ONLY IN POLISH
5-YEAR MASTERS DEGREE STUDIES
PRZEDMIOTY KTÓRE MUSISZ ZDAĆ NA MATURZE:
biologia oraz do wyboru jeden z przedmiotów: chemia, fizyka, fizyka i astronomia (poziom podstawowy albo rozszerzony); język polski - kryterium dodatkowe
Fizjoterapia jest integralną częścią obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Zajmuje się wykorzystaniem w leczeniu i terapii metod oraz środków naturalnych, takich jak różne rodzaje energii fizycznej, występującej w środowisku człowieka.
Fizjoterapeuta to osoba wykonującą zawód medyczny, legitymującą się kompetencjami i kwalifikacjami do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie. W pracy zawodowej wykorzystuje ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne, w celu utrzymywania i przywrócenia maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych człowieka. Fizjoterapeuta po zakończeniu studiów będzie posiadał kompetencje do badania, oceny, diagnostyki funkcjonalnej oraz programowania postępowania fizjoterapeutycznego.
Jednolite studia magisterskie trwają 5 lat. Kończą się obroną pracy magisterskiej. Po ukończeniu studiów absolwent przystępuje do Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego.
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, komu poleciliby studiowanie fizjoterapii:
Wszystkim osobom, które fascynują się tajemnicami ludzkiego ciała, jego budowy, funkcji oraz zdolności adaptacyjnych i naprawczych. Polecam ten kierunek wszystkim, którzy chcą pracować w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem, którzy chcą zajmować się precyzyjną diagnostyką, a dzięki temu leczeniem przyczyn, a nie objawów problemów pacjenta. Polecam ten kierunek osobom, które chcą się udać w fascynującą i trwającą całe życie podróż po niezmierzonym oceanie nauki, jakim jest człowiek!
Dawid Gut
Praca fizjoterapeuty wymaga nawiązania szczególnej więzi między terapeutą a pacjentem. Z tego względu poleciłabym ten kierunek osobom, które właśnie w pracy z ludźmi odnajdują się najbardziej, a przy tym są cierpliwe, pracowite, mają w sobie dar przekonywania i nie boją się pracy fizycznej. Fizjoterapia rozwija się teraz bardzo dynamicznie i na wielu polach, co sprawia, że zarówno osoba ukierunkowana na pracę z dziećmi, jak i specjalizacje typowo sportowe odnajdzie się na tym kierunku.
Marlena Telenga
Na fizjoterapii bardzo dobrze sprawdzą się osoby, które miały do czynienia ze sportem, a na skutek kontuzji przestały trenować. Oczywiście nie jest to warunek konieczny, ale u tego typu osób przejawia się samoistne i szczere zainteresowanie tematem. Sprawność fizyczna się przydaje, ponieważ wykonywanie tej pracy często wiąże się z koniecznością przesunięcia lub przeniesienia pacjenta. Równie ważne są pasja do pomagania i wrażliwość na potrzeby innych, ponieważ fizjoterapeuci w większości przypadków pracują z osobami niepełnosprawnymi. W tej sytuacji kluczową rolę odgrywa empatia, połączona w dość nietypową parę ze stanowczością. Fizjoterapeuta musi umieć zmotywować pacjenta i przekonać go, że włożony w ćwiczenia wysiłek się opłaci.
Zuzanna Zientek
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali studia na kierunku fizjoterapia:
Interesował mnie zawód, w którym mogłabym połączyć pracę z pacjentem z elementami aktywności fizycznej. Drugim argumentem była możliwość założenia własnej działalności. Fizjoterapia nie była moim pierwszym wyborem, długo wahałam się przy podejmowaniu decyzji, ale już pierwszy semestr utwierdził mnie w przekonaniu, że był to strzał w dziesiątkę. Jestem bardzo zadowolona ze studiów, nie tylko pod względem nauki, ale też atmosfery panującej na kierunku i uczelni. Na początku wiele naszych zajęć ma formę zabawy (wychowanie fizyczne, pływanie, gry i zabawy), co ułatwia integrację i zawieranie przyjaźni.
Zuzanna Zientek
Ponieważ kilkukrotnie doznałem w swoim życiu poważnych kontuzji i tylko dlatego, że spotkałem wówczas na swojej drodze niesamowitego fizjoterapeutę, mogę dzisiaj w pełni funkcjonować bez najmniejszych problemów, biegać maratony i dźwigać spore kilogramy. Dzięki tym spotkaniom przekonałem się, jak wspaniałą i niesamowicie efektowną i efektywną pracę potrafi wykonać fizjoterapeuta. To otworzyło mi oczy na pasję mojego życia i przekonało mnie, że ja także chciałbym być równie skuteczny w pomocy drugiemu człowiekowi.
Dawid Gut
Długo zastanawiałam się nad wyborem kierunku studiów i do ostatniego momentu rekrutacji nie byłam przekonana, czy podejmuję dobrą decyzję. Teraz wiem, że jestem we właściwym miejscu i nie mogłam wybrać lepiej, bo nic nie daje mi takiej satysfakcji jak systematyczna praca z pacjentem nad osiągnięciem wspólnie określonego celu. Same studia są dla mnie niezwykle ciekawe i dają ogromne możliwości, a koła naukowe działające przy Katedrze Fizjoterapii pozwalają na rozpoczęcie pracy naukowej i połączenie jej z rozwojem umiejętności praktycznych.
