Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu prowadzi studia na 10 kierunkach w języku polskim i 2 w języku angielskim. Oferujemy studia doktoranckie, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród kandydatów, a także studia podyplomowe. Od lat cieszymy się ogromnym zainteresowaniem kandydatów. Naszym studentom staramy się stwarzać jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju. Nowoczesne przestrzenie Centrum Naukowej Informacji Medycznej tętnią życiem. Czytelnia, pokoje cichej pracy, sprzyjający eventom hol i znajdujący się tam punkt gastronomiczny to centrum aktywności w tej części kampusu. Z zasobów naszej biblioteki korzysta ponad 10 tys. użytkowników rocznie. Studenci mają też do dyspozycji wiele nowoczesnych laboratoriów – szczególnie wyróżnia się pod tym względem kompleks ul. Borowskiej. Tam przyszli farmaceuci i analitycy medyczni zdobywają pierwsze laboratoryjne szlify. Kandydaci na lekarzy, pielęgniarki, położne i ratowników medycznych praktyczne umiejętności opanowują w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego korzystają z profesjonalnie wyposażonych gabinetów Akademickiej Polikliniki Stomatologicznej przy ul. Krakowskiej.
Strategia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu definiuje kluczowe wartości Uczelni – są to:
Pasja
Odwaga
Współpraca
Empatia
Rzetelność
To one definiują nasz system działania. Pasja nierozerwalnie wpisana jest w medycynę, która nie może rozwijać się bez odwagi i współpracy na fundamencie empatii, która kierować musi naszymi poczynaniami. Rzetelność nadaje naszej pasji ramy nauki bazującej na faktach.
To przełom w naszej dydaktyce. W zabytkowych wnętrzach XIX-wiecznego budynku umieszczono najnowocześniejsze symulatory. W salach wysokiej wierności studenci zdobywają pierwsze szlify, sprawdzając w praktyce swoje umiejętności na sali operacyjnej, porodowej czy w karetce pogotowia. Ogromną zaletą CSM jest możliwość pracy w interdyscyplinarnych zespołach – przyszli lekarze, pielęgniarki czy położne muszą zmierzyć się nie tylko z samym wyzwaniem medycznym, ale też nauczyć współpracować. Tu opanują najtrudniejsze i najbardziej ryzykowne procedury bez obaw o zdrowie i życie swoich pacjentów. Sprowadzone do Centrum Symulacji Medycznej symulatory wiernie oddają realia porodu, zawału czy znieczulenia ogólnego.
Siłą naszego szpitala jest interdyscyplinarność. Pacjent otrzymuje tu kompleksową opiekę obejmującą najbardziej skomplikowane procedury jak transplantacje serca czy nerek. Zespoły pracujące w USK to nie tylko doskonali lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci czy ratownicy medyczni, ale także naukowcy i nauczyciele akademiccy. Niejednokrotnie, bazując na badaniach naukowych, wykorzystują nowatorskie techniki leczenia.
Każdego dnia nad życiem i zdrowiem naszych pacjentów czuwa 4700 osób.
Centrum Kliniczne obejmuje swoją powierzchnią ponad 15 hektarów, mieści niemal 1 700 łóżek, 39 klinik przy ul. Borowskiej oraz w tzw. kampusie klinik przy ul. M. Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu. Ponadto oddziały USK znajdują się przy ul. Wrocławskiej w Strzelinie. UK dysponuje Szpitalnym Odziałem Ratunkowym z lądowiskiem dla helikopterów LPR, blokiem operacyjnym z 21 salami oraz pracowniami diagnostycznymi i laboratorium.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nieustannie się rozwija – nasza kardiologia to ośrodek na europejskim poziomie, hematoonkolodzy wdrażają terapię CAR-T, zespół anestezjologów niejednokrotnie przesuwał granice niemożliwego.
Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” stawiane jest za wzór w całej Europie. W przestronnych, kolorowych, doskonale wyposażonych salach z dużym sukcesem leczeni są najmłodsi pacjenci. Zespół kliniki może się pochwalić doskonałymi efektami. Przylądek Nadziei znajduje się w europejskiej czołówce pod względem liczby wykonywanych u dzieci przeszczepów szpiku.
Szpital przygotowuje się do kolejnych inwestycji. W planach jest Instytut Pediatrii czy rozwój robotyki.
Interdyscyplinarność i odpowiadanie na potrzeby współczesnej medycyny – to naukowe priorytety Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Rozumiemy potrzebę zastosowania prowadzonych przez nas badań w praktyce. Uczelnia realizuje liczne granty naukowe i badania kliniczne.
Duża wagę przywiązujemy do rozwoju młodych naukowców. W tym celu uruchomiliśmy Program stypendialny Uniwersytet Przyszłości, który oferuje dodatkowe możliwości – od stypendium przez dodatkowe szkolenia i środki na realizację projektu.
