WYDZIAŁ NAUK O ZDROWIU (studia stacjonarne od poniedziałku do piątku, studia niestacjonarne od piątku do niedzieli)
3-LETNIE STUDIA I STOPNIA LICENCJACKIE – STACJONARNE I NIESTACJONARNE
2-LETNIE STUDIA II STOPNIA MAGISTERSKIE – STACJONARNE I NIESTACJONARNE
PRZEDMIOTY KTÓRE MUSISZ ZDAĆ NA MATURZE:
do wyboru jeden z przedmiotów: geografia albo biologia albo chemia albo matematyka albo fizyka albo fizyka i astronomia (poziom podstawowy lub rozszerzony); język polski - kryterium dodatkowe
Zdrowie publiczne to dziedzina interdyscyplinarna, która łączy kompetencje z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu, nauk społecznych, ekonomicznych oraz nauk humanistycznych. Zdrowie publiczne to kierunek oferujący absolwentom uzyskanie wszechstronnej wiedzy z zakresu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i budowania kapitału zdrowotnego społeczeństwa. W świetle zmian globalizacyjnych systematycznie umacnia się pozycja zdrowia publicznego jako dziedziny naukowej, a obszary którymi się zajmuje stwarza ogromny potencjał do rozwoju, a następnie zatrudnienia w zawodzie.
Na studiach zdobywasz rozległą wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia edukacji zdrowotnej, zarządzania placówkami medycznymi, sprawowania kontroli stanu sanitarno-epidemiologicznego, rozpoznawania potrzeb zdrowotnych, organizacji i realizacji programów profilaktycznych.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu prowadzi nabór na studia I i II stopnia
Studia II stopnia są skierowane nie tylko do osób, które ukończyły studia I stopnia na kierunku zdrowie publiczne, ale również absolwentów kierunków medycznych, ekonomicznych i humanistycznych. Na tym poziomie kształcenia możliwy jest wybór specjalności – zdrowie populacyjne lub organizacja i zarządzanie.
Studenci kierunku zdrowie publiczne zgodnie polecają ten kierunek osobom, które chcą związać swoją przyszłość z ochroną zdrowia na wielu płaszczyznach, lubią wyzwania i interesują się dziedzinami interdyscyplinarnymi.
Kierunek ten jest odpowiedni dla osób zainteresowanych zarówno branżą medyczną, epidemiologią, analizą big data, ekonomią zdrowia, promocją zdrowia i profilaktyką chorób ale też prawem czy socjologią.
Zdrowie publiczne jest dobrym wyborem dla każdego, niezależnie od tego, czy planuje karierę związaną z zarządzaniem placówkami medycznymi, edukacją i promocją zdrowia czy analizą danych. Studenci podczas studiów są przygotowywani do pracy w obszarze zarządzania ochroną zdrowia, co może być również przydatne w prowadzeniu własnej praktyki – na przykład jako dietetyk lub fizjoterapeuta – dla tych studentów istnieje możliwość ukończenia studiów II stopnia na kierunku zdrowie publiczne.
Wiedza zdobywana podczas studiów jest praktyczna i użyteczna w wielu obszarach zawodowych.
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali zdrowie publiczne:
Wybrałem go jako dopełnienie dietetyki, którą studiuję. Jest to kierunek idealny dla osób, które planują w przyszłości otworzyć swój gabinet, np. właśnie dietetyków lub fizjoterapeutów. Na studiach jestem przede wszystkim przygotowywany do pracy przy zarządzaniu ochroną zdrowia – również we własnej praktyce.
Kamil Gil
Wybrałam ten kierunek ze względu na pasję do ochrony zdrowia i możliwość realizowania się na wielu płaszczyznach tej dziedziny.
Sandra Szczygieł
Wybrałam studia na kierunku zdrowie publiczne z powodu ogromu możliwości, które będę miała po ich ukończeniu.
Bożena Sakidon
W rankingu Perspektyw 2021 kierunek zdrowie publiczne na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uczelni oferujących ten kierunek. Studenci wybierający go na UMW mówią, że to studia dla menedżerów, ale jednocześnie dla osób zainteresowanych zdrowym stylem życia. Zdrowie publiczne łączy wiedzę z zakresu ekonomii, nauk o człowieku i nauk medycznych. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu umożliwia również skorzystanie z programu Erasmus, co daje studentom możliwość korzystania z oferty innych zagranicznych uczelni. Sam Wrocław jest oceniany przez studentów jako atrakcyjne miasto do życia. Jednak Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu to nie tylko korzystna lokalizacja, ale także wieloletnie tradycje, wykładowcy z ugruntowaną reputacją oraz ceniona oferta edukacyjna.