Marlena Telenga
Dlaczego warto studiować fizjoterapię na uczelni medycznej?
Anatomii można uczyć się w prosektorium, nie tylko z atlasów. Dyplom uczelni medycznej jest doceniany wśród pracodawców. Mając zajęcia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym można poznać charakterystykę pracy z różnymi pacjentami (kardiologicznymi, ortopedycznymi, neurologicznymi itd.), by świadomie zadecydować o dalszej specjalizacji.
Zapytaliśmy również kilku naszych studentów dlaczego wybrali Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu:
Był to jedyny uniwersytet, na który złożyłem dokumenty na kierunek fizjoterapia. Wybrałem go, ponieważ słyszałem wiele pozytywnych opinii o Katedrze Fizjoterapii i nauczycielach akademickich w niej pracujących – i nie były to błędne opinie.
Dawid Gut
Wybrałam Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, bo pozwala mi on łączyć moje dwie największe pasje – naukę i śpiew. Nasza uczelnia zrzesza nie tylko ludzi ambitnych, którzy swoją wiedzą chcą pomagać i służyć innym, ale i ludzi niezwykle wrażliwych i uzdolnionych artystycznie. Uniwersytecki Chór Medici Cantantes oraz Orkiestra Uniwersytetu Medycznego dają możliwość rozwijania pasji, która wcale nie musi kolidować ze studiami, a nawet z nimi współgra, pokazując, że medycy mają różne oblicza.
Marlena Telenga
Program studiów obejmuje przedmioty, których uczą się także lekarze i pielęgniarki. Jednak większość przedmiotów występuje tylko w programach nauczania fizjoterapeutów. Nauczycielami fizjoterapeutów są fizjoterapeuci, lekarze, psycholodzy i inni specjaliści.
W czasie studiów fizjoterapeuci uczą się o chorobach i ich objawach. Poznają wskazania i przeciwwskazania do stosowania konkretnych ćwiczeń i zabiegów. Uczą się, jak można zapobiec deformacjom, zmianom zwyrodnieniowym, dolegliwościom bólowym oraz jak dobrać sprzęt ortopedyczny.
Na pierwszym roku studiów wśród przedmiotów z kategorii humanistyczno-społecznej znajdują się między innymi pedagogika ogólna i specjalna, socjologia niepełnosprawności i psychologia, które mają na celu wypracować u przyszłych fizjoterapeutów zdolność komunikacji z pacjentem. Ponadto studenci uczą się biochemii, biofizyki i oczywiście anatomii. Kluczowym elementem tego zawodu jest sprawność, stąd też zajęcia wychowania fizycznego i pływanie. Na drugim semestrze pierwszego roku znacznie poszerza się zakres przedmiotów zawodowych, kontynuowana jest metodyka nauczania ruchu, a rozpoczynają się zajęcia z diagnostyki funkcjonalnej, fizykoterapii, z masażu czy kinezyterapii.
Na pierwszym semestrze wiedzę przyswajamy na wykładach, ćwiczeniach audytoryjnych, seminariach, a nawet na zajęciach prowadzonych w warunkach symulowanych, takich jak pierwsza pomoc przedmedyczna, której nie da się nauczyć bez praktyki. Student fizjoterapii ma też do wyboru szeroką gamę zajęć ruchowych. Część przedmiotów jest realizowana w kilku formach. Dobrym przykładem jest anatomia, nauczana zarówno w formie wykładów, jak i zajęć praktycznych odbywających się w prosektorium.
Praktyka zawodowa to integralny element procesu kształcenia. Każdy student podczas realizacji praktyki zawodowej, uczestniczy w wykonywaniu czynności zawodowych w realnych warunkach pracy fizjoterapeuty, pod ścisłym nadzorem opiekuna praktyki w placówce.
Po zakończeniu kształcenia na pierwszym roku studiów, przewidziano tzw. praktykę asystencką (czas realizacji to 150 godzin dydaktycznych, czyli 3 tygodnie).
Praktyka realizowana jest pod opieką wykwalifikowanego fizjoterapeuty. W tym czasie student asystuje i obserwuje pracę fizjoterapeuty, ewentualnie, w uzasadnionych przypadkach może realizować czynności zawodowe, jednak pod ścisłym nadzorem opiekuna, w oparciu o nabytą w procesie kształcenia, wiedzę i umiejętności.
Z roku na rok, system kształcenia zakłada wydłużenie czasu odbywania praktyk zawodowych. W procesie kształcenia student uczestniczy również w ćwiczeniach klinicznych, wykonując czynności zawodowe przy pacjencie, w ścisłym kontakcie i pod nadzorem nauczyciela akademickiego.
