PL | EN

POZNAJ TAJEMNICE KIERUNKÓW UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO WE WROCŁAWIU

CIEKAWOSTKI I MAŁO ZNANE FAKTY O STUDIACH I PRACY W ZAWODZIE

ZDROWIE PUBLICZNE

CZYM JEST ZDROWIE PUBLICZNE? To interdyscyplinarny kierunek umożliwiający zdobycie wszechstronnej wiedzy z zakresu funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i budowania kapitału zdrowotnego społeczeństwa. Łączy wiedzę z zakresu nauk medycznych, społecznych i humanistycznych.


Podczas studiów zdobędziesz wiedzę m.in. o:

  • procesach biologicznych, budowie i czynnościach ludzkiego organizmu,
  • pochodzeniu, diagnostyce i leczeniu wybranych chorób,
  • określaniu potrzeb zdrowotnych społeczeństwa,
  • strategii budowania programów zdrowotnych i społecznych,
  • zarządzaniu strategicznym i zarządzaniu zasobami ludzkimi,
  • prawie w systemie ochrony zdrowia i prawie administracyjnym,
  • ubezpieczeniach społecznych,
  • zdrowym stylu życia, profilaktyce i promocji zdrowia,
  • ekonomicznym funkcjonowaniu jednostek ochrony zdrowia (szpitali, przychodni itd.) i wpływu ekonomii na zachowania człowieka,
  • indywidualnej przedsiębiorczości i wielu, wielu innych tematach.

Jeśli chcesz znać szczegóły zajrzyj do wykładu „Zdrowie Publiczne: moda czy konieczność?” TUTAJ


KIERUNEK DOSTĘPNY DLA WSZYSTKICH

Studia I stopnia –  możesz dostać się na ten kierunek, nawet jeśli zdawałeś tylko przedmioty obowiązkowe. Wystarczy, że  wybierzesz jako przedmioty rekrutacyjne: język obcy nowożytny i matematykę. Wszystkie przedmioty do wyboru znajdziesz TUTAJ

Studia II stopnia – możesz aplikować nawet jeśli ukończyłeś inny kierunek. Wystarczy mieć ukończone studia I stopnia lub magisterskie z: pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, położnictwa, kier. lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, kosmetologii, dietetyki, zarządzania, ekonomii, prawa lub socjologii. W przypadku innych pokrewnych kierunków aplikacja jest rozpatrywana indywidualnie.


GDZIE MOŻESZ SPOTKAĆ ABSOLWENTÓW

Ekspertów Zdrowia Publicznego na pierwszy rzut oka nie widać w systemie ochrony zdrowia, ale okazuje się, że to oni trzymają go w ryzach. Ukończenie tego kierunku umożliwia rozpoczęcie kariery zawodowej m.in. w: zarządzaniu i promocji zdrowia w zakładach opieki zdrowotnej, administracji rządowej, sektorze edukacji, nadzorze sanitarno-epidemiologicznym, instytucjach akademickich i badawczych, instytucjach ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, firmach specjalizujących się w przeprowadzaniu audytów zdrowotnych, coachingu zdrowotnym, opracowywaniu programów profilaktycznych czy marketingu medycznym.

RATOWNICTWO MEDYCZNE

Aplikując na studia z Ratownictwa Medycznego nie musisz zdawać żadnych wstępnych testów sprawnościowych. Jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że praktyki, jak i sama praca w zawodzie będą wymagały bycia prawie nieustannie w ruchu. Podczas studiów też czekają Cię zajęcia sprawnościowe z elementami ratownictwa specjalistycznego. Inne ciekawe przedmioty to m.in. medycyna taktyczna i choroby tropikalne.



Paliwo jak wszyscy wiemy jest bardzo drogie… nie zdziwi Cię zatem, że przyjmowania śmigłowca ratunkowego nie ćwiczy się podczas studiów „w realu”. Można to zrobić za to w wirtualnej rzeczywistości! Umożliwia to Pracownia Innowacyjnych Technik Symulacji. Filmik o pracowni zobaczysz TUTAJ


Okazuje się, że w pracy ratownika przydatne są też zdolności aktorskie. Tak o pracy z pacjentami psychiatrycznymi  opowiada mgr Jarosław Sowizdraniuk (laureat konkursu na najbardziej prostudenckiego wykładowcę we Wrocławiu „Kubek dla Wykładowcy” 2022 Radia LUZ):

