość czesnego za każdy rok studiów podajemy w zakładce Opłaty. Zajęcia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku, a nie w trybie weekendowym. Zajęcia weekendowe (sobotnio-niedzielne) odbywają się wyłącznie na kierunkach na Wydziale Nauk o Zdrowiu.
Limity miejsc na kierunku lekarsko-dentystycznym w rekrutacji 2024/2025:
studia w języku polskim
52 miejsc na studia stacjonarne
30 miejsc na studia niestacjonarne;
studia w języku angielskim
24 miejsc na studia stacjonarne.
W rekrutacji 2024/2025 na kierunek lekarsko-dentystyczny prowadzony w języku polskim o jedno miejsce na studiach stacjonarnych starało się 26 osób, na studiach niestacjonarnych 4. Aby dostać się na kierunek lekarsko-dentystyczny należało uzyskać 158 pkt. Na studia niestacjonarne próg wynosił 120 pkt.
W rekrutacji 2024/2025 na kierunek lekarsko-dentystyczny ED (prowadzony w języku angielskim) o jedno miejsce na studiach stacjonarnych starało się 5 osób. Aby dostać się na kierunek lekarsko-dentystyczny należało uzyskać 150 pkt.
Uwaga: w rekrutacji 2024/2025 obowiązywały wyniki z 2 przedmiotów, w poprzednich rekrutacjach z 3.
Rekrutacja 2023/2024 – studiach stacjonarne 243 pkt. (w II naborze), studia niestacjonarne – 202 pkt (I nabór). W I naborze progi punktowe były wyższe.
Rekrutacja 2022/2023 – studiach stacjonarne 252 pkt. (w II naborze), studia niestacjonarne – 209 pkt (I nabór). W I naborze progi punktowe były wyższe.
Rekrutacja 2022/2023 na kierunek lekarsko-dentystyczny ED 170 pkt. (w II naborze).
Rekrutacja 2021/2022 – studia stacjonarne – 248 pkt. (w II naborze), studia niestacjonarne – 199 pkt. (w I naborze). W I naborze progi punktowe były wyższe.
Rekrutacja 2020/2021 – studia stacjonarne – 256 pkt. (w II naborze), studia niestacjonarne – 191 pkt. (w II naborze). W I naborze progi punktowe były wyższe.
Rekrutacja 2019/2020 – studia stacjonarne – 255 pkt. (w II naborze), studia niestacjonarne – 195 pkt. (w II naborze). W I naborze progi punktowe były wyższe.
Rekrutacja 2018/2019 – studia stacjonarne – 251 pkt. (w II naborze), studia niestacjonarne – 221 pkt. (w II naborze). W I naborze progi punktowe były wyższe.
Rekrutacja 2017/2018 – studia stacjonarne – 262 pkt., studia niestacjonarne – 234 pkt.
Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 300.
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci, po spełnieniu warunków rekrutacji na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów.
Finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów.
Na pierwszym roku olimpijczycy mogą liczyć na stypendium przyznawane przez Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także stypendium przyznawane przez Radę Miejską Wrocławia w wysokości do 1000 zł na okres 9 miesięcy.
Szczegółowe zasady przyjmowania na I rok studiów laureatów/finalistów/uczestników ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiad przedmiotowych sprawdzisz w Uchwale Senatu UMW nr 1979.
Rekrutacja kandydatów na I rok studiów według niniejszych zasad dotyczy olimpijczyków z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji.
1.Informacja o uczelnianym egzaminie wstępnym z języka polskiego
Egzamin wstępny z języka polskiego, organizowany przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jest obowiązkowy dla kandydatów ze świadectwem/dyplomem uzyskanym za granicą przyjmowanych na studia prowadzone w języku polskim w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Wyniki egzaminu stanowią dodatkowe kryterium kwalifikacji w rankingu kandydatów na limitowane miejsca, co oznacza, że uzyskane punkty nie są doliczane do sumy punktów rekrutacyjnych z przedmiotów kierunkowych.
Egzamin z języka polskiego, zostanie przeprowadzony w jednym terminie, określonym w harmonogramie rekrutacji, w formie zdalnej za pośrednictwem portalu testowego.
Egzamin, odpowiadający poziomowi B2, może składać się z części sprawdzającej rozumienie ze słuchu oraz części testowej, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa z zakresu biologii i chemii. Jego celem jest określenie stopnia znajomości języka polskiego przez kandydata.
