WYDZIAŁ LEKARSKI (studia stacjonarne i niestacjonarne od poniedziałku do piątku)
6-LETNIE STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE – STACJONARNE I NIESTACJONARNE
PRZEDMIOTY, KTÓRE MUSISZ ZDAĆ NA MATURZE:
biologia - poziom rozszerzony oraz drugi przedmiot do wyboru na poziomie rozszerzonym: chemia albo matematyka albo fizyka albo fizyka i astronomia
Studia medyczne trwają 6 lat i pozwalają zdobyć wiedzę na temat praktycznie wszystkich dziedzin medycyny. Pierwsze dwa lata skupiają się na nauczeniu teorii i do pewnego stopnia nawiązują do lat szkolnych, również pod względem nauczanych przedmiotów. Zajęcia kliniczne, czyli wymagające kontaktu z pacjentami, rozpoczynają się na trzecim roku studiów i są pierwszą okazją do przekonania się, jak praca lekarza wygląda w praktyce. Z czasem poznaje się kolejne dziedziny medycyny, a ostatni, szósty rok studiów jest w zasadzie całkowicie poświęcony pracy z pacjentami w szpitalu. Po studiach absolwenci odbywają roczny staż oraz zdają Lekarski Egzamin Końcowy, po czym mogą wybrać swoją specjalizację.
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, komu poleciliby pójście na kierunek lekarski:
Na studiach medycznych z jednej strony ważne są motywacja i ambicja, ponieważ to, ile wiedzy przyswoimy, ma bezpośrednie przełożenie na jakość opieki nad pacjentem i – a może przede wszystkim – pewność siebie w przyszłym zawodzie. Trzeba być przygotowanym na samodzielną pracę, której często towarzyszy ogromna presja psychiczna. Z drugiej strony bardzo ważne są cierpliwość i otwartość na ludzi. Lekarz nie może dzielić pacjentów na lepszych i gorszych ani wybierać, których ma leczyć. Nigdy nie wiadomo, kto przekroczy próg gabinetu i z jakim problemem przyjdzie.
Aleksander Słupski
Kierunek lekarski poleciłabym osobom ciekawym świata i nielubiącym nudy. Przedmioty, których się uczymy, pozwalają poznać wiele fascynujących faktów na temat ludzkiego ciała.
Magdalena Biernacka
I would recommend medicine to someone who is enthusiastic, intelligent, and loves to learn new things everyday.
Muhammad Nouman Amjad
Jeśli czujesz, że w życiu chciałbyś nieść pomoc innym osobom, nie boisz się wyzwań i doskonalenia umiejętności przez całe życie, kierunek lekarski jest właśnie dla ciebie.
Miłosz Lipieta
Polecam kierunek lekarski wszystkim, którzy naprawdę czują, że chcą spróbować. Nie chodzi tu o absolutną chęć bycia lekarzem, ale o gotowość do podjęcia tej trudnej, wieloletniej drogi. Więc jeśli jesteś zmotywowany i medycyna jest twoim marzeniem, nie słuchaj tych, którzy mówią, że nie dasz rady. Mnie wiele osób tak mówiło, a jednak płynę na tej fali już kilka ładnych lat i niedługo będę lekarzem.
Natalia Kusyn
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali studia na kierunku lekarskim:
Od czasów gimnazjum wiedziałem, że moją przyszłość chcę wiązać z pracą w sektorze ochrony zdrowia. Ciekawiła mnie złożoność procesów, jakie zachodzą w naszym ciele, a tym bardziej to, jak rozpoznać, a następnie rozwiązać problem, gdy któryś z elementów w układance zwanej „człowiek” zawiedzie.
Miłosz Lipieta
Wybrałam kierunek lekarski, ponieważ zawsze interesowało mnie to, jak działa otaczający mnie świat, w tym ludzkie ciało. Dodatkowo zachęciły mnie dość szerokie perspektywy, jakie daje ukończenie tych studiów. Zawód lekarza wymaga też stałego kontaktu z drugim człowiekiem, co bardzo pasuje do mojej ekstrawertycznej osobowości. Oczywiście nie każda specjalizacja wiąże się z jednakowo częstą interakcją z pacjentami, więc myślę, że nie powinno to zniechęcać osób o bardziej introwertycznym usposobieniu.
Magdalena Biernacka
Do medycyny w dużym stopniu zachęciły mnie… seriale o tej tematyce. Chęci to oczywiście nie wszystko, więc w liceum zdecydowałem się wybrać zajęcia z biologii, chemii i fizyki na poziomie rozszerzonym. Wcześniej interesowały mnie też dziedziny ścisłe i w zasadzie do ostatniej chwili wahałem się między medycyną a budownictwem, ale chęć bycia lekarzem przeważyła.