„Proszę sobie wyobrazić, że w środku nocy dostaje pani wyjazd do ogrodu, w którym mężczyzna ubrany jedynie w slipki (a jest środek zimy) biega z bronią w ręku, bo jest agentem FBI. Oczywiście na początku brygada antyterrorystyczna i policja musi go obezwładnić, ale później, żeby dogadać się z tym pacjentem, nie ma innej możliwości, jak zostać agentem służb wywiadowczych. Mówię mu, że ja jestem z CIA i mamy wspólną misję. Pytam, co już udało mu się zrobić. I on mi wszystko mówi. Jeśli dopytam, od ilu nocy nie śpi, a on odpowie, że od tygodnia, dla mnie to jest wartość kliniczna, a dla niego wymiana doświadczeń pomiędzy dwoma agencjami. Potem zabieram go do schronu w karetce, który przygotowałem z folii termicznej. I na tym poziomie można wielu rzeczy się dowiedzieć.”

FARMACJA

Czy wiesz, że Farmacja, to aktualnie jedyny kierunek na naszej uczelni, na którym nauczysz się łaciny?


Ustawa o zawodzie farmaceuty poszerzyła kompetencje farmaceutów pracujących w aptekach. Mogą m.in. prowadzić przeglądy lekowe, które pozwalają wyeliminować negatywne interakcje leków, uratować pacjenta przed zatruciem lekami i zwiększyć skuteczność terapii. Nauczysz się tego podczas przedmiotu opieka farmaceutyczna.


Ale Farmacja to nie tylko praca w aptece.

Możesz na przykład pracować w przemyśle farmaceutycznym, poszukując nowych, sprawniejszych sposobów produkcji, kontrolując jakość leków, które trafiają do sprzedaży czy szukając nowych formuł leków i szczepionek.

Możesz też zostać naukowcem i na przykład opracować bio-nanosatelitę, którego SpaceX wyniesie w przestrzeń kosmiczną, tak jak zrobiły to dr. hab. Julita Kulbacka, prof. UMW i prof. Jolanta Saczko z Katedry Biologii Molekularnej i Komórkowej na Wydziale Farmaceutycznym!
„Celem projektu było opracowanie tzw. bio-nanosatelity CubeSat do prowadzenia badań wpływu mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego na właściwości żywych próbek biologicznych i określenia w sposób metrologiczny ich potencjału biologicznego, degradacji, jak również oddziaływania leków i innych substancji.” Kto by pomyślał, że farmacja i kosmos mogą mieć ze sobą coś wspólnego?

 

FIZJOTERAPIA

Fizjoterapia, to zdecydowanie nie tylko masaż! 3 główne sposoby oddziaływania na ciało pacjenta, wykorzystywane przez fizjoterapeutów w leczeniu to: kinezyterapia (leczenie ruchem), fizykoterapia (działanie na tkanki różnymi czynnikami fizycznymi takimi jak prąd, światło, pole magnetyczne itp.) oraz terapia manualna i masaż.


Fizjoterapia to nie tylko praca ze sportowcami i leczenie bólu pleców. Zwiększa się świadomość społeczna, że fizjoterapia jest niezbędnym elementem leczenia pacjentów neurologicznych, ortopedycznych i kardiologicznych. Nie każdy wie za to, że fizjoterapia może mieć duży wpływ na jakość życia i szybkość powrotu do zdrowia pacjentów psychiatrycznych, przebywających w śpiączce czy będących świeżo po operacjach chirurgicznych. Szybko rozwija się też fizjoterapia uro-ginekologiczna.


Fizjoterapeuta spędza w bezpośrednim kontakcie z pacjentem dużo więcej czasu niż inni specjaliści medyczni. To sprzyja budowaniu zaufania u pacjenta. Zdarza się, że pacjent zaczyna opowiadać o swoich trudnościach i uczuciach związanych z chorobą czy niepełnosprawnością lub zadaje pytania, które wstydziłby się zadać lekarzowi. Dlatego podczas studiów spotkasz przedmioty takie jak: psychologia ogólna i psychoterapia, psychologia kliniczna i komunikacja kliniczna, socjologia ogólna i niepełnosprawności, pedagogika ogólna i specjalna.


