WYDZIAŁ FARMACEUTYCZNY (studia stacjonarne od poniedziałku do piątku)
3-LETNIE STUDIA I STOPNIA LICENCJACKIE – STACJONARNE
2-LETNIE STUDIA II STOPNIA MAGISTERSKIE – STACJONARNE
PRZEDMIOTY, KTÓRE MUSISZ ZDAĆ NA MATURZE:
do wyboru jeden z przedmiotów: biologia albo chemia albo matematyka (poziom podstawowy lub rozszerzony); język polski - kryterium dodatkowe
Dietetyka koncentruje się na nauczaniu zasad żywienia człowieka – zdrowego i chorego. Poznasz zasady obowiązujące w określonych jednostkach chorobowych i różnice w żywieniu dzieci i osób dorosłych. Tak zdobytą wiedzę wykorzystasz w praktyce, układając zbilansowane diety. W planie uwzględnione są zajęcia z ogólnej wiedzy o człowieku, np. anatomia, fizjologia człowieka i kliniczny zarys chorób, dzięki czemu zrozumiesz, w jaki sposób funkcjonuje np. układ pokarmowy czy hormonalny oraz jak, stosując odpowiednią dietę, można wpłynąć na stan zdrowia.
Zajęcia odbywają się przede wszystkim w formie ćwiczeń, seminariów i wykładów, ale odwiedzisz także wrocławskie szpitale, gdzie przygotujesz się na późniejszy samodzielny kontakt z pacjentem.
Studia magisterskie poszerzają wiedzę, jaką zdobędziesz na studiach I stopnia, i zwiększają możliwości pracy w zawodzie.
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, komu polecają studiowanie dietetyki:
Idąc na dietetykę, ja i moi znajomi mieliśmy wrażenie, że jest to kierunek łatwy. Co może być trudnego w układaniu diet? Jak się okazuje, to wymagające zadanie. To kierunek dla osób, które są gotowe na ciągłe kształcenie, bo dietetyka jest dziedziną, która stale się rozwija, pełną często sprzecznych informacji, które należy weryfikować. Na tych studiach z pewnością odnajdą się osoby, dla których ważny jest zdrowy styl życia.
Dorota Malinowska
Przede wszystkim jest to kierunek dla osób, które interesują się wpływem żywności na życie i zdrowie człowieka, które chcą również zgłębić wiedzę dotyczącą funkcjonowania ludzkiego organizmu. Na pewno odnajdą się tutaj pasjonaci sportu, rekreacji i siłowni, a także osoby związane w pewien sposób z dietetyką: lekarze, fizjoterapeuci, opiekunowie medyczni. Jest to kierunek dla każdego, kto chciałby zrozumieć sens popularnego powiedzenia „Jesteś tym, co jesz”.
Weronika Szabla
Kierunek dietetyka poleciłabym osobom, które zainteresowane są tematami zdrowego odżywiania i stylu życia oraz tematami okołomedycznymi. Studia poleciłabym także osobom, które lubią śledzić najnowsze doniesienia naukowe, gdyż dietetyka jest dziedziną, która dynamicznie się rozwija. Myślę, że dietetyka może się też spodobać osobom, które dobrze odnajdują się w kuchni.
Karolina Bernacka
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali akurat dietetykę:
Zawsze interesowało mnie to, jak odżywianie się wpływa na nas i nasze zdrowie. Gdy wiedza z książek popularnonaukowych, magazynów lifestylowych i ta promowana w mediach różni się od wiedzy udokumentowanej badaniami naukowymi, warto sięgnąć po rzetelne źródło informacji. Z jednej strony po to, żeby móc doradzać swoim pacjentom, a z drugiej strony po prostu dla siebie. Wierzę, że skuteczną dietą da się złagodzić objawy większości chorób.
Dorota Malinowska
Jestem pasjonatką gotowania i z tym wiążę moją karierę zawodową, ale jestem również osobą świadomą, która lubi dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. W przyszłości chciałabym edukować i zachęcać innych do równie świadomego stylu życia.
