ONLY IN POLISH
3-LETNIE STUDIA I STOPNIA LICENCJACKIE – STACJONARNE
2-LETNIE STUDIA II STOPNIA MAGISTERSKIE – STACJONARNE I NIESTACJONARNE
PRZEDMIOTY KTÓRE MUSISZ ZDAĆ NA MATURZE:
biologia, chemia, matematyka, fizyka, fizyka i astronomia (poziom podstawowy lub rozszerzony); język polski - kryterium dodatkowe
Położnictwo to kierunek związany z pracą na sali porodowej, ale także z ginekologią, pediatrią, opieką położniczą, genetyką, embriologią i promocją zdrowia. Po zakończeniu studiów położna jest wykwalifikowana do prowadzenia edukacji zdrowotnej obejmującej przygotowywanie do życia w rodzinie
i planowanie ciąży, monitorowanie prawidłowego przebiegu ciąży i przyjmowanie porodu.
Podczas pierwszych lat studiów zajęcia odbywają się głównie w Centrum Symulacji Medycznej oraz pracowniach umiejętności położniczych, ale kontakt z pacjentem nawiążesz bardzo szybko, bo już podczas zajęć praktycznych na II semestrze
1. roku. Podczas wielu godzin spędzonych na oddziałach nabędziesz wiedzę medyczną w teorii i praktyce oraz zdobędziesz umiejętności pracy z ludźmi.
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, komu poleciliby studiowanie położnictwa:
Osoba idąca na położnictwo powinna być cierpliwa i empatyczna, ale jednocześnie zdolna do wyłączenia emocji, gdy wymaga tego sytuacja. To studia dla każdego, nie tylko dla dziewczyn, choć kierunek ten jest bardzo sfeminizowany, co nie dziwi, ponieważ jak w żadnej innej dziedzinie zahaczamy tu o strefę intymną kobiety. Jest to zawód bardzo wymagający, ale dający naprawdę ogromne poczucie satysfakcji i spełnienia. Mamy świadomość, że bierzemy udział w przygotowaniach do przyjęcia na świat nowego życia.
Marta Polniaszek
Położnictwo poleciłabym każdemu, kto interesuje się fizjologią ciąży. Jako że jest to zawód dynamiczny i pełen adrenaliny, potrzeba do niego silnych osobowości, które będą sobie w stanie poradzić w trudnych sytuacjach. Wybierając ten kierunek, trzeba się przygotować na sporo nauki i praktyki. Położnictwo polecam wszystkim, którzy chcą nieść pomoc kobietom w każdym okresie ich życia.
Katarzyna Toruń
Wszystkim, którzy nie boją się ciężkiej pracy na studiach i w szpitalu. Dla których nie jest obojętny drugi człowiek. Którzy chcą być z kobietami i wspierać je na każdym etapie życia.
Michalina Kulawik
Zapytaliśmy kilku naszych studentów, dlaczego wybrali położnictwo:
Od kiedy pamiętam, zawsze interesował mnie ten kierunek. Na studiach dowiedziałam się, jak szeroką dziedziną medycyny jest położnictwo. Wybrałam go głównie ze względu na możliwość opieki i pomocy kobietom w najpiękniejszym monecie ich życia, jakim jest poród. Jest to piękny zawód pełen emocji i pozytywnych doświadczeń.
Katarzyna Toruń
Choć początkowo planowałam kierunek lekarski, w liceum dzięki nauczycielce chemii odkryłam położnictwo. Zdecydowałam się na ten zawód ze względu na pacjentów – uwielbiam nawiązywać kontakty z ludźmi i czuć emocje towarzyszące pracy na sali porodowej. W czasie studiów mamy zajęcia praktyczne w małych, komfortowych grupach, dzięki czemu już tuż po studiach czujemy się przygotowane do pracy w zawodzie położnej. Jesteśmy dobrymi praktykami i dobrymi teoretykami.
Marta Polniaszek
Zobaczyłam poród na symulatorze w czasie dni otwartych. Wzruszyło mnie to i podjęłam decyzję, że chcę w tym uczestniczyć naprawdę.
Michalina Kulawik
W rankingu Perspektywy 2019 położnictwo na UMW uplasowało się na 2. miejscu w Polsce wśród wszystkich ocenianych uczelni oferujących ten kierunek.
Zapytaliśmy również kilku naszych studentów, dlaczego wybrali studia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu:
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wybrałam ze względu na wysoki poziom nauczania i z polecania znajomych. Jako studenci mamy możliwość korzystania z Centrum Symulacji Medycznej, które przygotowuje nas do reagowania w sytuacjach nagłych. Uniwersytet zapewnia nam praktyki w ośrodkach medycznych o najlepszej opiece dla kobiet, gdzie możemy zdobywać doświadczenie i poznawać przyszłą pracę w zawodzie.
