WYDZIAŁ FARMACEUTYCZNY (studia stacjonarne i niestacjonarne od poniedziałku do piątku)
5-LETNIE STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE – STACJONARNE I NIESTACJONARNE
PRZEDMIOTY KTÓRE MUSISZ ZDAĆ NA MATURZE:
biologia (poziom rozszerzony) oraz drugi przedmiot do wyboru: chemia albo matematyka (poziom podstawowy - przelicznik 0,8 lub poziom rozszerzony - przelicznik 1)
Studia na kierunku analityka medyczna kształcą przyszłych diagnostów laboratoryjnych, czyli osoby, które za pomocą specjalistycznych metod i aparatury, wykonują badania z zakresu m.in. chemii klinicznej, analityki ogólnej, hematologii, serologii z transfuzjologią, immunologii i mikrobiologii, genetyki i biologii molekularnej. W zakresie kompetencji diagnosty laboratoryjnego znajduje się również nadzór nad wykonaniem oznaczeń laboratoryjnych oraz autoryzacja wyników. Przedmiotem badań jest materiał biologiczny w postaci m.in. krwi, moczu, kału, płynu mózgowo-rdzeniowego, stawowego, opłucnowego, otrzewnowego, nasienia czy materiału tkankowego.
Podczas studiów nauczysz się również jak zorganizować i jak zarządzać medycznym laboratorium diagnostycznym, poznasz istotne zagadnienia z zakresu prawa medycznego oraz systemu zarządzania jakością w laboratorium. Diagności ściśle współpracują z lekarzami, którzy na podstawie uzyskanych wyników badań stawiają rozpoznanie choroby i podejmują decyzje o leczeniu. Jest to kierunek interdyscyplinarny.
Analityka medyczna to jeden z trzech kierunków funkcjonujących w ramach Wydziału Farmaceutycznego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.
Studenci analityki medycznej dużą część studiów poświęcają przedmiotom, które w przyszłości umożliwią im ścisłą współpracę w interdyscyplinarnym zespole diagnostyczno- terapeutycznym, w zakresie diagnostyki, monitorowania chorób i farmakoterapii. Dlatego studia na tym kierunku skupiają się na nauce m.in. anatomii, histologii, patofizjologii i fizjologii oraz fizykochemicznych i biochemicznych aspektach analizy materiałów biologicznych, w tym krwi.
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, komu poleciliby analitykę medyczną:
Ważną cechą diagnosty jest odporność – materiał, który bada, nie zawsze ma przyjemny wygląd czy zapach. Trzeba mieć świadomość, że będziemy mieć do czynienia z każdym płynem ustrojowym (początkowo badań uczymy się na własnych próbkach) i nie można się nim brzydzić. Diagnosta musi też być odpowiedzialny – analizowane próbki bywają potencjalnie zagrażające, więc nie można lekceważyć zasad bezpieczeństwa związanych np. z właściwym strojem. Ważna jest też skrupulatność przy postępowaniu z materiałem, żeby nie zafałszować wyniku i nie zmarnować samej próbki. Krew zazwyczaj można pobrać po raz drugi, ale np. w przypadku płynu mózgowo-rdzeniowego sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Analityk musi też być ciekawy i nieustannie się dokształcać – jesteśmy partnerami lekarzy, którzy często pytają nas o możliwość wykonania dodatkowych badań, i nie możemy odstawać od nich wiedzą.
Nadia Szczepanik
Studiowanie analityki medycznej jest dla osób, które nie boją się wyzwań. Kierunek łączy w sobie wiele dziedzin z nauk przyrodniczych, ale jest to również kierunek medyczny i wymaga specjalistycznej wiedzy. Z pewnością poleciłabym go osobom, którym niestraszna jest chemia i biologia, czerpią przyjemność z zajęć w laboratorium oraz interesują się światem mikro, który można obserwować godzinami pod mikroskopem świetlnym.
Julia Kurzynoga
Ten kierunek poleciłabym przede wszystkim osobom, które interesują się medycyną, ale nie widzą siebie może w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Powiem krótko: jeżeli masz typowo analityczny umysł, chciałbyś pracować w laboratorium, a jednocześnie służyć swoją pracą dobru i zdrowiu pacjentów – ten kierunek jest dla ciebie!
Magdalena Król
Jeśli na biologii w liceum najbardziej zaciekawiły cię molekularne procesy zachodzące w naszym organizmie, a przy tym jesteś wytrwały i cierpliwy – to kierunek dla ciebie. Wiele ćwiczeń praktycznych wymaga również opanowania i dokładności.