Weronika Szabla
Wybrałam kierunek dietetyka, dlatego że interesowały mnie zarówno tematy zdrowego odżywiania, jak i tematy medyczne. Chciałam zdobyć rzetelną wiedzę na temat dietoterapii i dietoprofilaktyki różnych jednostek chorobowych.
Karolina Bernacka
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali studia właśnie na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu:
Jestem z Wrocławia i był to dla mnie oczywisty wybór. To jest naprawdę fajna uczelnia, a kierunek jest na wysokim poziomie. W naszym regionie na najwyższym. Wiadomości żywieniowe można próbować uzyskać na kursach, jednak tylko uczelnia medyczna gwarantuje rzetelną i naukową wiedzę.
Dorota Malinowska
Wybrałam uczelnię medyczną, gdyż nie tylko zapewnia rzetelną wiedzę, ale także w ramach zajęć klinicznych umożliwia kontakt z pacjentami.
Karolina Bernacka
Wrocław to, w mojej opinii, najpiękniejsze miasto w Polsce i nie wyobrażam sobie tutaj nie studiować! Uniwersytet Medyczny był moim pierwszym wyborem ze względu na to, że liczyłam na przekazywanie wiedzy na najwyższym poziomie przez wyspecjalizowaną kadrę związaną bezpośrednio ze środowiskiem szpitalny, medycznym – daje to możliwość spojrzenia na dietetykę z wielu różnych perspektyw.
Weronika Szabla
Na dietetyce będziesz mieć zajęcia z żywienia człowieka, dietetyki, edukacji żywieniowej. Poza tym w planie uwzględnione są zajęcia podobne do tych na kierunku lekarskim, np. anatomia, genetyka, psychologia, fizjologia człowieka i kliniczny zarys chorób. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę niezbędną, by zrozumieć w jaki sposób funkcjonuje np. układ pokarmowy czy hormonalny oraz w jaki sposób stosując odpowiednią dietę można wpłynąć na stan zdrowia.
Zajęcia odbywają się przede wszystkim w formie ćwiczeń, seminariów i wykładów. Na ćwiczeniach będziesz układać diety z wykorzystaniem specjalnego programu żywieniowego. W czasie zajęć odwiedzisz także wrocławskie szpitale, gdzie przygotujesz się na późniejszy samodzielny kontakt z pacjentem.
Wakacyjne praktyki odbywają się po każdym roku. Są naprzemiennie realizowane w szpitalach oraz w gabinetach dietetyków.
Dietetycy mogą prowadzić własną praktykę. Swoje umiejętności wykorzystują np. przy komponowaniu diet dla sportowców, osób chorych lub po prostu chcących zmienić swój styl życia. Będziesz mógł pracować m.in. w klubach sportowych, klubach fitness, klinikach medycyny estetycznej, sklepach ze zdrową żywnością i suplementami diety, salonach SPA, gastronomii, a także w instytutach naukowo-badawczych. Dietetyk po studiach pracować może także w szpitalu, gdzie zajmuje się tworzeniem jadłospisu grupowego dla wszystkich pacjentów i zwraca uwagę na diety dopasowane do chorób określonych pacjentów.
Zawód można wykonywać już po studiach licencjackich. Studia magisterskie poszerzają wiedzę jaką zdobędziesz na studiach pierwszego stopnia i zwiększają możliwości pracy w zawodzie. Poza dietetyką, jako studia drugiego stopnia na naszej uczelni, wybrać możesz zdrowie publiczne.