Prowadząc badania naukowe i pracując z pacjentami możesz odkryć, że wszystko w ciele ludzkim jest ze sobą połączone. Kto by pomyślał, że noszenie wysokich obcasów może doprowadzić do nietrzymania moczu? Ważnym elementem tej układanki są mięśnie dna miednicy. Jeśli interesuje Cię ten temat i znasz angielski, możesz przeczytać artykuł naukowy napisany przez mgr inż. Sławomira Jarząba z Katedry Fizjoterapii i studentów fizjoterapii. Znajdziesz go TUTAJ

PIELĘGNIARSTWO

Mimo, że zawód pielęgniarki kojarzy się przede wszystkim z kobietami, to coraz więcej mężczyzn podejmuje studia, by zostać pielęgniarzami. Na pierwszym roku (łącznie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych) jest aktualnie 23 panów.


W trakcie studiów studenci pielęgniarstwa mogą poznać elementy pracy wszystkich pozostałych kierunków Wydziału Nauk o Zdrowiu i Dietetyki (z Wydziału Farmaceutycznego). W programie studiów znajdują się takie przedmioty jak: dietetyka, promocja zdrowia i zdrowie publiczne, podstawy ratownictwa medycznego, podstawy rehabilitacji, położnictwo, ginekologia i pielęgniarstwo położniczo-ginekologiczne.


W związku z tym, że pielęgniarki pracują w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, często w trudnych dla niego chwilach, studenci wyposażani są też w wiedzę humanistyczną o człowieku z zakresu psychologii, socjologii i pedagogiki.


Czy wiesz, że pielęgniarki również mogą podjąć specjalizacje? I to już po I stopniu studiów! Przykładowo aktualne  priorytetowe specjalizacje na Dolnym Śląsku to:

  • Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki
  • Pielęgniarstwo chirurgiczne
  • Pielęgniarstwo internistyczne
  • Pielęgniarstwo onkologiczne
  • Pielęgniarstwo pediatryczne
  • Pielęgniarstwo psychiatryczne
  • Pielęgniarstwo rodzinne

Pielęgniarki mogą pracować nie tylko na oddziałach szpitalnych. Czy wiedzieliście, że pielęgniarki powoływane są np. na biegłych sądowych? Albo, że mogą prowadzić własną działalność gospodarczą? Jedna z naszych wykładowczyń prowadzi własną firmę. O blaskach i cieniach takiego rozwiązania możesz posłuchać TUTAJ

ANALITYKA MEDYCZNA

Możesz spotkać się z tym, że na Analityka Medycznego ktoś powie Diagnosta Laboratoryjny. Diagności Laboratoryjni to szersza grupa zawodowa, do której należą absolwenci Analityki Medycznej, ale i lekarze, weterynarze po odpowiednich studiach podyplomowych czy absolwenci biotechnologii, biologii itd. Izba zawodowa dla absolwentów Analityki Medycznej to KIDL – Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.


„Ten kierunek poleciłabym przede wszystkim osobom, które interesują się medycyną, ale nie widzą siebie może w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Powiem krótko: jeżeli masz typowo analityczny umysł, chciałbyś pracować w laboratorium, a jednocześnie służyć swoją pracą dobru i zdrowiu pacjentów – ten kierunek jest dla ciebie!” – Magdalena Król – absolwentka Analityki Medycznej, studentka Szkoły Doktorskiej.


Mimo, że wśród przedmiotów kierunkowych przy rekrutacji nie ma matematyki, to zdecydowanie warto ją lubić wybierając kierunek Analityka. Na początku studiów czekają Cię przedmioty takie jak: podstawy obliczeń chemicznych i statystyka z elementami matematyki.


W liceum mogłeś tylko pomarzyć, żeby samodzielnie wykonać eksperyment chemiczny, bo nie mieliście żadnych zajęć w laboratorium? Na studiach Ci to nie grozi! Kształcenie na tym kierunku ma profil praktyczny (więcej niż połowa punktów ECTS zdobywana jest podczas zajęć praktycznych). Spędzisz wiele godzin przeprowadzając badania w dobrze wyposażonych laboratoriach. W trakcie studiów odbędziesz też 600 godzin praktyk zawodowych.