Monika Kacperczyk
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali studia na kierunku analityka medyczna:
Już jako dziecko chciałam być kimś w rodzaju naukowca i pracować w laboratorium. W późniejszych latach doszły do tego jeszcze zainteresowania biologią człowieka i medycyną. Szukając odpowiedniego kierunku dla siebie, natrafiłam na artykuły o analityce medycznej i stwierdziłam, że to jest właśnie to, co chciałabym studiować. Nie żałuję swojego wyboru!
Magdalena Król
Zawsze interesowałam się biologią i chemią, więc naturalne dla mnie było, że zdecyduję się na studia związane z medycyną. Aplikowałam na Wydział Farmaceutyczny z myślą o studiowaniu farmacji, ale zostałam przyjęta na analitykę medyczną, którą początkowo, jak wielu moich kolegów, traktowałam jako etap przejściowy. Po pierwszym roku studiów spodobała mi się na tyle, że postanowiłam zostać – diagnosta laboratoryjny to ogromnie ciekawy zawód dający duże możliwości. Dużym plusem okazał się też kameralny charakter studiów. Mój rok liczy kilkadziesiąt osób, więc wszyscy się znamy i wspieramy, łatwo też nawiązać dobry kontakt z prowadzącymi zajęcia.
Nadia Szczepanik
Analityka medyczna była moim pierwszym wyborem, ponieważ jest to niezwykle interesująca, ale także mało znana dziedzina medycyny, która od pierwszych zajęć skradła moje serce.
Julia Kurzynoga
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu:
Wybrałam Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, ponieważ przekonały mnie zajęcia praktyczne prowadzone w niedawno powstałym kampusie Wydziału Farmaceutycznego. Wyposażone w najnowszy sprzęt laboratoria i designerskie wnętrze zdecydowanie podnoszą komfort studiowania na naszej uczelni.
Monika Kacperczyk
Jestem wrocławianką od urodzenia. O prestiżu studiowania na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu mówiono już od początku liceum. Wykwalifikowana kadra, wspaniali naukowcy, którzy przekazują swoją wiedzę studentom, a także wspierają ich w działaniach zarówno naukowych, jak i wykraczających poza sylabusy, to najważniejsze, co przekonało mnie do UMW. Nowy i bardzo nowoczesny Wydział Farmaceutyczny utwierdził mnie w przekonaniu, że warto zostać na studia we Wrocławiu.
Julia Kurzynoga
Mój dziadek pochodzi z Dolnego Śląska i chyba zawsze skrycie pragnął, by ktoś z rodziny wrócił w jego strony, przez co bardzo zachęcał mnie do wybrania Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodatkowo to jeden z najlepszym uniwersytetów kształcących medyków w Polsce, żywo współpracujący z uczelniami z innych krajów, więc nie zastanawiałam się zbyt długo nad moim wyborem.
Magdalena Król
W pierwszej połowie studiów dominują przedmioty podstawowe, czyli między innymi anatomia, histologia, fizjologia oraz patofizjologia. Wiedza teoretyczna jest niezbędna, żeby móc prawidłowo przeprowadzać badania i interpretować ich wyniki.
Kolejne 2,5 roku nauki upływa głównie na studiowaniu przedmiotów kierunkowych, m.in.: hematologii, chemii klinicznej, diagnostyki laboratoryjnej, analityki ogólnej, serologii z transfuzjologią oraz na praktycznej nauce zawodu w laboratoriach.
W przebiegu studiów, studenci mają możliwość obserwacji i uczestnictwa w pracy diagnostów laboratoryjnych w szpitalach. Na ostatnim – 5 roku nauki odbywają się zajęcia z propedeutyki medycyny, wprowadzające w podstawy zawodu lekarza i roli diagnosty w pięciu dziedzinach: chirurgii, ginekologii i położnictwa, intensywnej terapii, pediatrii i interny.
Przez cały okres studiów dominują zajęcia praktyczne, które rozpoczynają się już na pierwszym roku. Od 2 do 5 roku nauki większość czasu student spędza w laboratoriach wydziałowych lub szpitalnych, gdzie pracuje wykorzystując specjalistyczną aparaturę laboratoryjną.
Obowiązkowe praktyki wakacyjne zaczynają się już po 2 roku studiów i obejmują praktyczne aspekty z zakresu organizacji i systemu jakości laboratorium oraz diagnostyki parazytologicznej. Praktyki po 3 roku studiów obejmują analitykę ogólną, hematologię i koagulologię oraz chemię kliniczną, a po 4 roku serologię grup krwi i transfuzjologię oraz mikrobiologię. Miejsca czekają w laboratoriach szpitalnych i prywatnych na terenie Wrocławia, ale chętni mogą organizować je również we własnym zakresie.
