ONLY IN POLISH
3-LETNIE STUDIA I STOPNIA LICENCJACKIE – STACJONARNE
2-LETNIE STUDIA II STOPNIA MAGISTERSKIE – STACJONARNE
RECRUITMENT REQUIRES SUBMITTING RESULTS FROM:
jeden z przedmiotów do wyboru: biologia, chemia (poziom podstawowy lub rozszerzony); język polski - kryterium dodatkowe
Dietetyka koncentruje się na nauczaniu zasad żywienia człowieka – zdrowego i chorego. Poznasz zasady obowiązujące w określonych jednostkach chorobowych i różnice w żywieniu dzieci i osób dorosłych. Tak zdobytą wiedzę wykorzystasz w praktyce, układając zbilansowane diety. W planie uwzględnione są zajęcia z ogólnej wiedzy o człowieku, np. anatomia, fizjologia człowieka i kliniczny zarys chorób, dzięki czemu zrozumiesz, w jaki sposób funkcjonuje np. układ pokarmowy czy hormonalny oraz jak, stosując odpowiednią dietę, można wpłynąć na stan zdrowia.
Zajęcia odbywają się przede wszystkim w formie ćwiczeń, seminariów i wykładów, ale odwiedzisz także wrocławskie szpitale, gdzie przygotujesz się na późniejszy samodzielny kontakt z pacjentem.
Studia magisterskie poszerzają wiedzę, jaką zdobędziesz na studiach I stopnia, i zwiększają możliwości pracy w zawodzie.
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, komu polecają studiowanie dietetyki:
Idąc na dietetykę, ja i moi znajomi mieliśmy wrażenie, że jest to kierunek łatwy. Co może być trudnego w układaniu diet? Jak się okazuje, to wymagające zadanie. To kierunek dla osób, które są gotowe na ciągłe kształcenie, bo dietetyka jest dziedziną, która stale się rozwija, pełną często sprzecznych informacji, które należy weryfikować. Na tych studiach z pewnością odnajdą się osoby, dla których ważny jest zdrowy styl życia.
Dorota Malinowska
Przede wszystkim jest to kierunek dla osób, które interesują się wpływem żywności na życie i zdrowie człowieka, które chcą również zgłębić wiedzę dotyczącą funkcjonowania ludzkiego organizmu. Na pewno odnajdą się tutaj pasjonaci sportu, rekreacji i siłowni, a także osoby związane w pewien sposób z dietetyką: lekarze, fizjoterapeuci, opiekunowie medyczni. Jest to kierunek dla każdego, kto chciałby zrozumieć sens popularnego powiedzenia „Jesteś tym, co jesz”.
Weronika Szabla
Kierunek dietetyka poleciłabym osobom, które zainteresowane są tematami zdrowego odżywiania i stylu życia oraz tematami okołomedycznymi. Studia poleciłabym także osobom, które lubią śledzić najnowsze doniesienia naukowe, gdyż dietetyka jest dziedziną, która dynamicznie się rozwija. Myślę, że dietetyka może się też spodobać osobom, które dobrze odnajdują się w kuchni.
Karolina Bernacka
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali akurat dietetykę:
Zawsze interesowało mnie to, jak odżywianie się wpływa na nas i nasze zdrowie. Gdy wiedza z książek popularnonaukowych, magazynów lifestylowych i ta promowana w mediach różni się od wiedzy udokumentowanej badaniami naukowymi, warto sięgnąć po rzetelne źródło informacji. Z jednej strony po to, żeby móc doradzać swoim pacjentom, a z drugiej strony po prostu dla siebie. Wierzę, że skuteczną dietą da się złagodzić objawy większości chorób.
Dorota Malinowska
Jestem pasjonatką gotowania i z tym wiążę moją karierę zawodową, ale jestem również osobą świadomą, która lubi dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. W przyszłości chciałabym edukować i zachęcać innych do równie świadomego stylu życia.
Weronika Szabla
Wybrałam kierunek dietetyka, dlatego że interesowały mnie zarówno tematy zdrowego odżywiania, jak i tematy medyczne. Chciałam zdobyć rzetelną wiedzę na temat dietoterapii i dietoprofilaktyki różnych jednostek chorobowych.
Karolina Bernacka
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali studia właśnie na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu:
Jestem z Wrocławia i był to dla mnie oczywisty wybór. To jest naprawdę fajna uczelnia, a kierunek jest na wysokim poziomie. W naszym regionie na najwyższym. Wiadomości żywieniowe można próbować uzyskać na kursach, jednak tylko uczelnia medyczna gwarantuje rzetelną i naukową wiedzę.