W ramach Uczelni działa także Szkoła Doktorska.
Ludzie wielu talentów i o ogromnych sercach – tacy są nasi studenci i doktoranci. Wielu z nich bardzo wcześnie osiąga uznanie naukowe: otrzymują Diamentowe Granty, nagrody i stypendia, wygrywają konkursy. Działają w licznych kołach naukowych i organizacjach studenckich, których w sumie jest na uczelni ponad 100. Szczególną rolę pełnią Samorząd Studentów. Nasi studenci prowadzą projekty, badania, organizują akcje profilaktyczne czy społeczne – w przedszkolach, szkołach, galeriach handlowych; czasem nawet w kinie uczulają wrocławian na stan ich zdrowia i konieczność przeprowadzania badań. Podczas pandemii SARS-CoV-2 wolontariusze wspierali kadrę medyczną w Szpitalu Tymczasowym i wielu innych miejscach, gdzie brakowało rąk do pracy. Konstruowali też przyłbice, szyli maseczki i włączali się na wiele innych sposobów, za co zostali docenieni nagrodami „30 kreatywnych Wrocławia” i „Młode Talenty” w kategorii działalności społecznej.
Szpital Pluszowego Misia Studenci IFMSA Poland za pomocą ukochanych przytulanek pozwalają maluchom oswajać się z lekarzami, badaniami i chorobami. Dzieci uczestniczą w diagnostyce, podpowiadają rozwiązania i sposób leczenia. Dzięki temu później zdecydowanie mniej boją się białego fartucha i lepiej rozumieją konieczność przyjmowania zastrzyków.
Skonsultuj z Farmaceutą – podczas wydarzenia, organizowanego cyklicznie w galeriach handlowych przez studentów z Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji, mieszkańcy Wrocławia mogą odbyć konsultację farmaceutyczną i poddać się pomiarowi ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi czy zawartości tkanki tłuszczowej. Celem jest pobudzenie świadomości społecznej chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca i nadciśnienie, które mogą dotknąć wielu z nas i członków naszych rodzin.
Nauka nie zna dziś granic, stwarzamy naszym studentom i pracownikom liczne możliwości międzynarodowej wymiany doświadczeń. Koordynujemy programy stypendialne, dające doktorantom i młodym naukowcom unikatową szansę na realizację kilkumiesięcznego stażu zagranicznego. Uniwersytet ma podpisane 34 umowy o współpracy z uczelniami zagranicznymi, będącymi znakomitymi ośrodkami naukowo-dydaktycznymi. W ramach umów bilateralnych realizujemy również letnie praktyki studenckie, m.in. w USA, Niemczech, Rumunii i Gruzji. Od 1998 r. uczestniczymy też w Programie ERASMUS+. Z możliwości poznania studiów i pracy na innych uczelniach świata co roku korzysta duża grupa (ok. 200 osób) naszych studentów i pracowników. W ramach programu ERASMUS+ chętnie przyjeżdżają też do nas obcokrajowcy (rocznie około 120 osób), wśród których dominują Hiszpanie, Portugalczycy i Włosi. Jesteśmy jedną z najchętniej wybieranych przez studentów zagranicznych uczelni w Polsce, dzięki czemu zajmujemy obecnie 1 miejsce na 11 uczelni medycznych i 40 miejsce na 207 uczelni realizujących program. Poza solidną dawką wiedzy medycznej przygotowujemy dla studentów zagranicznych różne atrakcje – od imprez integracyjnych po wycieczki pozwalające lepiej poznać Wrocław i resztę kraju.
W ramach English Division rozwijamy studia w języku angielskim. W ofercie mamy kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny. Co roku przyjmujemy na nie blisko 200 studentów z różnych rejonów świata. Najwięcej przyjeżdża do nas Niemców – wysoki poziom nauczania i bliskość domu rodzinnego zachęcają naszych zachodnich sąsiadów do studiowania we Wrocławiu. Naszą uczelnię chętnie wybierają także Szwedzi i Kanadyjczycy. Nie brak też reprezentantów bardziej egzotycznych rejonów, jak Chile, Sri Lanka czy Islandia.
Nasi absolwenci mogą rozwijać swoją karierę naukową w ramach Szkoły Doktorskiej czy dokształcać się w ramach studiów podyplomowych proponowanych przez poszczególne wydziały.
Granicą nie jest też dla nas wiek. Z powodzeniem skłaniamy do studiowania seniorów. Nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku cieszy się ogromną popularnością. Tematyka związana ze zdrowiem, chorobami wieku podeszłego, zagadnienia farmakologiczne i psychologiczne, które oferujemy słuchaczom, spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem.