W najnowszym wydaniu Shanghai Ranking GRAS – Global Ranking of Academic Subject 2024 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu potwierdził swoją silną pozycję uczelni medycznej. W kategorii „Clinical Medicine” uczelnia zajęła drugie miejsce.
– Ranking w obszarze medycyny klinicznej ma dla każdej uczelni medycznej wyjątkowe znaczenie. Bardzo się cieszę, że potrafimy zainteresować wielu młodych lekarzy działalnością naukową, co w dzisiejszych czasach w całej Europie nie jest łatwe. Na podkreślenie zasługuje interdyscyplinarny charakter naszych badań naukowych, który jest przede wszystkim wynikiem współpracy lekarzy z dynamicznie rozwijającymi się w naszym uniwersytecie naukami farmaceutycznymi. Wyniki rankingu pokazują, że warto postawić na doskonałość i konsekwentnie realizować zaplanowaną przed kilkoma laty strategię naukową. Cieszę się, że po raz kolejny UMW potwierdza swoją pozycję w ścisłej czołówce polskiej nauki – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Sukces w nowej kategorii – Human Biological Sciences
Po raz pierwszy Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu został dostrzeżony w kategorii „Human Biological Sciences”, zajmując pozycję 301-400 na świecie i plasując się na pierwszym miejscu w Polsce. W tej kategorii jedynie trzy polskie uczelnie znalazły się w rankingu: Uniwersytet Jagielloński (401-500) oraz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (401-500). Obecność w tej dyscyplinie świadczy o rozwijającej się sile badawczej w obszarze nauk biologicznych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.
Ranking GRAS – specjalizacja w wybranych dyscyplinach naukowych
Ranking GRAS skupia się na ocenie uczelni w poszczególnych dyscyplinach akademickich, wskazując te ośrodki akademickie, które wyróżniają się w określonych dziedzinach. Ranking ocenia prowadzone na uczelniach dyscypliny według pięciu kryteriów:
- liczba publikacji naukowych – ocena aktywności badawczej poprzez liczbę artykułów opublikowanych w danej dyscyplinie;
- cytowania publikacji – liczba cytowań oceniająca wpływ i znaczenie prac naukowych uczelni;
- międzynarodowa współpraca badawcza – procent publikacji realizowanych we współpracy z zagranicznymi jednostkami wskazuje na zasięg i integrację globalną uczelni;
- publikacje w prestiżowych czasopismach – liczba artykułów w wiodących czasopismach, takich jak Nature i Science;
- nagradzani naukowcy – liczba pracowników wyróżnionych prestiżowymi nagrodami.
Shanghai ranking – ARWU i GRAS
Shanghai Ranking, znany także jako Lista Szanghajska, składa się z dwóch głównych edycji: ARWU (Academic Ranking of World Universities) i GRAS (Global Ranking of Academic Subjects). Edycja GRAS 2024 obejmuje ponad 1900 uczelni z 96 krajów i ocenia 55 różnych dyscyplin.