Jeśli chcesz dowiedzieć się w jakich warunkach będziesz się uczyć, obejrzyj film, na którym studentka Analityki Medycznej oprowadzi Cię po Wydziale Farmaceutycznym. TUTAJ


Po tym kierunku można być też wynalazcą i przedsiębiorcą! Absolwent UMW Miron Tokarski w trakcie doktoratu opracowywał niezwykłe urządzenie. Niewielkie, proste w obsłudze nawet dla laika i może wykryć wirusa lub bakterię w mniej niż pół godziny. Miron Tokarski został współzałożycielem przedsiębiorstwa Genomtec S.S., którego celem jest komercjalizacja wynalazku.

POŁOŻNICTWO

Bycie położną, to nie tylko praca na „porodówce”. Oto lista innych miejsc pracy położnych:

  • oddziały położniczo-neonatologiczne,
  • oddziały patologii ciąży,
  • oddziały ginekologii operacyjnej i onkologicznej,
  • poradnie laktacyjne,
  • banki mleka,
  • poradnie K – czyli poradnie położniczo-ginekologiczne lub ginekologiczne,
  • szkoły rodzenia,
  • żłobki,
  • indywidualne praktyki położnicze.

Jeśli chcesz zobaczyć jak położne przygotowują się do odbierania porodów, zanim będą to robiły w kontakcie z prawdziwymi pacjentkami, obejrzyj nagranie z Centrum Symulacji Medycznej TUTAJ


Na studiach II stopnia poznasz medyczne podstawy dotyczące bardzo nośnych, szeroko dyskutowanych tematów jak: seksuologia i edukacja seksualna, kliniczne i społeczne aspekty rozrodczości człowieka, opieka paliatywna w perinatologii czy wielokulturowość w opiece nad kobietą.


Położne i pielęgniarski są nierozłączne. Mają wspólną izbę zawodową. Co prawda nie można po studiach licencjackich z jednego kierunku pójść na studia magisterskie z drugiego, ale za to położne mogą w ramach specjalizacji po studiach rozwinąć umiejętności pielęgniarskie. Oto specjalizacje priorytetowe na Dolnym Śląsku, które mogą podjąć położne:

  • pielęgniarstwo ginekologiczno-położnicze dla położnych
  • pielęgniarstwo rodzinne dla położnych
  • pielęgniarstwo epidemiologiczne dla pielęgniarek i położnych

LEKARSKI

Studia na Kierunku Lekarskim, to najdłuższe studia dostępne w Polsce. Trwają 6 lat (12 semestrów).  Na drugim miejscu jest Farmacja – 5,5 roku (11 semestrów). Zanim jednak jako lekarz dostaniesz pełne prawo wykonywania zawodu, musisz odbyć jeszcze 13-miesięczny staż podyplomowy i zdać Lekarski Egzamin Końcowy (czyli tzw. LEK).


Po stażu czeka Cię specjalizacja. Aktualnie istnieje 77 specjalizacji, ale dostęp do nich będzie zależał m.in. od zapotrzebowania na specjalistów w danym czasie i regionie oraz od liczby uzyskanych przez Ciebie na LEKu punktów.


Bycie lekarzem, to praca z ludźmi. Dlatego podczas studiów zdobędziesz wiedzę z zakresu dziedzin humanistycznych takich jak: psychologia lekarska z elementami komunikacji interpersonalnej, socjologia w medycynie czy prawo medyczne.


W nowoczesnej medycynie opiekę nad pacjentem powinien sprawować cały zespół specjalistów z różnych zawodów medycznych, a nie pojedynczy lekarz. Podczas studiów będziesz mieć okazję „liznąć” zakresu wiedzy innych zawodów, w ramach przedmiotów: diagnostyka laboratoryjna, dietetyka kliniczna, rehabilitacja czy zdrowie publiczne.


Rozpoczynając karierę naukową możesz badać wiele niespodziewanych obszarów. Nie każdy lekarz musi przecież szukać leku na nowotwór.

  • Kto by pomyślał, że wysoką punktację za publikację naukową można dostać np. badając piwa kraftowe metodami używanymi w kryminalistyce? Takich badań podjął się zespół Katedry Medycyny Sądowej.

To jeden z 2 kierunków, który można studiować po angielsku na UMW. Więcej o English Division TUTAJ

DIETETYKA

Dla dietetyka najważniejszy powinien być pacjent. Aby uczyć się kontaktu z nimi, w programie studiów przewidywane są praktyki m.in. w szpitalach dziecięcych i dla osób dorosłych, w Poradni Dietetycznej i Dziale Żywienia, Poradni Chorób Układu Pokarmowego i Chorób Metabolicznych, czy w domu opieki społecznej. Zdobędziesz również doświadczenia  z zakresu technologii potraw.