Czas spędzony na studiach na kierunku zdrowie publiczne daje również możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju aktywnościach organizacji studenckich oraz działalności w kołach naukowych.
Podczas studiów na kierunku zdrowie publiczne otrzymasz wiedzę m.in. z zakresu ekonomii, organizacji i zarządzania. W programie zajęć znajdą się przedmioty takie między innymi jak: marketing, ekonomia, evidence-based medicine, polityka społeczna i zdrowotna, zarządzanie jakością, finanse, rachunkowość czy prawo. Jednocześnie, na kierunku tym poświęca się uwagę naukom humanistycznym, naukom o człowieku czy edukacji i promocji zdrowia oraz szeroko pojętej komunikacji.
Na kierunku zdrowie publiczne zajęcia prowadzone formie wykładów, ćwiczeń i seminariów. Poza zajęciami na uczelni, studenci realizują praktyki zawodowe. Ich celem jest doskonalenie umiejętności praktycznych w rzeczywistych warunkach pracy z uwzględnieniem specyfiki kierunku.
Praktyki są integralną i obowiązkową częścią studiów, mogą być prowadzane indywidualnie lub w grupach.
Wielodyscyplinarny charakter zdrowia publicznego podkreśla szeroki wachlarz instytucji realizujących zadania z zakresu zdrowia publicznego w których studenci realizują praktyki zawodowe. Są to, miedzy innymi: podmioty lecznicze, organizacje pozarządowe, samorządy terytorialne, urzędy wojewódzkie, Powiatowe lub Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, Narodowy Fundusz Zdrowia czy Ministerstwo Zdrowia.
Studenci zdrowia publicznego na studiach licencjackich realizują cztery obowiązkowe moduły praktyk zawodowych po 40 godzin każdy
Na studiach drugiego stopnia studenci realizują dwa obowiązkowe moduły praktyk zawodowych po 40 godzin każdy, których celem jest kształtowanie właściwych umiejętności mających zastosowanie w działaniach określonych w kompetencjach instytucji realizujących zadania z zakresu zdrowia publicznego. Przykładowe miejsca realizacji praktyk zawodowych na drugim stopniu zdrowia publicznego to: instytucje administracji rządowej lub samorządów terytorialnych szczebla wojewódzkiego, powiatowego lub gminnego, realizujące zadania z zakresu zdrowia publicznego, organizacje pozarządowe, MOPS, PCPR, CIS-y, schroniska dla bezdomnych, urzędy pracy, ośrodki leczenia uzależnień, ośrodki socjoterapii, Narodowy Fundusz Zdrowia, Powiatowe lub Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne i podmioty lecznicze.
Na kierunku zdrowie publiczne specjalność można wybrać na studiach drugiego stopnia. Na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu dostępne są dwie specjalności: zdrowie populacyjne oraz organizacja i zarządzanie.
Już od drugiego roku studiów pierwszego stopnia, a także na studiach drugiego stopnia, studenci mają możliwość wyboru kilku przedmiotów fakultatywnych, co pozwala na indywidualizację kształcenia i dostosowanie go do swoich zainteresowań i planów zawodowych.
Kierunek zdrowie publiczne to doskonała propozycja dla osób, które chcą zaangażować się w ochronę zdrowia i dobre samopoczucie społeczeństwa. Absolwenci tego kierunku mają szerokie możliwości dotyczące wyboru swojej ścieżki zawodowej. Mogą pracować w opiece zdrowotnej, przemyśle farmaceutycznym, badaniach klinicznych, samorządzie terytorialnym, organizacjach pozarządowych, administracji państwowej, instytucjach ubezpieczeniowych oraz Narodowym Funduszu Zdrowia czy Wojewódzkich i Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych a także w Ministerstwie Zdrowia.
Ich zadaniem może być między innymi zarządzanie jednostkami ochrony zdrowia, organizacja i prowadzenie działań profilaktycznych , a także marketing i szeroko pojęta edukacja dla różnych grup odbiorców z uwzględnieniem priorytetowych potrzeb zdrowotnych.
Absolwenci mogą pracować na stanowiskach takich jak edukator zdrowotny, koordynator pacjenta w procesie leczenia, analityk danych w szpitalu, koordynator badań klinicznych. Istnieje też możliwość zatrudnienia w biurach organizacji międzynarodowych zajmujących się zdrowiem publicznym. Nasi absolwenci to także pracownicy jednostek administracji centralnej: Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Ministerstwa Zdrowia.