Aleksander Słupski
Po prostu to czułam, wiedziałam, że to moja droga. Nikt w mojej rodzinie nie jest lekarzem, nikt nawet nie skończył studiów. Ograniczenia nie istnieją. Każdy może studiować medycynę!
Natalia Kusyn
W rankingu Perspektywy 2023 UMW uplasował się na 2. miejscu w Polsce wśród wszystkich uczelni medycznych ocenianych pod względem warunków kształcenia.
Zapytaliśmy również kilku naszych studentów, dlaczego wybrali Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu:
Podczas wyboru Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu kierowałam się bardzo dobrymi opiniami o atmosferze panującej na uczelni. Po rozpoczęciu studiów przekonałam się, że opinie te miały wiele wspólnego z prawdą. Bardzo podoba mi się również duża ilość dostępnych tutaj możliwości rozwoju, która sprawia, że chętnie polecam ten uniwersytet.
Magdalena Biernacka
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wybrałem z kilku powodów. Pierwszy z nich to z pewnością odległość od mojego rodzinnego miasta. Rodzina jest dla mnie bardzo ważna, więc w razie potrzeby dzieli mnie od nich tylko godzina drogi. Drugi powód, nie mniej ważny, to atrakcyjność i energia Wrocławia. Miasto jest pełne atrakcji zarówno za dnia, jak i w nocy. Myślę, że skradnie serce każdego młodego człowieka, gdyż tętni ono życiem, nie tylko tym studenckim. W końcu sama uczelnia, kampus, który na pierwszy rzut oka może wydać się dość osobliwy, ale gdy zobaczycie ceglane budynki skąpane w październikowych promieniach słońca, jesienne liście, to wierzcie mi lub nie, ale każdy z was zakocha się w tym widoku.
Miłosz Lipieta
Anatomia to przedmiot, któremu na początku studiów poświęca się najwięcej czasu i uwagi. Później pojawia się biochemia – o trudności tego przedmiotu również krążą legendy. Na patomorfologii, poza oceną preparatów histologicznych, bierze się udział w sekcjach. Pewnym oderwaniem od przedmiotów typowo medycznych jest prawo medyczne, na którym przepisy omawia się na podstawie konkretnych przypadków. Później zgłębiamy wiedzę z poszczególnych specjalności w kolejnych klinikach, z których każda jest o innym profilu .
Początkowo dominują zajęcia laboratoryjne i ćwiczenia, podczas których pracuje się z mikroskopem, pipetą i różnego typu preparatami. Są oczywiście wykłady i seminaria (na które przygotowuje się referaty), ale zajęcia polegające głównie na słuchaniu wykładowcy są rzadkością. Od 3. roku w programie studiów zaczynają dominować przedmioty kliniczne, wymagające kontaktu z pacjentem. Mowa przede wszystkim o rozmowie, badaniu fizykalnym, zbieraniu wywiadu, na podstawie których uczymy się stawiać pierwsze diagnozy.
Odbywają się w szpitalu po każdym roku studiów (z piątym włącznie) i trwają przez miesiąc. Miejsca na praktykę można poszukiwać w dowolnym szpitalu, ale większość studentów korzysta z miejsc, które na podstawie umów z poszczególnymi oddziałami szpitalnymi zapewnia uczelnia. Po pierwszym roku odbywają się praktyki pielęgniarskie, na których uczy się podstaw opieki nad pacjentem. Po 2. roku studiów następują praktyki z zakresu medycyny rodzinnej (3 tygodnie) oraz pomocy doraźnej na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym lub w karetce (1 tydzień). Po 3. roku studiów spędza się miesiąc na oddziale internistycznym, po 4. – dwa tygodnie na chirurgii i kolejne dwa na pediatrii. Praktyki po 5. roku nauki odbywają się na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii oraz ginekologiczno-położniczym i również trwają po dwa tygodnie.
Po sześcioletnich studiach następuje roczny staż, podczas którego poznaje się większość dziedzin medycyny. Lekarski Egzamin Końcowy, do którego można podejść w tracie trwania studiów lub po ich zakończeniu, można zdawać w sesji jesiennej lub wiosennej. Wynik egzaminu jest podstawą do ubiegania się o miejsce na rezydenturze, która jest podstawową formą realizacji specjalizacji.