Dorota Malinowska
Wybrałam uczelnię medyczną, gdyż nie tylko zapewnia rzetelną wiedzę, ale także w ramach zajęć klinicznych umożliwia kontakt z pacjentami.
Karolina Bernacka
Wrocław to, w mojej opinii, najpiękniejsze miasto w Polsce i nie wyobrażam sobie tutaj nie studiować! Uniwersytet Medyczny był moim pierwszym wyborem ze względu na to, że liczyłam na przekazywanie wiedzy na najwyższym poziomie przez wyspecjalizowaną kadrę związaną bezpośrednio ze środowiskiem szpitalny, medycznym – daje to możliwość spojrzenia na dietetykę z wielu różnych perspektyw.
Weronika Szabla
Na dietetyce będziesz mieć zajęcia z żywienia człowieka, dietetyki, edukacji żywieniowej. Poza tym w planie uwzględnione są zajęcia podobne do tych na kierunku lekarskim, np. anatomia, genetyka, psychologia, fizjologia człowieka i kliniczny zarys chorób. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę niezbędną, by zrozumieć w jaki sposób funkcjonuje np. układ pokarmowy czy hormonalny oraz w jaki sposób stosując odpowiednią dietę można wpłynąć na stan zdrowia.
Zajęcia odbywają się przede wszystkim w formie ćwiczeń, seminariów i wykładów. Na ćwiczeniach będziesz układać diety z wykorzystaniem specjalnego programu żywieniowego. W czasie zajęć odwiedzisz także wrocławskie szpitale, gdzie przygotujesz się na późniejszy samodzielny kontakt z pacjentem.
Wakacyjne praktyki odbywają się po każdym roku. Są naprzemiennie realizowane w szpitalach oraz w gabinetach dietetyków.
Dietetycy mogą prowadzić własną praktykę. Swoje umiejętności wykorzystują np. przy komponowaniu diet dla sportowców, osób chorych lub po prostu chcących zmienić swój styl życia. Będziesz mógł pracować m.in. w klubach sportowych, klubach fitness, klinikach medycyny estetycznej, sklepach ze zdrową żywnością i suplementami diety, salonach SPA, gastronomii, a także w instytutach naukowo-badawczych. Dietetyk po studiach pracować może także w szpitalu, gdzie zajmuje się tworzeniem jadłospisu grupowego dla wszystkich pacjentów i zwraca uwagę na diety dopasowane do chorób danych pacjentów.
Zawód można wykonywać już po studiach licencjackich. Studia magisterskie poszerzają wiedzę jaką zdobędziesz na studiach pierwszego stopnia i zwiększają możliwości pracy w zawodzie. Poza dietetyką, jako studia drugiego stopnia na naszej uczelni, wybrać możesz zdrowie publiczne.
Aby dostać się na dietetykę studia 2-letnie magisterskie musisz mieć ukończone studia I stopnia na kierunku dietetyka lub na kierunku zawierającym w swojej nazwie słowo „dietetyka”. W procesie rekrutacyjnym brany jest pod uwagę wynik wstępnego egzaminu. Egzamin składa się ze 120 pytań testowych, zamkniętych, jednokrotnego wyboru, z przedmiotów zawodowych objętych programem kształcenia na kierunku dietetyka na studiach I stopnia. Dokładne zagadnienia znaleźć można w warunkach rekrutacji. Oprócz tego możesz otrzymać 10 punktów przy rekrutacji za recenzowaną publikację.
Limity miejsc na kierunku dietetyka w rekrutacji 2022/2023:
81 miejsc na studia stacjonarne I stopnia,
50 miejsc na studia stacjonarne II stopnia.
W czasie rekrutacji 2022/2023 na kierunku dietetyki na studia I stopnia o jedno miejsce na studiach stacjonarnych starało się 5 osób. Aby dostać się na dietetykę należało uzyskać 40 punktów rekrutacyjnych (II nabór). W pierwszym naborze próg punktowy był wyższy. Próg punktowy na studia II stopnia wynosił 54 pkt.
Rekrutacja 2021/2022 – studia stacjonarne – 37 pkt., II stopień – 64 pkt.
Rekrutacja 2020/2021 – studia stacjonarne – 55 pkt., II stopień – 66 pkt.
Rekrutacja 2019/2020 – studia stacjonarne – 45 pkt., II stopień – 69 pkt.
