WYDZIAŁ PIELĘGNIARSTWA I POŁOŻNICTWA (studia stacjonarne od poniedziałku do piątku, studia niestacjonarne od piątku do niedzieli)
3-LETNIE STUDIA I STOPNIA LICENCJACKIE – STACJONARNE
2-LETNIE STUDIA II STOPNIA MAGISTERSKIE – STACJONARNE I NIESTACJONARNE
PRZEDMIOTY KTÓRE MUSISZ ZDAĆ NA MATURZE:
do wyboru jeden z przedmiotów: biologia albo chemia albo matematyka albo fizyka albo fizyka i astronomia (poziom podstawowy lub rozszerzony); język polski - kryterium dodatkowe
Położnictwo jest dziedziną, w zakresie której na przestrzeni lat nastąpiły znaczące zmiany, których efektem jest poszerzenie roli zawodowej położnej i położnego.
Położnictwo to nowoczesny i praktyczny kierunek, który obejmuje obszar kształcenia z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. To kierunek związany z pracą na sali porodowej, ale także z ginekologią, neonatologią, opieką położniczą, genetyką, embriologią i promocją zdrowia a także w środowisku pacjentki i jej dziecka. Po zakończeniu studiów położna/położny są również przygotowani do prowadzenia edukacji zdrowotnej obejmującej przygotowywanie do życia w rodzinie i planowanie ciąży, monitorowanie prawidłowego przebiegu ciąży i przyjęcia porodu.
Obecnie kształcenie w zawodzie położnej/położnego odbywa się wyłącznie na poziomie studiów wyższych w oparciu o regulacje prawne.
Kształcenie na kierunku położnictwo realizowane jest w formie:
Studiów stacjonarnych I – go stopnia, (3-letnie studia), uzyskując tytuł licencjata położnictwa
Studia stacjonarne i niestacjonarne II – go stopnia (2-letnie studia), uzyskując tytuł magistra położnictwa.
Kierunek położnictwo prowadzi również wymianę studentów w ramach programu Erasmus, dzięki czemu studenci maja możliwość odbycia części studiów za granicą.
Położnictwo jest samodzielnym zawodem medycznym, uregulowanym ustawowo. Położne i położni zajmują się pielęgnacją i opieką nad kobietą i jej dzieckiem w okresie okołoporodowym. Opieka sprawowana nad kobieta jest realizowana w obszarze zdrowia reprodukcyjnego w każdej fazie jej życia.
Położne i położni są uprawnieni do samodzielnego udzielania w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, leczniczych, a także medycznych czynności ratunkowych. Są członkami zespołów terapeutycznych w podmiotach leczniczych. Mogą wystawiać recepty w procesie farmakoterapii jak również orzekać o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo – pielęgnacyjnych. Mają kompetencje do samodzielnego sprawowania opieki nad kobietą w ciąży o przebiegu fizjologicznym oraz przyjęcia porodu fizjologicznego w jednostkach opieki zdrowotnej oraz w warunkach domowych.
Program studiów jest urozmaicony. Studenci pozyskują wiedzę i kształtują umiejętności praktyczne w ramach przedmiotów – klinicznych, w tym szczególnie pielęgniarstw specjalistycznych jak również przedmiotów o podłożu humanistycznym takich jak psychologia oraz przedmiotów poszerzających wiedzę z innych dziedzin takich jak np. dietetyka czy język migowy.
Podczas pierwszych lat studiów zajęcia odbywają się głównie w warunkach symulowanych, ale kontakt z pacjentką i jej dzieckiem nawiążesz bardzo szybko, bo już podczas zajęć praktycznych na II semestrze 1. roku. Podczas wielu godzin spędzonych na oddziałach nabędziesz wiedzę medyczną w teorii i praktyce oraz zdobędziesz umiejętności pracy z ludźmi.