Istnieje ustawowy obowiązek ustawicznego doskonalenia zawodowego, wymagający od diagnostów laboratoryjnych stałego poszerzania wiedzy, umiejętności i kompetencji. . Celem szkolenia stałe dokształcanie się w zakresie nowych osiągnięć diagnostyki laboratoryjnej, poprzez m.in. udział w kursach, sympozjach, posiedzeniach naukowo-szkoleniowych towarzystw naukowych czy publikacje naukowe.
Diagnosta może również podnosić swoje kwalifikacje poprzez kształcenie podyplomowe i specjalizacyjne. Obecnie dostępnych jest 13 specjalizacji, m.in.: laboratoryjna mikrobiologia medyczna, laboratoryjna diagnostyka medyczna, laboratoryjna genetyka medyczna lub sądowa czy laboratoryjna transfuzjologia medyczna.
Analityka medyczna to wszechstronny kierunek studiów. Studia są bardzo interesujące, a dziedzina nieustannie się rozwija, co przekłada się na liczbę potencjalnych miejsc pracy.
Po ukończeniu kierunku analityka medyczna istnieje możliwość podjęcia pracy w laboratoriach diagnostycznych zarówno w publicznych jak i prywatnych podmiotach opieki zdrowotnej, w tym m.in. laboratoriach szpitalnych, zakładach medycyny sądowej, klinikach leczenia niepłodności, ośrodkach badawczych i laboratoriach naukowych.
Ponadto, diagności laboratoryjni biorą udział w badaniach klinicznych, angażują się w prace jednostki organizacyjnej samorządu zawodowego (KIDL), Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej, kierują szkoleniem specjalizacyjnym młodszych kolegów.
Na studia niestacjonarne na kierunku analityka medyczna obowiązują te same zasady rekrutacji, co na studia stacjonarne. Opłata wynosi 21 000 zł za każdy rok studiów, a zajęcia odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku, a nie w trybie weekendowym.
Limity miejsc na kierunku analityka medyczna w rekrutacji 2024/2025:
90 miejsc na studia stacjonarne
10 miejsc na studia niestacjonarne.
W rekrutacji 2024/2025 na kierunek analityka medyczna o jedno miejsce na studiach stacjonarnych starały się 6 osób. Minimalna liczba punktów, która zakwalifikowała kandydata na kierunek analityka medyczna na studia stacjonarne wynosiła 89.
Rekrutacja 2023/2024 – studia stacjonarne – 72 pkt.
Rekrutacja 2022/2023 – studia stacjonarne – 75 pkt. (w II naborze). W I naborze próg punktowy był wyższy.
Rekrutacja 2020/2021 – studia stacjonarne – 71 pkt.
Rekrutacja 2020/2021 – studia stacjonarne – 64 pkt.
Rekrutacja 2019/2020 – studia stacjonarne – 65 pkt.
Rekrutacja 2018/2019 – studia stacjonarne – 90 pkt.
Rekrutacja 2017/2018 – studia stacjonarne – 114 pkt.
Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 200.
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci, po spełnieniu warunków rekrutacji na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów.
Finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów.
Na pierwszym roku olimpijczycy mogą liczyć na stypendium przyznawane przez Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także stypendium przyznawane przez Radę Miejską Wrocławia w wysokości do 1000 zł na okres 9 miesięcy.
Szczegółowe zasady przyjmowania na I rok studiów laureatów/finalistów/uczestników ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiad przedmiotowych sprawdzisz w Uchwale Senatu UMW nr 1979.
Rekrutacja kandydatów na I rok studiów według niniejszych zasad dotyczy olimpijczyków z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji.
1.Informacja o uczelnianym egzaminie wstępnym z języka polskiego
Egzamin wstępny z języka polskiego, organizowany przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, jest obowiązkowy dla kandydatów ze świadectwem/dyplomem uzyskanym za granicą przyjmowanych na studia prowadzone w języku polskim w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Wyniki egzaminu stanowią dodatkowe kryterium kwalifikacji w rankingu kandydatów na limitowane miejsca, co oznacza, że uzyskane punkty nie są doliczane do sumy punktów rekrutacyjnych z przedmiotów kierunkowych.
Egzamin z języka polskiego, zostanie przeprowadzony w jednym terminie, określonym w harmonogramie rekrutacji, w formie zdalnej za pośrednictwem portalu testowego.