Kierunek zdrowie publiczne to doskonała okazja do zdobycia wiedzy i umiejętności, które są niezbędne w wielu dziedzinach związanych z opieką medyczną i ochroną zdrowia.
Zachęcamy do podjęcia nauki na tym kierunku i rozwoju swojej kariery w jednej z najważniejszych dziedzin dzisiejszego świata i życia.
Aby ubiegać się o przyjęcie na dwuletnie magisterskie studia ze zdrowia publicznego, konieczne jest ukończenie studiów pierwszego stopnia lub magisterskich na jednym z wymienionych kierunków, takich jak: : zdrowie publiczne, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, dietetyka, lekarski, lekarsko-dentystyczny, analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, kosmetologia, zarządzanie, ekonomia, prawo, socjologia.
W procesie rekrutacyjnym brana jest pod uwagę średnia ocen uzyskanych w toku studiów pierwszego stopnia, która przeliczana jest na punkty rekrutacyjne. Ponadto, możliwe jest otrzymanie 1 punktu rekrutacyjnego za recenzowaną publikację.
Zaproszenie do ubiegania się o przyjęcie skierowane jest również do studentów po innych kierunkach: kandydat może być dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego przez KR po zasięgnięciu opinii dziekana i Zespołu Programowego do spraw Zdrowia Publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu.
Rekrutacja na studia niestacjonarne odbywa się na tych samych zasadach co na studia stacjonarne.
Na studiach niestacjonarnych realizowany jest ten sam wymiar godzin, forma i treści zajęć jak na studiach stacjonarnych.
Limity miejsc na kierunku zdrowie publiczne w rekrutacji 2024/2025:
50 miejsc na studia stacjonarne I stopnia
50 miejsc na studia stacjonarne II stopnia
40 miejsc na studia niestacjonarne I stopnia
40 miejsc na studia niestacjonarne II stopnia.
W rekrutacji 2024/2025 na studia stacjonarne I stopnia na kierunek zdrowie publiczne o jedno miejsce starała się 1 osoba. Aby dostać się na studia stacjonarne na kierunku zdrowie publiczne I stopnia należało uzyskać 33 punkty rekrutacyjne, na studia II stopnia – 3,31 pkt.
Rekrutacja 2023/2024- studia stacjonarne I stopień – 89 pkt., II stopień – 3,45 pkt.
Rekrutacja 2022/2023- studia stacjonarne I stopień – 96 pkt., II stopień – 3,59 pkt.
Rekrutacja 2021/2022 – studia stacjonarne I stopień – 156 pkt., II stopień – 3,71 pkt.
Rekrutacja 2020/2021 – studia stacjonarne I stopień- 62 pkt., II stopień – 3,6 pkt.
Rekrutacja 2019/2020 – studia stacjonarne I stopień- 62 pkt., II stopień – 3,04 pkt.
Rekrutacja 2018/2019 – studia stacjonarne I stopień- 62 pkt., II stopień – 3,04 pkt.
Rekrutacja 2017/2018 – studia stacjonarne I stopień- 66 pkt., II stopień – 3,22 pkt.
Dla studiów I stopnia maksymalna liczba punktów do zdobycia to 100.
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci, po spełnieniu warunków rekrutacji na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów.
Finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów.
Na pierwszym roku olimpijczycy mogą liczyć na stypendium przyznawane przez Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także stypendium przyznawane przez Radę Miejską Wrocławia w wysokości do 1000 zł na okres 9 miesięcy.
Szczegółowe zasady przyjmowania na I rok studiów laureatów/finalistów/uczestników ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiad przedmiotowych sprawdzisz w Uchwale Senatu UMW nr 1979.
Rekrutacja kandydatów na I rok studiów według niniejszych zasad dotyczy olimpijczyków z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji.
1.Informacja o uczelnianym egzaminie wstępnym z języka polskiego
Egzamin wstępny z języka polskiego, organizowany przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jest obowiązkowy dla kandydatów ze świadectwem/dyplomem uzyskanym za granicą przyjmowanych na studia prowadzone w języku polskim w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Wyniki egzaminu stanowią dodatkowe kryterium kwalifikacji w rankingu kandydatów na limitowane miejsca, co oznacza, że uzyskane punkty nie są doliczane do sumy punktów rekrutacyjnych z przedmiotów kierunkowych.
Egzamin z języka polskiego, zostanie przeprowadzony w jednym terminie, określonym w harmonogramie rekrutacji, w formie zdalnej za pośrednictwem portalu testowego.