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, komu poleciliby studiowanie położnictwa:
Osoba idąca na położnictwo powinna być cierpliwa i empatyczna, ale jednocześnie zdolna do wyłączenia emocji, gdy wymaga tego sytuacja. To studia dla każdego, nie tylko dla dziewczyn, choć kierunek ten jest bardzo sfeminizowany, co nie dziwi, ponieważ jak w żadnej innej dziedzinie zahaczamy tu o strefę intymną kobiety. Jest to zawód bardzo wymagający, ale dający naprawdę ogromne poczucie satysfakcji i spełnienia. Mamy świadomość, że bierzemy udział w przygotowaniach do przyjęcia na świat nowego życia.
Marta Polniaszek
Położnictwo poleciłabym każdemu, kto interesuje się fizjologią ciąży. Jako że jest to zawód dynamiczny i pełen adrenaliny, potrzeba do niego silnych osobowości, które będą sobie w stanie poradzić w trudnych sytuacjach. Wybierając ten kierunek, trzeba się przygotować na sporo nauki i praktyki. Położnictwo polecam wszystkim, którzy chcą nieść pomoc kobietom w każdym okresie ich życia.
Katarzyna Toruń
Wszystkim, którzy nie boją się ciężkiej pracy na studiach i w szpitalu. Dla których nie jest obojętny drugi człowiek. Którzy chcą być z kobietami i wspierać je na każdym etapie życia.
Michalina Kulawik
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali położnictwo:
Od kiedy pamiętam, zawsze interesował mnie ten kierunek. Na studiach dowiedziałam się, jak szeroką dziedziną medycyny jest położnictwo. Wybrałam go głównie ze względu na możliwość opieki i pomocy kobietom w najpiękniejszym monecie ich życia, jakim jest poród. Jest to piękny zawód pełen emocji i pozytywnych doświadczeń.
Katarzyna Toruń
Choć początkowo planowałam kierunek lekarski, w liceum dzięki nauczycielce chemii odkryłam położnictwo. Zdecydowałam się na ten zawód ze względu na pacjentów – uwielbiam nawiązywać kontakty z ludźmi i czuć emocje towarzyszące pracy na sali porodowej. W czasie studiów mamy zajęcia praktyczne w małych, komfortowych grupach, dzięki czemu już tuż po studiach czujemy się przygotowane do pracy w zawodzie położnej. Jesteśmy dobrymi praktykami i dobrymi teoretykami.
Marta Polniaszek
Zobaczyłam poród na symulatorze w czasie dni otwartych. Wzruszyło mnie to i podjęłam decyzję, że chcę w tym uczestniczyć naprawdę.
Michalina Kulawik
W rankingu Perspektywy 2019 położnictwo na UMW uplasowało się na 2. miejscu w Polsce wśród wszystkich ocenianych uczelni oferujących ten kierunek.
Zapytaliśmy również kilku naszych studentów, dlaczego wybrali studia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu:
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wybrałam ze względu na wysoki poziom nauczania i z polecania znajomych. Jako studenci mamy możliwość korzystania z Centrum Symulacji Medycznej, które przygotowuje nas do reagowania w sytuacjach nagłych. Uniwersytet zapewnia nam praktyki w ośrodkach medycznych o najlepszej opiece dla kobiet, gdzie możemy zdobywać doświadczenie i poznawać przyszłą pracę w zawodzie.
Katarzyna Toruń
Mimo że mam stąd około 500 kilometrów do domu, wybrałam Wrocław ze względu na możliwości rozwoju. We Wrocławiu utrzymywane są wysokie standardy, korzystamy z nowoczesnego sprzętu na oddziałach i na uczelni.
Marta Polniaszek
Zawsze podobał mi się Wrocław jako miasto. Nie brałam pod uwagę uczelni w innym mieście.