Kandydat posiadający świadectwo uzyskane za granicą jest zobowiązany zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym IRK w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Dotyczy również kandydatów z dyplomem IB/EB, gdy na tym świadectwie brak wyniku z nauczania języka polskiego.
Regulamin oraz terminy egzaminu z języka polskiego w formie zdalnej znajdziesz tu Zapoznaj się z nimi!
2.Informacja o uznawaniu uczelnianego egzaminu wstępnego UEW zdawanego z przedmiotów kierunkowych na innej uczelni – dla kandydatów ze świadectwem zagranicznym.
Informujemy, że w rekrutacji 2024/2025 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie uznawał zaświadczenia o wynikach z UEW przeprowadzonych od 2022r. przez inne akademickie uczelnie medyczne, na wzorze obowiązującym w roku 2022, z przedmiotów kierunkowych, obowiązujących dla danego kierunku studiów. Warunkiem uznania wyników z egzaminu wstępnego jest jego przeprowadzanie na arkuszach egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz ocenionych według standardów obowiązujących przy ocenianiu arkuszy egzaminu maturalnego.
W roku 2016 porozumienie o wzajemnym uznawaniu wyników egzaminów wstępnych na studia prowadzone w języku polskim, było zawarte przez następujące Uczelnie:
* Collegium Medicum UJ uznaje osiągnięcia kandydatów, uzyskane na egzaminach przeprowadzonych (w trybie ogólnopolskim) w innych uczelniach medycznych, ale Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu nie uznaje wyników egzaminu wstępnego zdawanego od 2016 r. w CM UJ , ponieważ CM UJ organizuje własne, a nie ogólnopolskie egzaminy dla kandydatów legitymujących się „starą maturą”.
Biuro ds Osób z Niepełnosprawnościami powstało po to, aby te osoby wspierać. Do każdej osoby zgłaszającej się do Biura podchodzimy indywidualnie, wspólnie szukając możliwości likwidacji barier wynikających z niepełnosprawności. W przypadku konieczności zapewnienia kandydatom z niepełnosprawnością wsparcia w procesie rekrutacji na I rok studiów niezbędne jest określenie swoich potrzeb oraz zgłoszenie ich bezpośrednio do Biura ds Osób z Niepełnosprawnościami lub Biura Rekrutacji. Wniosek o udzielenie wsparcia należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, najpóźniej w terminie do 6 tygodni przed terminami i czynnościami określonymi w harmonogramie rekrutacji, by umożliwić uczelni zapewnienie tego wsparcia w pożądanym czasie. Wszyscy kandydaci podchodzą do rekrutacji i przechodzą postępowanie kwalifikacyjne zgodnie z obowiązującymi na danym kierunku studiów warunkami rekrutacji.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie internetowej https://www.umw.edu.pl/pl/kierunek-lekarski/oferta-niepelnosprawne oraz znajdującym się tam regulaminem wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami.
Kandydatom z niepełnosprawnością rekrutującym się na studia możemy zaoferować użyczenie sprzętu specjalistycznego ułatwiającego naukę (dyktafony, tablety, stetoskopy, pętle indukcyjne szyjne), natomiast osobom przyjętym na studia:
Biuro ds. Osób z niepełnosprawnościami
Pełnomocnik Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych: dr Krzysztof Aleksandrowicz e-mail: krzysztof.aleksandrowicz@umw.edu.pl
Kontakt dla kandydatów – Komisja Rekrutacyjna
(dostępny po rozpoczęciu rekrutacji)
Zalecamy przede wszystkim kontakt mailowy:
rekrutacja.stomatologia@umw.edu.pl
+ 48 695 554 726
w godzinach: od 10:00 do 13:00
ul. Krakowska 26, Wrocław
Kontakt dla kandydatów – Biuro Rekrutacji
Zalecamy przede wszystkim kontakt mailowy:
rekrutacjaumw@umw.edu.pl
admission@umw.edu.pl
+48 665 866 669, +48 781 610 045
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Kontakt dla studentów – dziekanat Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego
ds@umw.edu.pl
+ 48 (71) 784 03 58
ul. Krakowska 26, Wrocław
Student podczas dokonywania przeglądu stomatologicznego w jednej z sal Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego
Stronę prowadzi Biuro Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów UMW. Kontakt: rekrutacjaumw@umw.edu.pl