Na studia niestacjonarne obowiązują te same zasady rekrutacji, co na studia stacjonarne. Opłata wynosi 10 000 zł za każdy rok studiów I stopnia, 9500 za każdy rok studiów jednolitych magisterskich oraz 9000 zł za każdy rok studiów II stopnia. Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w weekendy – od piątku do niedzieli.
Limity miejsc na kierunku fizjoterapii w rekrutacji 2022/2023:
92 miejsca na studia stacjonarne
40 miejsc na studia niestacjonarne.
W rekrutacji 2022/2023 na kierunku fizjoterapia o jedno miejsce starało się 5 osób. Aby dostać się na fizjoterapię należało uzyskać 63 pkt. (II nabór). W I naborze próg punktowy był wyższy.
Rekrutacja 2021/2022 – 75 pkt., na studia jednolite magisterskie w formie stacjonarnej (II nabór).
Rekrutacja 2020/2021 – 90 pkt., na studia jednolite magisterskie w formie stacjonarnej (II nabór).
Rekrutacja 2019/2020 – 65 pkt., na studia jednolite magisterskie w formie stacjonarnej, na studia II stopnia – 65 pkt.
Rekrutacja 2018/2019 – 85 pkt., na studia II stopnia – 57 pkt.
Rekrutacja 2017/2018 – 79 pkt., na studia II stopnia – 68 pkt.
Dla studiów jednolitych magisterskich maksymalna liczba punktów do zdobycia to 200.
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci, po spełnieniu warunków rekrutacji na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów.
Finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów.
Na pierwszym roku olimpijczycy mogą liczyć na stypendium przyznawane przez Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także stypendium przyznawane przez Radę Miejską Wrocławia w wysokości do 1000 zł na okres 9 miesięcy.
Szczegółowe zasady przyjmowania na I rok studiów laureatów/finalistów/uczestników ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiad przedmiotowych sprawdzisz w Uchwale Senatu UMW nr 1979.
Rekrutacja kandydatów na I rok studiów według niniejszych zasad dotyczy olimpijczyków z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji.
There are NO entrance exams in English Division! Following information only applies to you if you wish to begin your studies in Polish.
The entrance Polish language exam is organised by the Wroclaw Medical University and is obligatory for candidates having a certificate/diploma obtained abroad, who are admitted to full-time and part-time studies in the Polish language. Exam results are an additional entry criterion for ranking candidates for limited places.
In this year's admission process, the Polish language exam will be conducted remotely through a test portal.
The exam may consist of listening comprehension section and test section, with a focus on biology and chemistry vocabulary. Its purpose is to determine the candidate's knowledge of Polish language.
The exam may consist of listening comprehension section and test section, with a focus on biology and chemistry vocabulary. Its purpose is to determine the candidate's knowledge of Polish language. . The candidate having certificate obtained abroad is obliged to declare in the IRK admission system that he/she will take the university Polish language exam. This also applies to candidates with an IB/EB diploma, if there is no result in Polish language teaching on this diploma.
Here you will find:
2. information about the recognition of the university entrance examination (UEW) in subjects taken at another higher education institution
Please be advised that in the 2022/2023 admission process, Wroclaw Medical University will recognise certificates of results from UEW conducted from 2020 by other academic medical universities, on the template valid for 2020, in the subject area applicable to the particular field of study. The results of the preliminary examination will be recognised provided that the exams are conducted on the examination sheets prepared by the Central Examination Board and assessed according to the standards applicable when grading the matura exam sheets.
In 2016, the agreement on mutual recognition of results of entrance examinations for studies conducted in the Polish language was concluded by the following Universities:
* Collegium Medicum of the Jagiellonian University in Kraków (CM UJ) recognises the achievements of candidates, obtained in exams conducted (nationwide mode) in other medical universities, but the Medical University of Wrocław does not recognise the results of the entrance exam taken since 2016 at CM UJ as CM UJ organises its own, not national, exams for candidates with the 'old matura exam'.
Applicants with disabilities shall notify the Student Affairs Department of their special needs at least 6 weeks before the deadlines and activities specified in the schedule appropriate to the field, mode and level of study. Please note: everyone is subject to the same admission requirements.
Candidates with disabilities can be provided with:
Rector's Representative for Students and Doctoral Students with Disabilities is Dr Krzysztof Aleksandrowicz, e-mail: krzysztof.aleksandrowicz@umw.edu.pl
Contact for candidates - Admission Committees
(available once admission has started)
Due to the pandemic, we recommend contacting us by email:
rekrutacja.fizjoterapia@umw.edu.pl
(71) 784 18 26
w godzinach od 10:00 do 14:00
ul. K. Bartla 5, Wrocław
Contact for candidates - Admission Office
Due to the pandemic, we recommend contacting us by email:
rekrutacjaumw@umw.edu.pl
665 866 669, 781 610 045
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Kontakt dla studentów – dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu
wnoz@umw.edu.pl
(71) 784 18 05
ul. K. Bartla 5, Wrocław
Studenci fizjoterapii ćwiczą metody specjalne, sala w Centrum Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej
Website by Admission and Graduate Career Path Monitoring Office. Contact: rekrutacjaumw@umw.edu.pl
4