Michalina Kulawik
Zakres wiedzy położnej to nie tylko wiadomości dotyczące pracy na sali porodowej. Położna zdobywa informacje i umiejętności z zakresu ginekologii, położnictwa czy neonatologii. W czasie studiów będziesz mieć także przedmioty stricte medyczne jak anatomia, mikrobiologia, fizjologia czy farmakologia. Na kolejnych latach studiów realizowane są przedmioty związane z opieką specjalistyczną min. położnictwo i opieka położnicza, neonatologia i opieka neonatologiczna, ginekologia i opieka ginekologiczna, rehabilitacja w położnictwie, ginekologii i neonatologii.
Na kierunku zajęcia realizowane są w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń, w tym w warunkach symulowanych oraz zajęć praktycznych przy pacjencie. Pierwszy rok studiów to zajęcia przedkliniczne. Pozwolą na uzyskanie wiedzy oraz umiejętności, które przydadzą się na dalszych etapach kształcenia. W trakcie kształcenia teoretycznego zdobędziesz wiedzę niezbędną do planowania, organizowania oraz sprawowania opieki zdrowotnej i oceny działań z tym związanych. Drugi i trzeci rok studiów to przede wszystkim zajęcia praktyczne w szpitalu oraz w innych placówkach ochrony zdrowia j pod nadzorem nauczycieli akademickich kształtują umiejętności praktyczne w bezpośrednim kontakcie z pacjentką i jej dzieckiem. Nabywają umiejętności współpracy w interdyscyplinarnym zespole oraz organizacji pracy. W wyniku zaliczenia przewidzianych programem kształcenia zajęć teoretycznych i praktycznych oraz praktyk zawodowych, przystępujesz do teoretycznego i praktycznego egzaminu kończącego studia. Ukończenie studiów z pozytywnym wynikiem uprawnia do uzyskania prawa wykonywania zawodu.
Podczas toku studiów zrealizowane są praktyki zawodowe w szpitalach oraz przychodniach. Praktyki realizowane są przez studentów w okresie wakacyjnym lub w czasie przerwy międzysemestralnej w oparciu obowiązujące w Uczelni przepisy. Praktyki zawodowe pozwalają studentom na ugruntowanie umiejętności klinicznych zdobytych podczas studiów na zajęciach. Podczas praktyk, studenci je realizujący, mają możliwość zapoznania się z różnymi oddziałami i placówkami medycznymi.
Położna/położny maja prawo do ustawicznego doskonalenia kompetencji zawodowych w formie kształcenia podyplomowego oraz prawo używania tytułu specjalisty.
Wykaz dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne (Dz. U. z 2013r., poz. 1562).
Do specjalizacji mogą przystąpić pielęgniarki/położne posiadające min 2 lata stażu pracy w zawodzie. Wybierać można spośród kilkunastu szkoleń specjalizacyjnych, które zakończone są złożeniem egzaminu państwowego. Szkolenie specjalizacyjne jest najczęściej płatne, choć może być finansowane przez szpital lub inne instytucje, w tym przez środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej.
Położna jest osobą, która zajmuje się kobietą podczas porodu, dba o jej komfort psychiczny i fizyczny, podaje leki. Lekarz tylko nadzoruje tę opiekę i nie włącza się w działania położnej. Położna/położny opiekuje się kobietą nie tylko podczas porodu, ale też w każdej fazie jej życia. Jeśli nie interesuje Cię praca na porodówce, możesz wybrać pracę na oddziałach ginekologicznych (np. ginekologia onkologiczna) lub neonatologicznych, gdzie opiekować się będziesz noworodkami i wcześniakami. Po studiach możesz też pracować w szkole rodzenia lub żłobku.
Zawód położnej można wykonywać już po studiach licencjackich. Studia magisterskie poszerzają wiedzę jaką zdobędziesz na studiach pierwszego stopnia i zwiększają możliwości pracy. Położne/położni, mogą również realizować swoje kompetencje zawodowe prowadząc działalność naukową. Tu kolejnym etapem kształcenia są studia trzeciego stopnia – w Szkołach Doktorskich. Innym obszarem, w którym położne/położni mogą realizować zadanie zawodowe są badania kliniczne. Dziedzina bardzo prężnie rozwijająca się w Polsce i świecie.