Katarzyna Toruń
Mimo że mam stąd około 500 kilometrów do domu, wybrałam Wrocław ze względu na możliwości rozwoju. We Wrocławiu utrzymywane są wysokie standardy, korzystamy z nowoczesnego sprzętu na oddziałach i na uczelni.
Marta Polniaszek
Zawsze podobał mi się Wrocław jako miasto. Nie brałam pod uwagę uczelni w innym mieście.
Michalina Kulawik
Zakres wiedzy położnej to nie tylko wiadomości dotyczące pracy na sali porodowej. Położna zdobywa informacje i umiejętności z zakresu ginekologii, położnictwa czy neonatologii. W czasie studiów będziesz mieć także przedmioty stricte medyczne jak anatomia, mikrobiologia, fizjologia czy farmakologia.
Pierwsze semestry studiów upływają na przyswajaniu wiedzy teoretycznej. Jest jej sporo, dlatego zdarza się, że te zajęcia trwają cały dzień – nawet od 7:00 do 19:00. Już na pierwszym roku studiów zajęcia odbywać się będą w szpitalu, gdzie zdobytą wiedzę będziesz testować w praktyce. Zanim po raz pierwszy odbierzesz poród samodzielnie, będziesz sprawdzać swoje umiejętności w warunkach symulowanych. Później porody przyjmować będziesz „na cztery ręce”, czyli razem z położną. Szósty semestr – ostatni na studiach pierwszego stopnia – w całości opiera się na zajęciach praktycznych.
Obowiązkowy miesiąc praktyk wakacyjnych powinien być zrealizowany już po pierwszym roku studiów; rok później praktyki trwają dwa miesiące. Praktyki można odbyć na sali porodowej, oddziale noworodkowym, ginekologicznym lub położniczym.
Specjalizację możesz wybrać po ukończeniu studiów i ukończeniu dodatkowych kursów (RKO i RKO noworodka). W roku 2018 planowane specjalizacje dla położnych to pielęgniarstwo ginekologiczno-położnicze, pielęgniarstwo rodzinne, pielęgniarstwo epidemiologiczne i pielęgniarstwo neonatologiczne. Specjalizacja jest płatna, choć czasem finansowana przez szpital w przypadku braku specjalistów z danej dziedziny na rynku pracy.
Położna jest osobą, która zajmuje się kobietą podczas porodu, dba o jej komfort psychiczny i fizyczny, podaje leki. Lekarz tylko nadzoruje tę opiekę i nie włącza się w działania położnej. Położna opiekuje się kobietą nie tylko podczas porodu, ale też w okresie przedciążowym i ciążowym. Jeśli nie interesuje Cię praca na porodówce, możesz wybrać pracę na oddziałach ginekologicznych (np. ginekologia onkologiczna) lub neonatologicznych, gdzie opiekować się będziesz noworodkami i wcześniakami. Po studiach możesz też pracować w szkole rodzenia lub żłobku.
Zawód położnej można wykonywać już po studiach licencjackich. Studia magisterskie poszerzają wiedzę jaką zdobędziesz na studiach pierwszego stopnia i zwiększają możliwości pracy w szpitalu. Poza położnictwem, jako studia drugiego stopnia na naszej uczelni wybrać możesz także zdrowie publiczne.
Aby dostać się na 2-letnie magisterskie studia z położnictwa musisz mieć ukończone studia I stopnia na tym samym kierunku. W procesie rekrutacyjnym brana jest pod uwagę średnia ocen uzyskanych z egzaminów podczas studiów (np. średnia 5,0 to 5 punktów rekrutacyjnych; średnia 4,45 to 4,45 punktów). Oprócz tego możesz otrzymać 1 punkt rekrutacyjny za recenzowaną publikację.
Na studia niestacjonarne obowiązują te same zasady rekrutacji, co na studia stacjonarne. Opłata wynosi 8 000 zł za każdy rok studiów II stopnia. Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w weekendy – soboty i niedziele.
Limity miejsc na kierunku położnictwa w rekrutacji 2022/2023:
71 miejsc na studia stacjonarne I stopnia,
50 miejsc na studia stacjonarne II stopnia,
40 miejsc na studia niestacjonarne II stopnia.
W rekrutacji 2022/2023 na studia stacjonarne I stopnia o jedno miejsce starało się 5 osób – aby dostać się na położnictwo wystarczyło uzyskać 38 punktów rekrutacyjnych (II nabór). Próg na studia stacjonarne II stopnia wynosił: 3,79 pkt.