Specjalizacji jest kilkadziesiąt, a liczba miejsc na każdej z nich różni się w zależności od zapotrzebowania w danym regionie. Każde województwo zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów z danej dziedziny poprzez wojewodów na podstawie czego przyznawane są miejsca rezydenckie w danym regionie.
Na studia niestacjonarne na kierunku lekarskim obowiązują te same zasady rekrutacji, co na studia stacjonarne. Wysokość czesnego za każdy rok studiów podajemy w zakładce Opłaty. Zajęcia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku, a nie w trybie weekendowym.
Limity miejsc na kierunku lekarskim w rekrutacji 2024/2025:
studia w języku polskim
305 miejsc na studia stacjonarne
145 miejsc na studia niestacjonarne;
studia w języku angielskim
140 miejsc na studia stacjonarne.
W rekrutacji 2024/2025 na kierunek lekarski prowadzony w języku polskim o jedno miejsce na studiach stacjonarnych starało się 13 osób, na studiach niestacjonarnych 2. Aby dostać się na kierunek lekarski stacjonarny należało uzyskać 161 punktów rekrutacyjnych. Na studia niestacjonarne próg wynosił 108 pkt.
W rekrutacji 2024/2025 na kierunek lekarski ED (prowadzony w języku angielskim) o jedno miejsce starały się 3 osoby. Aby dostać się na kierunek lekarski ED należało uzyskać 105 punktów rekrutacyjnych.
Uwaga: w rekrutacji 2024/2025 obowiązywały wyniki z 2 przedmiotów, w poprzednich rekrutacjach z 3.
Rekrutacja 2023/2024 – studia stacjonarne 242 punktów rekrutacyjnych (III nabór), studia niestacjonarne – 168 punktów
Rekrutacja 2022/2023 – studia stacjonarne 259 punktów rekrutacyjnych (II nabór), studia niestacjonarne -191 punktów (I nabór).
Rekrutacja 2022/2023 – kierunek lekarski ED – 160 punktów rekrutacyjnych (I nabór).
Rekrutacja 2021/2022- studia stacjonarne – 250 pkt. (w II naborze), studia niestacjonarne- 168 pkt. (II nabór). W I naborze progi punktowe były wyższe.
Rekrutacja 2020/2021- studia stacjonarne-262 pkt. (w II naborze), studia niestacjonarne- 147 pkt. (II nabór). W I naborze progi punktowe były wyższe.
Rekrutacja 2019/2020- studia stacjonarne-253 pkt. (w II naborze), studia niestacjonarne- 185 pkt. (II nabór). W I naborze progi punktowe były wyższe.
Rekrutacja 2018/2019 – studia stacjonarne – 254 pkt. (w II naborze), studia niestacjonarne – 208 pkt. (w II naborze). W I naborze progi punktowe były wyższe.
Rekrutacja 2017/2018 – studia stacjonarne – 263 pkt., studia niestacjonarne – 222 pkt.
Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 200.
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci, po spełnieniu warunków rekrutacji na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów.
Finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów.
Na pierwszym roku olimpijczycy mogą liczyć na stypendium przyznawane przez Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także stypendium przyznawane przez Radę Miejską Wrocławia w wysokości do 1000 zł na okres 9 miesięcy.
Szczegółowe zasady przyjmowania na I rok studiów laureatów/finalistów/uczestników ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiad przedmiotowych sprawdzisz w Uchwale Nr 1979 z dnia 19 grudnia 2018.
Rekrutacja kandydatów na I rok studiów według niniejszych zasad dotyczy olimpijczyków z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji.
1.Informacja o uczelnianym egzaminie wstępnym z języka polskiego
Egzamin wstępny z języka polskiego, organizowany przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jest obowiązkowy dla kandydatów ze świadectwem/dyplomem uzyskanym za granicą przyjmowanych na studia prowadzone w języku polskim w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Wyniki egzaminu stanowią dodatkowe kryterium kwalifikacji w rankingu kandydatów na limitowane miejsca, co oznacza, że uzyskane punkty nie są doliczane do sumy punktów rekrutacyjnych z przedmiotów kierunkowych.
Egzamin z języka polskiego, zostanie przeprowadzony w jednym terminie, określonym w harmonogramie rekrutacji, w formie zdalnej za pośrednictwem portalu testowego.
Egzamin, odpowiadający poziomowi B2, może składać się z części sprawdzającej rozumienie ze słuchu oraz części testowej, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa z zakresu biologii i chemii. Jego celem jest określenie stopnia znajomości języka polskiego przez kandydata.