W kwestii wynagrodzenia należy podkreślić, że wynagrodzenia położnych stale rosną.
Aby dostać się na 2-letnie magisterskie studia z położnictwa musisz mieć ukończone studia I stopnia na tym samym kierunku.
Na studia niestacjonarne obowiązują te same zasady rekrutacji, co na studia stacjonarne.
Realizowany jest ten sam wymiar godzin, forma i treści zajęć jak na studiach stacjonarnych.
Limity miejsc na kierunku położnictwo w rekrutacji 2024/2025:
80 miejsc na studia stacjonarne I stopnia,
55 miejsc na studia stacjonarne II stopnia,
40 miejsc na studia niestacjonarne II stopnia.
W rekrutacji 2024/2025 na studia stacjonarne I stopnia na kierunku położnictwo o jedno miejsce starało się 5 osób – aby dostać się na położnictwo należało uzyskać 74 pkt. Próg na studia stacjonarne II stopnia wynosił: 3,32 pkt.
Rekrutacja 2023/2024 – 67 pkt., II stopień – 3,5 pkt.
Rekrutacja 2022/2023 – 38 pkt., II stopień – 3,79 pkt.
Rekrutacja 2021/2022 – 35 pkt., II stopień – 3,32 pkt.
Rekrutacja 2020/2021 – 45 pkt., II stopień – 3,23 pkt.
Rekrutacja 2019/2020 – 32 pkt., II stopień – 3,4 pkt.
Rekrutacja 2018/2019 – 33 pkt., II stopień – 3,62 pkt.
Rekrutacja 2017/2018 – 42 pkt., II stopień – 3,76 pkt.
Dla studiów I stopnia maksymalna liczba punktów do zdobycia to 100.
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci, po spełnieniu warunków rekrutacji na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów.
Finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów.
Na pierwszym roku olimpijczycy mogą liczyć na stypendium przyznawane przez Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także stypendium przyznawane przez Radę Miejską Wrocławia w wysokości do 1000 zł na okres 9 miesięcy.
Szczegółowe zasady przyjmowania na I rok studiów laureatów/finalistów/uczestników ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiad przedmiotowych sprawdzisz w Uchwale Senatu UMW nr 1979.
Rekrutacja kandydatów na I rok studiów według niniejszych zasad dotyczy olimpijczyków z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji.
1.Informacja o uczelnianym egzaminie wstępnym z języka polskiego
Egzamin wstępny z języka polskiego, organizowany przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jest obowiązkowy dla kandydatów ze świadectwem/dyplomem uzyskanym za granicą przyjmowanych na studia prowadzone w języku polskim w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Wyniki egzaminu stanowią dodatkowe kryterium kwalifikacji w rankingu kandydatów na limitowane miejsca, co oznacza, że uzyskane punkty nie są doliczane do sumy punktów rekrutacyjnych z przedmiotów kierunkowych.
Egzamin z języka polskiego, zostanie przeprowadzony w jednym terminie, określonym w harmonogramie rekrutacji, w formie zdalnej za pośrednictwem portalu testowego.
Egzamin, odpowiadający poziomowi B2, może składać się z części sprawdzającej rozumienie ze słuchu oraz części testowej, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa z zakresu biologii i chemii. Jego celem jest określenie stopnia znajomości języka polskiego przez kandydata.
Kandydat posiadający świadectwo uzyskane za granicą jest zobowiązany zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym IRK w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Dotyczy również kandydatów z dyplomem IB/EB, gdy na tym świadectwie brak wyniku z nauczania języka polskiego.
Regulamin oraz terminy egzaminu z języka polskiego w formie zdalnej znajdziesz tu Zapoznaj się z nimi!