Studenci Dietetyki na UMW nie skupiają się tylko na tym, jak jeść, żeby zachować odpowiednią sylwetkę. Chodzi przede wszystkim o realną pomoc pacjentom dotkniętym chorobami. Wprowadzenie odpowiedniej dietoterapii pozwala znacząco poprawić jakość życia wielu chorych np. zmniejszając poziom dolegliwości bólowych. Niech za przykład posłuży dna moczanowa, w której podstawą leczenia jest odpowiednia dieta z niską zawartością puryn i fruktozy.


Podczas wizyt w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zobaczysz m.in. jak wygląda karmienie dojelitowe, stomia i inne procedury medyczne związane z układem pokarmowym.


Studenci Dietetyki uczą się procesów technologii żywności i przygotowywania potraw w nowej (otwartej w listopadzie 2021 r.), wielofunkcyjnej sali dydaktycznej. Mają możliwość np. własnoręcznego wytłoczenia oleju z nasion, zrobienia zakwasu do chleba czy majonezu.


Tegoroczna rekrutacja to pierwsza, w której na studia II stopnia mogą dostać się nie tylko absolwenci studiów I stopnia z Dietetyki, ale też z każdego innego kierunku, który ma w nazwie słowo „dietetyka”.


Ciekawostka z historii najnowszej – w roku akademickim 2020/2021 władze Uniwersytetu Medycznego i Dziekani Wydziałów, po uzyskaniu aprobaty studentów, zdecydowały o przeniesieniu kierunku Dietetyka z Wydziału Nauk o Zdrowiu do struktur Wydziału Farmaceutycznego.

LEKARSKO-DENTYSTYCZNY

Takich przedmiotów mogłeś się nie spodziewać na kierunki lekarsko-dentystycznym: modelarstwo stomatologiczne, medycyna katastrof i medycyna ratunkowa, rehabilitacja i medycyna sądowa.


Idąc na ten kierunek trzeba mieć w sobie coś z artysty. Przede wszystkim zdolności manualne. Praca stomatologa polega na pracy narzędziami na bardzo małej, specyficznej przestrzeni, jaką jest wnętrze jamy ustnej. Często trzeba odtwarzać duże fragmenty zębów czy przygotowywać implanty, protezy zębowe. Blisko tym zadaniom do rzeźbiarstwa.


Stomatolodzy podkreślają, że oni też są lekarzami. Po ukończeniu studiów przez Twoim nazwiskiem pojawi się skrót „lek. dent.” czyli lekarz dentysta. Stomatolodzy w pierwszym roku nauki mają dość zbliżony program nauczania do kierunku lekarskiego, a po studiach należą do jednej, wspólnej izby zawodowej.


Po zakończeniu 5-letnich studiów, zanim dostaniesz pełne prawo wykonywania zawodu musisz odbyć jeszcze 12-miesięczny staż podyplomowy i zdać LDEK, czyli Lekarsko-dentystyczny Egzamin Końcowy. Po stomatologii, podobnie jak po kierunku lekarskim też można pójść na specjalizację. Aktualnie istnieje 9 specjalizacji.


Na UMW w przygotowaniu jest centrum stomatologii przedklinicznej. Kiedy centrum już ruszy, studenci będą mieli możliwość przeprowadzenia zabiegu stomatologicznego w warunkach symulacji medycznej.


W ramach badań naukowych można zgłębiać tematy, które pozornie wydają się ze sobą niepołączone.
Co ma wspólnego stomatologia i sport? Na przykład nasi naukowcy z Katedry Stomatologii Dziecięcej i Stomatologii Przedklinicznej oraz Katedra Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją postanowili sprawdzić jak zmienia się skład śliny młodych pływaków przed i po treningach. Jeśli znasz angielski, możesz przeczytać więcej o ich badaniu  TUTAJ


To jeden z 2 kierunków, który można studiować po angielsku na UMW. Więcej o English Division TUTAJ

Podstawowe informacje o kierunkach znajdziesz na stronie rekrutacja.umw.edu.pl w zakładce OFERTA
oraz w folderze:

 

img

Rekrutacja na studia