Egzamin, odpowiadający poziomowi B2, może składać się z części sprawdzającej rozumienie ze słuchu oraz części testowej, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa z zakresu biologii i chemii. Jego celem jest określenie stopnia znajomości języka polskiego przez kandydata.
Kandydat posiadający świadectwo uzyskane za granicą jest zobowiązany zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym IRK w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji. Dotyczy również kandydatów z dyplomem IB/EB, gdy na tym świadectwie brak wyniku z nauczania języka polskiego.
Regulamin oraz terminy egzaminu z języka polskiego w formie zdalnej znajdziesz tu Zapoznaj się z nimi!
2.Informacja o uznawaniu uczelnianego egzaminu wstępnego UEW zdawanego z przedmiotów kierunkowych na innej uczelni – dla kandydatów ze świadectwem zagranicznym.
Informujemy, że w rekrutacji 2024/2025 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie uznawał zaświadczenia o wynikach z UEW przeprowadzonych od 2022r. przez inne akademickie uczelnie medyczne, na wzorze obowiązującym w roku 2022, z przedmiotów kierunkowych, obowiązujących dla danego kierunku studiów. Warunkiem uznania wyników z egzaminu wstępnego jest jego przeprowadzanie na arkuszach egzaminacyjnych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz ocenionych według standardów obowiązujących przy ocenianiu arkuszy egzaminu maturalnego.
W roku 2016 porozumienie o wzajemnym uznawaniu wyników egzaminów wstępnych na studia prowadzone w języku polskim, było zawarte przez następujące Uczelnie:
* Collegium Medicum UJ uznaje osiągnięcia kandydatów, uzyskane na egzaminach przeprowadzonych (w trybie ogólnopolskim) w innych uczelniach medycznych, ale Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu nie uznaje wyników egzaminu wstępnego zdawanego od 2016 r. w CM UJ , ponieważ CM UJ organizuje własne, a nie ogólnopolskie egzaminy dla kandydatów legitymujących się „starą maturą”.
Biuro ds Osób z Niepełnosprawnościami powstało po to, aby te osoby wspierać. Do każdej osoby zgłaszającej się do Biura podchodzimy indywidualnie, wspólnie szukając możliwości likwidacji barier wynikających z niepełnosprawności. W przypadku konieczności zapewnienia kandydatom z niepełnosprawnością wsparcia w procesie rekrutacji na I rok studiów niezbędne jest określenie swoich potrzeb oraz zgłoszenie ich bezpośrednio do Biura ds Osób z Niepełnosprawnościami lub Biura Rekrutacji. Wniosek o udzielenie wsparcia należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem, najpóźniej w terminie do 6 tygodni przed terminami i czynnościami określonymi w harmonogramie rekrutacji, by umożliwić uczelni zapewnienie tego wsparcia w pożądanym czasie. Wszyscy kandydaci podchodzą do rekrutacji i przechodzą postępowanie kwalifikacyjne zgodnie z obowiązującymi na danym kierunku studiów warunkami rekrutacji.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie internetowej https://www.umw.edu.pl/pl/kierunek-lekarski/oferta-niepelnosprawne oraz znajdującym się tam regulaminem wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami.
Kandydatom z niepełnosprawnością rekrutującym się na studia możemy zaoferować użyczenie sprzętu specjalistycznego ułatwiającego naukę (dyktafony, tablety, stetoskopy, pętle indukcyjne szyjne), natomiast osobom przyjętym na studia:
Biuro ds. Osób z niepełnosprawnościami
Pełnomocnik Rektora ds. Studentów i Doktorantów Niepełnosprawnych: dr Krzysztof Aleksandrowicz e-mail: krzysztof.aleksandrowicz@umw.edu.pl
Kontakt dla kandydatów – Komisja Rekrutacyjna
(dostępny po rozpoczęciu rekrutacji)
Zalecamy kontakt mailowy:
rekrutacja.farmacja@umw.edu.pl
693 966 885
w godzinach: od 10:00 do 14:00
Kontakt dla kandydatów – Biuro Rekrutacji
Zalecamy kontakt mailowy:
rekrutacjaumw@umw.edu.pl
+48 665 866 669, +48 781 610 045
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Studenci podczas zajęć w laboratorium Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Wydziału Farmaceutycznego
Stronę prowadzi Biuro Rekrutacji i Badania Losów Absolwentów UMW. Kontakt: rekrutacjaumw@umw.edu.pl
58