2.Informacja o uznawaniu uczelnianego egzaminu wstępnego UEW zdawanego z przedmiotów kierunkowych na innej uczelni – dla kandydatów ze świadectwem zagranicznym.
Informujemy, że w rekrutacji 2024/2025 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie uznawał zaświadczenia o wynikach z UEW przeprowadzonych od 2022r. przez inne akademickie uczelnie medyczne, na wzorze obowiązującym w roku 2022, z przedmiotów kierunkowych, obowiązujących dla danego kierunku studiów. Warunkiem uznania wyników z egzaminu wstępnego jest jego przeprowadzanie na arkuszach egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz ocenionych według standardów obowiązujących przy ocenianiu arkuszy egzaminu maturalnego.
W roku 2016 porozumienie o wzajemnym uznawaniu wyników egzaminów wstępnych na studia prowadzone w języku polskim, było zawarte przez następujące Uczelnie:
* Collegium Medicum UJ uznaje osiągnięcia kandydatów, uzyskane na egzaminach przeprowadzonych (w trybie ogólnopolskim) w innych uczelniach medycznych, ale Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu nie uznaje wyników egzaminu wstępnego zdawanego od 2016 r. w CM UJ , ponieważ CM UJ organizuje własne, a nie ogólnopolskie egzaminy dla kandydatów legitymujących się „starą maturą”.
Biuro ds Osób z Niepełnosprawnościami powstało po to, aby te osoby wspierać. Do każdej osoby zgłaszającej się do Biura podchodzimy indywidualnie, wspólnie szukając możliwości likwidacji barier wynikających z niepełnosprawności. W przypadku konieczności zapewnienia kandydatom z niepełnosprawnością wsparcia w procesie rekrutacji na I rok studiów niezbędne jest określenie swoich potrzeb oraz zgłoszenie ich bezpośrednio do Biura ds Osób z Niepełnosprawnościami lub Biura Rekrutacji. Wniosek o udzielenie wsparcia należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, najpóźniej w terminie do 6 tygodni przed terminami i czynnościami określonymi w harmonogramie rekrutacji, by umożliwić uczelni zapewnienie tego wsparcia w pożądanym czasie. Wszyscy kandydaci podchodzą do rekrutacji i przechodzą postępowanie kwalifikacyjne zgodnie z obowiązującymi na danym kierunku studiów warunkami rekrutacji.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie internetowej https://www.umw.edu.pl/pl/kierunek-lekarski/oferta-niepelnosprawne oraz znajdującym się tam regulaminem wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami.
Kandydatom z niepełnosprawnością rekrutującym się na studia możemy zaoferować użyczenie sprzętu specjalistycznego ułatwiającego naukę (dyktafony, tablety, stetoskopy, pętle indukcyjne szyjne), natomiast osobom przyjętym na studia:
Biuro ds. Osób z niepełnosprawnościami
Pełnomocnik Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych: dr Krzysztof Aleksandrowicz e-mail: krzysztof.aleksandrowicz@umw.edu.pl
Kontakt dla kandydatów – Komisja Rekrutacyjna
(dostępny po rozpoczęciu rekrutacji)
zalecany kontakt mailowy
rekrutacja.poloznictwo@umw.edu.pl
(71) 784 28 03
w godzinach: od 10 do 14
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Kontakt dla kandydatów – Biuro Rekrutacji
rekrutacjaumw@umw.edu.pl
+48 665 866 669, +48 781 610 045
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Kontakt dla PRZYJĘTYCH STUDENTÓW, którzy dostarczyli już swoje dokumenty rekrutacyjne – dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu
wnoz@umw.edu.pl
(71) 784 18 11
ul. K. Bartla 5, Wrocław
Studentki w Sali Neonatologii w Centrum Symulacji Medycznej
Stronę prowadzi Biuro Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów UMW. Kontakt: rekrutacjaumw@umw.edu.pl