Egzamin, odpowiadający poziomowi B2, może składać się z części sprawdzającej rozumienie ze słuchu oraz części testowej, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa z zakresu biologii i chemii. Jego celem jest określenie stopnia znajomości języka polskiego przez kandydata.
Kandydat posiadający świadectwo uzyskane za granicą jest zobowiązany zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym IRK w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Dotyczy również kandydatów z dyplomem IB/EB, gdy na tym świadectwie brak wyniku z nauczania języka polskiego.
Regulamin oraz terminy egzaminu z języka polskiego w formie zdalnej znajdziesz tu Zapoznaj się z nimi!
2.Informacja o uznawaniu uczelnianego egzaminu wstępnego UEW zdawanego z przedmiotów kierunkowych na innej uczelni – dla kandydatów ze świadectwem zagranicznym.
Informujemy, że w rekrutacji 2024/2025 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie uznawał zaświadczenia o wynikach z UEW przeprowadzonych od 2022r. przez inne akademickie uczelnie medyczne, na wzorze obowiązującym w roku 2022, z przedmiotów kierunkowych, obowiązujących dla danego kierunku studiów. Warunkiem uznania wyników z egzaminu wstępnego jest jego przeprowadzanie na arkuszach egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz ocenionych według standardów obowiązujących przy ocenianiu arkuszy egzaminu maturalnego.
W roku 2016 porozumienie o wzajemnym uznawaniu wyników egzaminów wstępnych na studia prowadzone w języku polskim, było zawarte przez następujące Uczelnie:
* Collegium Medicum UJ uznaje osiągnięcia kandydatów, uzyskane na egzaminach przeprowadzonych (w trybie ogólnopolskim) w innych uczelniach medycznych, ale Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu nie uznaje wyników egzaminu wstępnego zdawanego od 2016 r. w CM UJ , ponieważ CM UJ organizuje własne, a nie ogólnopolskie egzaminy dla kandydatów legitymujących się „starą maturą”.
Biuro ds Osób z Niepełnosprawnościami powstało po to, aby te osoby wspierać. Do każdej osoby zgłaszającej się do Biura podchodzimy indywidualnie, wspólnie szukając możliwości likwidacji barier wynikających z niepełnosprawności. W przypadku konieczności zapewnienia kandydatom z niepełnosprawnością wsparcia w procesie rekrutacji na I rok studiów niezbędne jest określenie swoich potrzeb oraz zgłoszenie ich bezpośrednio do Biura ds Osób z Niepełnosprawnościami lub Biura Rekrutacji. Wniosek o udzielenie wsparcia należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, najpóźniej w terminie do 6 tygodni przed terminami i czynnościami określonymi w harmonogramie rekrutacji, by umożliwić uczelni zapewnienie tego wsparcia w pożądanym czasie. Wszyscy kandydaci podchodzą do rekrutacji i przechodzą postępowanie kwalifikacyjne zgodnie z obowiązującymi na danym kierunku studiów warunkami rekrutacji.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie internetowej https://www.umw.edu.pl/pl/kierunek-lekarski/oferta-niepelnosprawne oraz znajdującym się tam regulaminem wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami.
Kandydatom z niepełnosprawnością rekrutującym się na studia możemy zaoferować użyczenie sprzętu specjalistycznego ułatwiającego naukę (dyktafony, tablety, stetoskopy, pętle indukcyjne szyjne), natomiast osobom przyjętym na studia:
Biuro ds. Osób z niepełnosprawnościami
Pełnomocnik Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych: dr Krzysztof Aleksandrowicz e-mail: krzysztof.aleksandrowicz@umw.edu.pl
Kontakt dla kandydatów – Komisja Rekrutacyjna
(dostępny po rozpoczęciu rekrutacji)
zalecamy przede wszystkim kontakt mailowy:
rekrutacja.zdrowie@umw.edu.pl
(71) 784 28 03
w godzinach: od 10:00 do 14:00
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Kontakt dla kandydatów – Biuro Rekrutacji
rekrutacjaumw@umw.edu.pl
+48 665 866 669, +48 781 610 045
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Kontakt dla PRZYJĘTYCH STUDENTÓW, którzy dostarczyli już swoje dokumenty rekrutacyjne – dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu
wnoz@umw.edu.pl
(71) 784 18 12
ul. K. Bartla 5, Wrocław
Studenci zdrowia publicznego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej
Stronę prowadzi Biuro Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów UMW. Kontakt: rekrutacjaumw@umw.edu.pl