Aby dostać się na dietetykę studia 2-letnie magisterskie musisz mieć ukończone studia I stopnia na kierunku dietetyka lub na kierunku zawierającym w swojej nazwie słowo „dietetyka” lub „żywienie człowieka”. W procesie rekrutacyjnym brany jest pod uwagę wynik wstępnego egzaminu, z zastrzeżeniem, że kandydat, który ukończył w Uczelni studia I stopnia na kierunku dietetyka otrzymuje maksymalny wynik za egzamin. Egzamin składa się ze 120 pytań testowych, zamkniętych, jednokrotnego wyboru, z przedmiotów zawodowych objętych programem kształcenia na kierunku dietetyka na studiach I stopnia. Regulamin egzaminu z dietetyki. Dokładne zagadnienia znaleźć można w warunkach rekrutacji. Oprócz tego możesz otrzymać 10 punktów przy rekrutacji za recenzowaną publikację.
Limity miejsc na kierunku dietetyka w rekrutacji 2024/2025:
100 miejsc na studia stacjonarne I stopnia,
60 miejsc na studia stacjonarne II stopnia.
W rekrutacji 2024/2025 na kierunek dietetyka studia stacjonarne I stopnia o jedno miejsce starało się 5 osób. Aby dostać się na dietetykę należało uzyskać 54 pkt. Próg punktowy na studia II stopnia wynosił 39 pkt.
Rekrutacja 2023/2024 – studia stacjonarne – 32 pkt., II stopień – 54 pkt.
Rekrutacja 2022/2023 – studia stacjonarne – 40 pkt., II stopień – 54 pkt.
Rekrutacja 2021/2022 – studia stacjonarne – 37 pkt., II stopień – 64 pkt.
Rekrutacja 2020/2021 – studia stacjonarne – 55 pkt., II stopień – 66 pkt.
Rekrutacja 2019/2020 – studia stacjonarne – 45 pkt., II stopień – 69 pkt.
Rekrutacja 2018/2019 – studia stacjonarne – 53 pkt., II stopień – 52 pkt.
Rekrutacja 2017/2018 – studia stacjonarne – 57 pkt., II stopień – 68 pkt.
Dla studiów I stopnia maksymalna liczba punktów do zdobycia to 100.
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci, po spełnieniu warunków rekrutacji na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów.
Finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów.
Na pierwszym roku olimpijczycy mogą liczyć na stypendium przyznawane przez Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także stypendium przyznawane przez Radę Miejską Wrocławia w wysokości do 1000 zł na okres 9 miesięcy.
Szczegółowe zasady przyjmowania na I rok studiów laureatów/finalistów/uczestników ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiad przedmiotowych sprawdzisz w Uchwale Senatu UMW nr 1979.
Rekrutacja kandydatów na I rok studiów według niniejszych zasad dotyczy olimpijczyków z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji.
1.Informacja o uczelnianym egzaminie wstępnym z języka polskiego
Egzamin wstępny z języka polskiego, organizowany przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jest obowiązkowy dla kandydatów ze świadectwem/dyplomem uzyskanym za granicą przyjmowanych na studia prowadzone w języku polskim w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Wyniki egzaminu stanowią dodatkowe kryterium kwalifikacji w rankingu kandydatów na limitowane miejsca, co oznacza, że uzyskane punkty nie są doliczane do sumy punktów rekrutacyjnych z przedmiotów kierunkowych.
Egzamin z języka polskiego, zostanie przeprowadzony w jednym terminie, określonym w harmonogramie rekrutacji, w formie zdalnej za pośrednictwem portalu testowego.
Egzamin, odpowiadający poziomowi B2, może składać się z części sprawdzającej rozumienie ze słuchu oraz części testowej, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa z zakresu biologii i chemii. Jego celem jest określenie stopnia znajomości języka polskiego przez kandydata.
Kandydat posiadający świadectwo uzyskane za granicą jest zobowiązany zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym IRK w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Dotyczy również kandydatów z dyplomem IB/EB, gdy na tym świadectwie brak wyniku z nauczania języka polskiego.
Regulamin oraz terminy egzaminu z języka polskiego w formie zdalnej znajdziesz tu Zapoznaj się z nimi!
2. Egzamin z dietetyki na II stopień studiów
Regulamin egzaminu z dietetyki na II stopień studiów znajdziesz tu. Zapoznaj się z nim!