Kandydat posiadający świadectwo uzyskane za granicą jest zobowiązany zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym IRK w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Dotyczy również kandydatów z dyplomem IB/EB, gdy na tym świadectwie brak wyniku z nauczania języka polskiego.
Regulamin oraz terminy egzaminu z języka polskiego w formie zdalnej znajdziesz tu Zapoznaj się z nimi!
2.Informacja o uznawaniu uczelnianego egzaminu wstępnego UEW zdawanego z przedmiotów kierunkowych na innej uczelni – dla kandydatów ze świadectwem zagranicznym.
Informujemy, że w rekrutacji 2024/2025 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie uznawał zaświadczenia o wynikach z UEW przeprowadzonych od 2022r. przez inne akademickie uczelnie medyczne, na wzorze obowiązującym w roku 2022, z przedmiotów kierunkowych, obowiązujących dla danego kierunku studiów. Warunkiem uznania wyników z egzaminu wstępnego jest jego przeprowadzanie na arkuszach egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz ocenionych według standardów obowiązujących przy ocenianiu arkuszy egzaminu maturalnego.
W roku 2016 porozumienie o wzajemnym uznawaniu wyników egzaminów wstępnych na studia prowadzone w języku polskim, było zawarte przez następujące Uczelnie:
* Collegium Medicum UJ uznaje osiągnięcia kandydatów, uzyskane na egzaminach przeprowadzonych (w trybie ogólnopolskim) w innych uczelniach medycznych, ale Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu nie uznaje wyników egzaminu wstępnego zdawanego od 2016 r. w CM UJ , ponieważ CM UJ organizuje własne, a nie ogólnopolskie egzaminy dla kandydatów legitymujących się „starą maturą”.
Biuro ds Osób z Niepełnosprawnościami powstało po to, aby te osoby wspierać. Do każdej osoby zgłaszającej się do Biura podchodzimy indywidualnie, wspólnie szukając możliwości likwidacji barier wynikających z niepełnosprawności. W przypadku konieczności zapewnienia kandydatom z niepełnosprawnością wsparcia w procesie rekrutacji na I rok studiów niezbędne jest określenie swoich potrzeb oraz zgłoszenie ich bezpośrednio do Biura ds Osób z Niepełnosprawnościami lub Biura Rekrutacji. Wniosek o udzielenie wsparcia należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, najpóźniej w terminie do 6 tygodni przed terminami i czynnościami określonymi w harmonogramie rekrutacji, by umożliwić uczelni zapewnienie tego wsparcia w pożądanym czasie. Wszyscy kandydaci podchodzą do rekrutacji i przechodzą postępowanie kwalifikacyjne zgodnie z obowiązującymi na danym kierunku studiów warunkami rekrutacji.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie internetowej https://www.umw.edu.pl/pl/kierunek-lekarski/oferta-niepelnosprawne oraz znajdującym się tam regulaminem wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami.
Kandydatom z niepełnosprawnością rekrutującym się na studia możemy zaoferować użyczenie sprzętu specjalistycznego ułatwiającego naukę (dyktafony, tablety, stetoskopy, pętle indukcyjne szyjne), natomiast osobom przyjętym na studia:
Biuro ds. Osób z niepełnosprawnościami
Pełnomocnik Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych: dr Krzysztof Aleksandrowicz e-mail: krzysztof.aleksandrowicz@umw.edu.pl
Kontakt dla kandydatów – Komisja Rekrutacyjna
(dostępny po rozpoczęciu rekrutacji)
Zalecamy przede wszystkim kontakt mailowy:
rekrutacja.lekarski@umw.edu.pl
+48 (71) 784 17 81
w godzinach: od 10:00 do 14:00
Centrum Naukowej Informacji Medycznej (CNIM),
Biblioteka Główna
ul. Karola Marcinkowskiego 2-6
parter – hol po lewej stronie od wejścia
Kontakt dla kandydatów – Biuro Rekrutacji
Zalecamy przede wszystkim kontakt mailowy:
rekrutacjaumw@umw.edu.pl
admission@umw.edu.pl
+48 665 866 669, +48 781 610 045
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Kontakt dla studentów – dziekanat Wydziału Lekarskiego:
dl@umw.edu.pl
+ 48 (71) 784 16 61
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 5, Wrocław
Studenci podczas ćwiczeń w Centrum Symulacji Medycznej, na sali wysokiej wierności
Stronę prowadzi Biuro Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów UMW. Kontakt: rekrutacjaumw@umw.edu.pl