Rekrutacja 2018/2019 – studia stacjonarne – 53 pkt., II stopień – 52 pkt.
Rekrutacja 2017/2018 – studia stacjonarne – 57 pkt., II stopień – 68 pkt.
Dla studiów I stopnia maksymalna liczba punktów do zdobycia to 100.
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci, po spełnieniu warunków rekrutacji na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów.
Finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów.
Na pierwszym roku olimpijczycy mogą liczyć na stypendium przyznawane przez Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także stypendium przyznawane przez Radę Miejską Wrocławia w wysokości do 1000 zł na okres 9 miesięcy.
Szczegółowe zasady przyjmowania na I rok studiów laureatów/finalistów/uczestników ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiad przedmiotowych sprawdzisz w Uchwale Senatu UMW nr 1979.
Rekrutacja kandydatów na I rok studiów według niniejszych zasad dotyczy olimpijczyków z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji.
There are NO entrance exams in English Division! Following information only applies to you if you wish to begin your studies in Polish.
The entrance Polish language exam is organised by the Wroclaw Medical University and is obligatory for candidates having a certificate/diploma obtained abroad, who are admitted to full-time and part-time studies in the Polish language. Exam results are an additional entry criterion for ranking candidates for limited places.
In this year's admission process, the Polish language exam will be conducted remotely through a test portal.
The exam may consist of listening comprehension section and test section, with a focus on biology and chemistry vocabulary. Its purpose is to determine the candidate's knowledge of Polish language.
The exam may consist of listening comprehension section and test section, with a focus on biology and chemistry vocabulary. Its purpose is to determine the candidate's knowledge of Polish language. . The candidate having certificate obtained abroad is obliged to declare in the IRK admission system that he/she will take the university Polish language exam. This also applies to candidates with an IB/EB diploma, if there is no result in Polish language teaching on this diploma.
Here you will find:
2.Informacja o wstępnym egzaminie teoretycznym na studia stacjonarne II stopnia na kierunku Dietetyka.
Tu znajdziesz Regulamin egzaminu wstępnego na II stopień Dietetyki
3.Informacja o uznawaniu uczelnianego egzaminu wstępnego UEW zdawanego z przedmiotów kierunkowych na innej uczelni
Please be advised that in the 2022/2023 admission process, Wroclaw Medical University will recognise certificates of results from UEW conducted from 2020 by other academic medical universities, on the template valid for 2020, in the subject area applicable to the particular field of study. The results of the preliminary examination will be recognised provided that the exams are conducted on the examination sheets prepared by the Central Examination Board and assessed according to the standards applicable when grading the matura exam sheets.
In 2016, the agreement on mutual recognition of results of entrance examinations for studies conducted in the Polish language was concluded by the following Universities:
* Collegium Medicum of the Jagiellonian University in Kraków (CM UJ) recognises the achievements of candidates, obtained in exams conducted (nationwide mode) in other medical universities, but the Medical University of Wrocław does not recognise the results of the entrance exam taken since 2016 at CM UJ as CM UJ organises its own, not national, exams for candidates with the 'old matura exam'.
Applicants with disabilities shall notify the Student Affairs Department of their special needs at least 6 weeks before the deadlines and activities specified in the schedule appropriate to the field, mode and level of study. Please note: everyone is subject to the same admission requirements.
Candidates with disabilities can be provided with:
Rector's Representative for Students and Doctoral Students with Disabilities is Dr Krzysztof Aleksandrowicz, e-mail: krzysztof.aleksandrowicz@umw.edu.pl
Contact for candidates - Admission Committees
(available once admission has started)
Due to the pandemic, we recommend contacting us by email:
rekrutacja.dietetyka@umw.edu.pl
(71) 784 02 03
from 10.00 a.m. to 2.00 p.m.
ul. Borowska 211, Wrocław
Contact for candidates - Admission Office
Due to the pandemic, we recommend contacting us by email:
rekrutacjaumw@umw.edu.pl
665 866 669, 781 610 045
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Kontakt dla studentów – dziekanat Wydziału Farmaceutycznego
farmacja@umw.edu.pl
(71) 784 02 03
ul. Borowska 211, Wrocław
Studenci dietetyki podczas zajęć uczą się nie tylko tego jak pomóc pacjentom zadbać o prawidłową sylwetkę, ale również układać jadłospisy dla osób dotkniętych najróżniejszymi jednostkami chorobowymi.
Website by Admission and Graduate Career Path Monitoring Office. Contact: rekrutacjaumw@umw.edu.pl
4