Regulamin egzaminu z dietetyki na II stopień studiów znajdziesz tu – II termin. Zapoznaj się z nim!
3. Informacja o uznawaniu uczelnianego egzaminu wstępnego UEW zdawanego z przedmiotów kierunkowych na innej uczelni – dla kandydatów ze świadectwem zagranicznym.
Informujemy, że w rekrutacji 2024/2025 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie uznawał zaświadczenia o wynikach z UEW przeprowadzonych od 2022r. przez inne akademickie uczelnie medyczne, na wzorze obowiązującym w roku 2022, z przedmiotów kierunkowych, obowiązujących dla danego kierunku studiów. Warunkiem uznania wyników z egzaminu wstępnego jest jego przeprowadzanie na arkuszach egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz ocenionych według standardów obowiązujących przy ocenianiu arkuszy egzaminu maturalnego.
W roku 2016 porozumienie o wzajemnym uznawaniu wyników egzaminów wstępnych na studia prowadzone w języku polskim, było zawarte przez następujące Uczelnie:
* Collegium Medicum UJ uznaje osiągnięcia kandydatów, uzyskane na egzaminach przeprowadzonych (w trybie ogólnopolskim) w innych uczelniach medycznych, ale Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu nie uznaje wyników egzaminu wstępnego zdawanego od 2016 r. w CM UJ , ponieważ CM UJ organizuje własne, a nie ogólnopolskie egzaminy dla kandydatów legitymujących się „starą maturą”.
Biuro ds Osób z Niepełnosprawnościami powstało po to, aby te osoby wspierać. Do każdej osoby zgłaszającej się do Biura podchodzimy indywidualnie, wspólnie szukając możliwości likwidacji barier wynikających z niepełnosprawności. W przypadku konieczności zapewnienia kandydatom z niepełnosprawnością wsparcia w procesie rekrutacji na I rok studiów niezbędne jest określenie swoich potrzeb oraz zgłoszenie ich bezpośrednio do Biura ds Osób z Niepełnosprawnościami lub Biura Rekrutacji. Wniosek o udzielenie wsparcia należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, najpóźniej w terminie do 6 tygodni przed terminami i czynnościami określonymi w harmonogramie rekrutacji, by umożliwić uczelni zapewnienie tego wsparcia w pożądanym czasie. Wszyscy kandydaci podchodzą do rekrutacji i przechodzą postępowanie kwalifikacyjne zgodnie z obowiązującymi na danym kierunku studiów warunkami rekrutacji.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie internetowej https://www.umw.edu.pl/pl/kierunek-lekarski/oferta-niepelnosprawne oraz znajdującym się tam regulaminem wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami.
Kandydatom z niepełnosprawnością rekrutującym się na studia możemy zaoferować użyczenie sprzętu specjalistycznego ułatwiającego naukę (dyktafony, tablety, stetoskopy, pętle indukcyjne szyjne), natomiast osobom przyjętym na studia:
Biuro ds. Osób z niepełnosprawnościami
Pełnomocnik Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych: dr Krzysztof Aleksandrowicz e-mail: krzysztof.aleksandrowicz@umw.edu.pl
Kontakt dla kandydatów – Komisja Rekrutacyjna
(dostępny po rozpoczęciu rekrutacji)
Zalecamy kontakt mailowy:
rekrutacja.dietetyka@umw.edu.pl
(71) 693 966 885
w godzinach: od 10:00 do 14:00
ul. Borowska 211, Wrocław
Kontakt dla kandydatów – Biuro Rekrutacji
Zalecamy kontakt mailowy:
rekrutacjaumw@umw.edu.pl
+48 665 866 669, +48 781 610 045
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Studenci dietetyki podczas zajęć uczą się nie tylko tego jak pomóc pacjentom zadbać o prawidłową sylwetkę, ale również układać jadłospisy dla osób dotkniętych najróżniejszymi jednostkami chorobowymi.
Stronę prowadzi Biuro Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów UMW. Kontakt: rekrutacjaumw@umw.edu.pl