Rekrutacja 2021/2022 – 35 pkt., II stopień – 3,32 pkt.
Rekrutacja 2020/2021 – 45 pkt., II stopień – 3,23 pkt.
Rekrutacja 2019/2020 – 32 pkt., II stopień – 3,4 pkt.
Rekrutacja 2018/2019 – 33 pkt., II stopień – 3,62 pkt.
Rekrutacja 2017/2018 – 42 pkt., II stopień – 3,76 pkt.
Dla studiów I stopnia maksymalna liczba punktów do zdobycia to 100.
Laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz uczestnicy przedmiotowych olimpiad międzynarodowych zostają przyjęci, po spełnieniu warunków rekrutacji na I rok studiów w pierwszej kolejności, w ramach limitu miejsc, otrzymując za każdy przedmiot kierunkowy po 100 punktów.
Finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymują za właściwy przedmiot kierunkowy 100 punktów.
Na pierwszym roku olimpijczycy mogą liczyć na stypendium przyznawane przez Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a także stypendium przyznawane przez Radę Miejską Wrocławia w wysokości do 1000 zł na okres 9 miesięcy.
Szczegółowe zasady przyjmowania na I rok studiów laureatów/finalistów/uczestników ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiad przedmiotowych sprawdzisz w Uchwale Senatu UMW nr 1979.
Rekrutacja kandydatów na I rok studiów według niniejszych zasad dotyczy olimpijczyków z roku rekrutacji lub roku kalendarzowego poprzedzającego rok rekrutacji.
There are NO entrance exams in English Division! Following information only applies to you if you wish to begin your studies in Polish.
The entrance Polish language exam is organised by the Wroclaw Medical University and is obligatory for candidates having a certificate/diploma obtained abroad, who are admitted to full-time and part-time studies in the Polish language. Exam results are an additional entry criterion for ranking candidates for limited places.
In this year's admission process, the Polish language exam will be conducted remotely through a test portal.
The exam may consist of listening comprehension section and test section, with a focus on biology and chemistry vocabulary. Its purpose is to determine the candidate's knowledge of Polish language.
The exam may consist of listening comprehension section and test section, with a focus on biology and chemistry vocabulary. Its purpose is to determine the candidate's knowledge of Polish language. . również kandydatów z dyplomem IB/EB, if there is no result in Polish language teaching on this diploma.
Here you will find:
2. information about the recognition of the university entrance examination (UEW) in subjects taken at another higher education institution
Please be advised that in the 2022/2023 admission process, Wroclaw Medical University will recognise certificates of results from UEW conducted from 2020 by other academic medical universities, on the template valid for 2020, in the subject area applicable to the particular field of study. The results of the preliminary examination will be recognised provided that the exams are conducted on the examination sheets prepared by the Central Examination Board and assessed according to the standards applicable when grading the matura exam sheets.
In 2016, the agreement on mutual recognition of results of entrance examinations for studies conducted in the Polish language was concluded by the following Universities:
* Collegium Medicum of the Jagiellonian University in Kraków (CM UJ) recognises the achievements of candidates, obtained in exams conducted (nationwide mode) in other medical universities, but the Medical University of Wrocław does not recognise the results of the entrance exam taken since 2016 at CM UJ as CM UJ organises its own, not national, exams for candidates with the 'old matura exam'.
Applicants with disabilities shall notify the Student Affairs Department of their special needs at least 6 weeks before the deadlines and activities specified in the schedule appropriate to the field, mode and level of study. Please note: everyone is subject to the same admission requirements.
Candidates with disabilities can be provided with:
Rector's Representative for Students and Doctoral Students with Disabilities is Dr Krzysztof Aleksandrowicz, e-mail: krzysztof.aleksandrowicz@umw.edu.pl
Contact for candidates - Admission Committees
(available once admission has started)
Due to the pandemic, we recommend contacting us by email:
rekrutacja.poloznictwo@umw.edu.pl
(71) 784 18 26
w godzinach: od 10 do 14
ul. K. Bartla 5, Wrocław
Contact for candidates - Admission Office
Due to the pandemic, we recommend contacting us by email:
rekrutacjaumw@umw.edu.pl
665 866 669, 781 610 045
ul. J. Mikulicza-Radeckiego 4a, Wrocław
Kontakt dla studentów – dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu
wnoz@umw.edu.pl
(71) 784 18 05
ul. K. Bartla 5, Wrocław
Studentki w Sali Neonatologii w Centrum Symulacji Medycznej
Website by Admission and Graduate Career Path Monitoring Office. Contact: rekrutacjaumw@umw.edu.pl
4